30 Bin TL Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

Bilindiği üzere esnaflara çoğu zaman kredi imkanı sunulmaktadır. Bununla beraber paylaşılan haberlerle beraber  30 bin TL esnaf kredisi nasıl alınır sorusuyla ilgili araştırmalar yapılmaya başlanmıştır. Milyonlarca esnafın yararlanabileceği bu kredi ile ilgili genel bilgileri sizlerle sunmaya devam ederken esnafa kredi veren bankaları da aktarıyor olacağız.

Esnafa Kredi Paketi

Halk Bankası, esnaflara faizsiz kredi hizmet sunmaktadır. Yapılan açıklamada 22 milyar TL’lik kredi sunulacağı belirtilerek yılın ilk 3 ayında bu krediler esnaflarla paylaşılmıştır. Kalan kısımlar için de yılın sonuna kadar kredi hizmeti verileceği bilinmektedir. Buna ek olarak açıklanan kredi paketleriyle beraber hangi sektörlere destek sunulacağı da belirtilmektedir. Bu destekler;

 • Sosyal güvenlik
 • Vergi destekleri
 • Kredi desteği
 • Markalaşma desteği
 • Dağıtım ve tedarik kooperatifi kurulum destekleri
 • Prim teşvikleri
 • Yenilikçi alanlar için verilecek destekler şeklinde sıralanmıştır.

Kredi Destekleri

Esnaflara yüzde %20’den %100’e çıkarılan kredi sübvansiyon oranı sayesinde bu kredilere olan ilgi artmıştır. Ayrıca uygulamadan yararlanan kişi sayısının 600 bine yaklaştığı bilinmektedir. Küçük esnaflara sunulan bu kredilerle beraber pek çok esnaf işletmesi de krediden yararlanmayı sürdürmektedir. Bu anlamda 30 bin TL esnaf kredisi nasıl alınır sorusuyla ilgili markalaşma, tedarik ve dağıtım ile geleneksel alanlarda faaliyet gösteren mesleklere kira desteği sunulmaktadır.

Kira Destekleri

Kültürel, sanatsal ve geleneksel alanlarda faaliyet göstererek bireylerin alışveriş merkezlerine kurduğu iş yerlerindeki rayiç bedel üzerinden hesaplanan kira desteği oldukça önemlidir. Bu anlamda rayiç bedelin en çok ¼’ünden kiraya verilerek satış alanının en çok binde 3’ü kadar yer ayrımı yapılabilmektedir.

Markalaşma Desteği

Markalaşma projesinin devreye alınacağı daha önceden de açıklanmıştı. Bu anlamda küçük işletmelerin eğitim, fuar ve markalaşma forumlarına katılımı için gerekli desteklerin sunulacağı belirtilmiştir. Ayrıca küçük işletmelerin daha büyük bir işletme haline gelmesi adına gerekli çalışmaların da yapılacağı aktarılmıştır.

Esnaf Kredisi Şartları

Esnaf kredisi alabilmek için bazı şartların kabul edilmesi önemlidir. Örneğin 3 ayda bir ödemeli dönem imkanı sunan bu kredinin 200 bin TL’ye kadar çıkabileceği unutulmamalıdır. En çok 5 yıl vadeli olan bu kredinin 12 ay için %4 faizli olarak sunulduğu bilinmektedir. 12 aydan daha çok vadeler için de %5 faiz oranı söz konusudur.

Bu krediden faydalanmak için en önemli şart, başvuru tarihinden önceki 5 yıl içinde KOSGEB ya da farklı bir kurumdan hibe alınmamış olması gerekiyor. Ayrıca ipotek yeterli görüldüğü zaman kefil talep edilmemektedir. Ancak kooperatife üye olunması durumunda krediden yararlanmak amacıyla 6 ay gibi bir sürenin dolma şartı vardır. Bu şartları sağlayan esnaflar artık 30 bin TL esnaf kredisi nasıl alınır sorusuyla ilgili paylaştığımız bu bilgilere ulaşabilmektedir.

Esnaflara Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Esnaflara faizsiz kredi veren bankalar her zaman merak edilmektedir. Genelde Ziraat ve Halk Bankasının bu süreci yönettiği biliniyor. Ancak farklı bankalar da esnafları desteklemeye devam ediyor. O halde faizsiz kredi almak için esnafların aşağıdaki bankalardan biriyle görüşmeye başlaması yeterli olacaktır;

 • Akbank
 • İş Bankası
 • Yapı Kredi
 • QNB Finansbank
 • Vakıfbank
 • Garanti Bankası
 • Denizbank

Esnaflar aynı zamanda KOSGEB’e başvurarak da hibe alabilmektedir. Ancak 2019 yılı için hali hazırda bankaların bu süreci yönettiği bilinmektedir. Ancak KOSGEB’in bu yıl içerisinde esnaflara faizsiz kredi desteği vereceği düşünülüyor. Konuyla ilgili tüm süreçleri ve 30 bin TL esnaf kredisi nasıl alınır gibi farklı soruların yanıtlarını sitemizi takip ederek öğrenebilirsiniz.