2019 Devlet Destekleri

Ülkemizde her kesime devlet desteği verilmektedir ve 2019 devlet destekleri ile ilgili net bir edinmek isteyenler, farklı devlet kurumları arasında araştırma yapmaktadır. Devlet gençlerden yaşlılara, annelerden işsizlere, yetimlerden ev sahibi olmak isteyenlere., iş kurmak isteyenlerden evlenenlere kadar bir dizi devlet desteği sağlanmaktadır. Bu destekler bazen toplu para, bazen de aylık olarak verilmektedir. 2019 devlet destekleri arasında öne çıkanlardan birisi, hasta bakanlara verilen destektir.

Hasta Bakanlara Devlet Desteği

Devlet, hasta bakanlara ayda bin 85 TL 50 kuruş destek vermektedir. Bunun için rapor şartı bulunmaktadır. Yaşlı ve engelli bakanlara verilen devlet desteği, her yıl ocak ve temmuz aylarında memur maaşlarına endeksli olarak artmaktadır. Engelli Sağlık Kurulu tarafından verilen raporda bakmakla yükümlü olunan kişinin engel oranının yüzde 50 ve üzerinde olduğunun ifade edilmesi, ayrıca ağır engelli ibaresinin bulunması gereklidir. Bakım ücreti alacak kişinin gelir durumu da incelenmektedir. Hanede kişi başına düşen gelir net asgari ücretin 3’te 2’sinden düşük olması şarttır.

2019’da Sunulan Devlet Destekleri

2019 yılı için sunulan devlet destekleri arasında emekli olamayan yaşlılara verilenler de yer almaktadır. 65 yaşını aşan ve herhangi bir geliri olmayanlara devlet, 3 ayda 797,28 lira maaş vermektedir. Geçmiş uygulamalardaki yaşlılık maaşı alacak olan kişini ailesi ile birlikte değerlendirme yapılması, yeni düzenleme ile sadece kendisi ve varsa eşi ile birlikte değerlendirilmektedir. Maaş almaya hak kazanmak için 65 yaş ve sosyal güvenliğe tabi olmama şartı aranmaktadır. Bu durumda olan yaşlılara 2019 devlet destekleri kapmasında maaş bağlanmaktadır.

Yeni Doğum Yapan Annelere Devlet Desteği

Yeni doğum yapan anneler de devlet destekleri kapsamına alınmıştır. Doğum yapmış olan kadınlar devletten 300 ile 600 TL doğum yardımının yanı sıra 149 TL süt parası ile iş göremezlik ödeneği almaktadır. Minimum iş göremezlik ödeneği ise 5 bin 50 TL’dir. Çalışan kadınlar da doğum izninde olduğu süre içinde çalışamadıkları dönemin harasını da iş göremezlik desteği şeklinde almaktadır. Devletin verdiği destekler arasında iş arayana verilen 725 TL’lik destek de vardır. Sosyal yardım alan kişinin iş görüşmesine gitmesi durumunda sağlık raporu, fotoğraf ve benzeri giderler için 1 yıl içinde en fazla 3 kez olmak üzere 40 ile 100 TL arası destek verilmektedir. Yine bu kişilere bir yıl için bir kez olmak üzere işe başlamaları halinde 625,76 TL destek verilmektedir. Bankada konut hesabı açıp 3 ile 5 yıl para yatıranlara 20 bin liradan fazla olmamak üzere, çeyiz hesabı açıp 3 ile 5 yıl düzenli para yatıranlara 7 bin 500 TL’ye kadar devlet desteği sunulmaktadır.

Kimler Devlet Desteği Alabilir?

Yetim kız çocuklarına da evlenmeleri halinde devlet desteği verilmektedir. Bu destek. “çeyiz parası” olarak nitelendirilmektedir ve bu 24 aylık maaş tutarı kadardır. Bu destek, anne ya da babası SGK’lı olup yetim maaşı alan kız çocukları için geçerlidir. Kız çocuklarının evlenmesi halinde aldıkları yetim maaşının kesildiği bilinmektedir. Devlet bu kesilen paranın 2 yıllık tutarını toplu olarak ödemektedir. Çeyiz parası tek sefere mahsustur. İkinci evlilikte yeniden çeyiz parası alınması söz konusu değildir. İşbaşı eğitim programlarına atılanlara da günlük 54 TL’lik destek vardır. Siber güvenlik, yenilenebilir enerji ve kodlama alanlarında ise bu rakam 75 TL’ye çıkmaktadır. Bu konudaki 2019 devlet destekleri imkanından yararlanmak için İşkur’un açtığı kurslara katılım gereklidir.

Çiftçiye Devlet Desteği Var mı?

Çiftçiler ve KOBİ’ler de devlet desteği almaktadır. Hibe programı ile sunulan 2019 devlet destekleri ile çiftçiler ve KOBİ’ler işlerini geliştirilebilmektedir. Tarım ve Hayvancılık ile KOBİ destekleri KOSEB tarafından verilmektedir.