2. El Taşıt (Araç) Kredisi Veren Bankalar

Sıfır araç satın almaya maddi durumları elvermeyen kişiler ikinci el araç satan galerileri gezerken 2. el taşıt kredisi veren bankalar ile ilgili bilgi almak istemektedir ve bu da olağan bir durumdur. İkinci el araçlar nispeten sıfır araçlardan biraz daha ekonomik fiyatlarla satılmaktadır. Ancak ikinci el taşıt kredisi alırken bankaların 5 yaşına kadar olan araçlarla ilgili kredi verebileceği bilinmelidir. Ayıca kredinin vade süresi de maksimum 48 aydır. İkinci el kredilerinde bankalar herhangi bir zorluk çıkarmamaktadır. Çünkü önemli olan aracın hasar durumu değil, krediyi kullanacak olanın ödeme için yeterli mali gücünün olmasıdır. İkinci el araç kredilerinin faiz oranları, hemen hemen sıfır araçlarla aynıdır. Vade süresi de sıfır araçla aynı sürededir. 48 aydan daha uzun vadede araç kredisini kullanmak imkansızdır. Bu süre yasal bir süredir ve bunun üzerine çıkmak mümkün değildir. Her kredide olduğu gibi 2. el taşıt (araç) kredisi veren bankalar da kredi başvurusu yapanın kredi notu ve gelir durumuna bakmaktadır. Bu iki durumda herhangi bir sıkıntı yoksa taşıt kredisinin kullandırılması ile ilgili sorun yaşanmamaktadır.

2. El Taşıt (Araç) Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el araç kredisi alırken ilk dikkat edilmesi gereken husus satın alınacak olan aracın hasarsız olmasıdır. İkinci el araç satıcılarının bazı hilelere başvurdukları bilinen bir gerçektir. Böyle bir araçla karşı karşıya kalmamak için aracın güvenilir bir servise kontrol ettirilmesi önemlidir. Aksi takdirde bir yandan bankaya taşıt kredisi ödenirken bir yandan da aracın masrafları ile uğraşmak gibi bir durum ortaya çıkabilir. Günümüzde 2. el taşıt kredisi veren bankalar, farklı faiz oranı uygulamaktadır. 5 yaşına kadar olan araçlar için kredi, aracın kasko değerinin maksimum yüzde 70’ine kadar verilir. Aracın tamamı için kredi alınması söz konusu değildir. Yüzde 30’luk bir peşinatın olması gereklidir. Bu yoksa ve mutlaka bir araç alınmak isteniyorsa, gelir durumu da müsaitse o zaman yüzde 30’luk kısım için ihtiyaç kredisi kullanılabilir. İkinci el araçlar için bankaların uyguladığı faiz oranları şöyledir:

 • Ziraat Bankası       2,36
 • Halkbank                2,65
 • Vakıfbank               2,56
 • Akbank                   2,82
 • Denizbank              2,90
 • QNB Finansbank    2,77
 • Garanti Bankası     2,85
 • HSBC                      2,99
 • İNG Bank                2,49
 • Şekerbank              2,99
 • Odeabank              3,00
 • TEB                         2,65
 • Türkiye İş Bankası  3,00
 • Yapı Kredi              2,60
 • Burgan Bank          2,93

2. el taşıt kredisi veren bankalar, azami 48 aya kadar kredi vermektedir. Araç kredisi başvurusunun yapılmasının ardından başvuru sahibinin nüfus cüzdanı, sürücü belgesi ya da pasaport, gelir durumunu gösteren belge ve ikametgah belgesini hazırlaması gereklidir. Maaş hesabının bulunduğu bankaya başvuru yapıldıysa herhangi bir belge teslim edilmesine gerek yoktur.

İkinci El Taşıt Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

İkinci el araç satın alırken dikkat edilmesi gereken çok sayıda husus vardır. Bunlardan birisi ve en önemlisi, aracın tanınmayan ve güvenilmeyen kişilerden alınmamasıdır. İnternetten araç araştırıldığında sorgusuz sualsiz kaparo verilmemesi gereklidir. Aksi taktirde verilen kaporanın boşa gitmesi gibi bir durumla karşı karşıya kalınabilmektedir. İkinci el araç satın alırken ya da satarken kurumsa yerler tercih edilmelidir. Ekspertiz raporunun satın alınacak araç için geçerli olup olmadığına dikkat edilmelidir. Ekspertiz raporu bulunmayan araçların ruhsatındaki motor ve şase numaralarının aynı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Aracın öncelikle detaylı olarak incelenmesi, test sürüşünün yapılması gereklidir. Test sürüşü sırasında yüksek bir duvarın yanından geçilmelidir. Bu sırada araçtan gelecek sesler çok daha iyi duyulabilmektedir. Araç her köşesinden birer kez sallanmalıdır. Süspansiyonu sağlam olan araç birkaç  kez sallandıktan sonra durmaktadır. Bütün bu detaylara bakılarak 2. el taşıt kredisi veren bankalar ile irtibata geçilmelidir.