2019 Çocuk Yardım Parası Ne Kadar?

Çocuk parası, devletin sunduğu desteklerden biridir. Bu kapsamda 2019 çocuk yardım parası almak için yapılması gereken bazı işlemler vardır. Ayrıca geçtiğimiz yıllara nazaran güncellenen ve farklı kurumların da sunmaya devam ettiği çocuk desteği aynı zamanda süt desteği veya doğum parası olarak da alınabilir. Farklı meblağlarda sunulan bu yardımı alabileceğiniz kurumlar, başvuru süreçleri ve diğer tüm bilgiler, yazımızın devamında paylaşılmıştır. Ayrıca çocuk yardım parası almak için gerekli şartları da bu sayede kontrol edebilirsiniz.

Çocuk Yardım Parası Şartları

Devletin çocuk yardım parası şartları net bir şekilde ifade edilmiştir. 2019 yılı için çocuk yardım parası almak isteyenler öncelikle çocuk doğum tarihine göre başvuru yapmalıdır. Bu kapsamda 15 Mayıs 2015’ten sonra doğan çocuklar için 2019 çocuk yardım parası verilmektedir. Buna ek olarak yardım talep edilecek çocuğun ilgili tarihten sonra doğmuş olması şarttır.

Çocuk parası alabilmek için dikkat edilmesi gereken bir diğer durum bebeğin yaşamının devam etmesidir. Yani bebeğin başvurudan sonra yaşamını kaybetmesi, desteğin kesilmesi anlamına gelir. Bireylerin çocuk sayısına göre verilen yardım parası ilk çocuk için 300 TL olarak sunulur. İkinci bir çocuğa 400 TL, üç ve daha fazla çocuk için de 600 TL devlet desteği sunulmaktadır.

Çocuk Yardım Parası Başvurusu

Doğum yardımı olarak da bilinen 2019 çocuk yardım parası başvurusu, ikamet edilen şehir ya da ilçelerdeki Sosyal Hizmetler kurumuna yapılmaktadır. Ayrıca bakanlığa bağlı olan il müdürlüklerine de başvuru yapabilirsiniz. İlçede yaşayan ve çocuk parası yardımı almak isteyenler de bakanlığa bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurabilmektedir.

Kaymakamlık Çocuk Parası Desteği Veriyor mu?

Farklı alanlarda sunulan yardım destekleri sadece çocuk parası olarak değil dar gelirli ailelere gıda ve kira yardımları, giyecek desteği, afet yardımları, terör yardımları ve buna benzer yardımlardan oluşmaktadır. Ayrıca kaymakamlık makamına başvuru yapılarak da okuyan çocuklar için para destek talebinde bulunulabilir. İlköğretimde eğitim gören erkeklere 35 TL, kız öğrencilere ise 40 TL aylık destek sunulmaktadır. Orta öğretimdeki erkeklere aylık 50 TL, kız öğrencilere ise 60 TL desteği verilmektedir. Genelde muhtaç ailelerin çocuklarına sunulan bu destek ayrıca sağlık konusunda da aktarılmaktadır. 6 yaşına kadar muhtaç çocuklara, sağlık hizmetlerinden faydalanmak için PTT’ye yatırılan sağlık desteği alınabilmektedir.

Doğum ve Süt Desteği Nasıl Alınır?

Doğum parası ve süt parası yine devlet desteği olarak sunulan yardımlardandır. Bu destekten faydalanmak için annelerin 4A ve 4C kapsamında çalışmaları gerekir. Ayrıca süt parası da tek sefere mahsus olmakla beraber SGK tarafından yapılmaktadır. Aslında 2019 çocuk yardım parası olarak alınabilecek bu destekler, annelik sigortası yaptıranlara verilmektedir.

Süt parası almak isteyen anneler, doğum raporunun yanı sıra süt parası başvuru dilekçesi ile baba, anne ve çocuğun kimlik fotokopisiyle başvuru yapabilmektedir. Tek seferde 149 TL olarak ödenen süt parası almak için SGK’ya başvurulması yeterlidir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Çocuk Parası Desteği Veriyor mu?

Bakanlığa bağlı olarak hizmet veren birçok vakıf 2019 çocuk yardım parası konusunda destek sunmaktadır. Bu kapsamda farklı bir geliri ya da sosyal güvencesi olmayan kişilerle beraber engelli vatandaşlar sağlık kurul raporlarını sunarak Vakıflar Genel Müdürlüğünden destek alabilmektedir.

Çocuk para desteğinin onaylanıp onaylanmadığını kontrol etmek için başvuru sahiplerinin e-Devlet üzerinden sorgulama yapması gerekiyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Kurumu ile beraber SGK ve bakanlık sorgulamaları yine e-Devlet’ten yapılabilmektedir. Bu yıl içinde sunulan desteklerin 2020 yılında artabileceği de düşünülüyor. Haliyle detaylı güncelleme bilgilerini yine bakanlığa ait kurumlardan ya da SGK hizmet binalarından alabilirsiniz.