A Bank İhtiyaç Kredisi Başvurusu

A Bank’ın temelleri 1996 yılında atılmıştır ve bugüne kadar tüm nakit ihtiyaçları için A Bank ihtiyaç kredisi başvurusu yapılabilmektedir. Anadolu Grubu’nun Alternatifbank hisselerinin yüzde 80’ini alarak temellerini attığı A Bank’ın yurt içinde 46 şubesi vardır. Banka, 2002 yılı ile birlikte ticari ve kurumsal bankacılık alanlarında uzmanlaşmıştır. Banka günümüzde özellikle küçük ve orta büyüklükteki işletmeler tarafından rağbet görmektedir. A Bank’ın hissedarı olduğu Anadolu Grubu, otomotivden alkollü ve alkolsüz içeceklere kadar çok sayıda yatırımı bulunmaktadır. A Bank, ihtiyaç kredisinden taşıt kredisine, ticari kredilerden konut kredisine kadar her türlü nakit ihtiyacını uygun koşullarda karşılamaktadır. Ancak en uygun faiz oranı A bank ihtiyaç kredisi başvurusu kapsamında, tüketici kredisinde sunulmaktadır.

A Bank İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

A Bank, ihtiyaç kredisine faiz oranını aylık yüzde 2,65 olarak belirlemiştir. Belirlenen faiz oranı 25 Ocak 2019 tarihinde güncellenmiştir ve 36 ay vadeli kredilerde geçerlidir. A Bank ihtiyaç kredisi başvurusu yapılırken maliyet oranının yüzde 3,21 olduğu unutulmamalıdır. Tüm ihtiyaçlar için A Bank ihtiyaç kredisi desteğinden yararlanılabilir. Maksimum vade 36 aydır. Emekliler de A Bank’tan ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilir. Banka emeklilere maşlarının 10 katı kredi vermektedir. Bu, emekli ihtiyaç kredi kampanyasıdır. Ancak bankanın asıl kullandığı kredi belirleme yöntemi, aylık gelirin azami yarısının “ödenebilir aylık taksit tutarı” olarak belirlenmesidir.Bu yöntem, A Bank ihtiyaç kredisi başvurusu yapan kişinin kredi notuna göredir.

İhtiyaç kredisine başvuran kişinin aylık gelirinin 4 bin lira olması durumunda en fazla aylık 2 bin TL kredi ödemesi gereklidir. İhtiyaç kredisinde yaş sınırı 80’dir. Ancak bu, 80 yaşındaki bir emeklinin 36 ay vadeli ihtiyaç kredisinden yararlanacağı anlamına gelmez. 78 yaşında bir emekli için verilen ihtiyaç kredisinde vade 24 aydır. 25 Ocak 2019’da faizler artmıştır. Örneğin 10 bin TL ihtiyaç kredisi kullanıldığında aylık taksitler 470 TL, aylık ödenen taksit ile 36 ay vadeli seçenekte toplam 16 bin 935 TL geri ödeme olmaktadır.

A Bank İhtiyaç Kredisi için Gerekli Belgeler

A Bank ihtiyaç kredisi başvurusu yapılırken bazı belgelerin hazırlanması zorunluluktur. A Bank ihtiyaç kredisi için gerekli belgeler ise; başta TC Kimlik Numarasının yer aldığı nüfus cüzdanı, ikametgah belgesi ya da elektrik, su, doğalgaz, sabit telefon ya da cep telefonu faturasıdır. Geliri gösteren bir belgenin de verilmesi gereklidir. Banka kamu çalışanlarından maaş bordrosu, özel sektör çalışanlarından ise maaş bordrosu ile şirket imza sirküleri istemektedir. Emekliler ise emekli aylık dökümünü sunmalıdır. Şirket ortakları ihtiyaç kredisi için başvuru yaparken güncel vergi levhasının yanı sıra bilanço, gelir tablosu, imza sirküleri ve oda kayıt belgesini vermelidir. A Bank, çiftçilerden çiftçilik belgesi ile birlikte arazi tapu fotokopilerini, gayrimenkul kira geliri olanlardan tapu senedi ve kira kontratını istemektedir.

A Bank SMS ile Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

A Bank’a SMS ile ihtiyaç kredisi başvurusu yapılabilir. SMS kredi limiti 40 bin TL ile sınırlıdır. Vade ise 36 aydır. A Bank SMS ile kredi başvurusu nasıl yapılır sorusu sorulduğunda verilen cevap, 4055’e kısa mesaj gönderilmeli olmaktadır. Cep telefonlarının mesaj bölümüne girip “KREDI” yazdıktan sonra bir boşluk bırakarak TC Kimlik Numarası, sonrasında boşluk bırakarak aylık gelirin yazılması, yazılan bu kısa mesajın 4055’e gönderilmesi yeterlidir. Banka kısa bir süre içinde A Bank ihtiyaç kredisi başvurusu talebini değerlendirmekte ve SMS ile başvuru sonucunu cep telefonuna göndermektedir. Başvurunun olumlu bulunması durumunda cep telefonuna gönderilen bilgi mesajında, kullanılacak kredi limiti ile vadesi yer almaktadır. A Bank’ın SMS ile kredi başvurusunda kefil istemez. Başka bir belgenin de sunulmasına gerek yoktur. Bilgi mesajının gelmesinden sonra en yakın A Bank şubesine giderek kredi kullanılabilir. Ancak şubeye giderken nüfus cüzdanı, gelir belgesi ve adresi gösteren bir faturanın bulundurulması gerektiği unutulmamalıdır.

Yaz Kredisi ve Özellikleri

Alternatif bank’ın A Bank hisselerini almasıyla beraber pek çok kredi türünden hizmet verdiği söylenebilir. Bu kapsamda tüm ihtiyaçlarınız için tercih edebileceğiniz yaz kredisini anında alabilirsiniz. Faiz oranları diğer bankalara göre biraz daha düşük olan A Bank’ın 60 ay vadeye kadar hizmet verdiğini söyleyebiliriz. Yaz kredisi maliyet tablosu ise 30 bin TL için aşağıdaki gibi sunulmaktadır;

 • 12 ay vadede aylık taksit tutarı 2,918 TL
 • 24 ay vadede aylık tutar 1,670 TL
 • 36 ay vadede 1,266 TL
 • 48 ay vadede 1,072 TL
 • 69 ay vadede 962 TL olarak ödeme yapılmaktadır.

A Bank ihtiyaç kredisi başvurusu yaparken kullanabileceğiniz bu kredinin faiz oranı her vade türü için sabittir. Bu kapsamda yüzde 2,05 faiz oranıyla hizmet alabilirsiniz. Ayrıca kredi tahsis ücreti olarak da 150 TL ödeme tahsil edilmektedir.

Bireysel Finansman Kredisi

Alternatif bank artık bireysel finansman kredisi de sunmaktadır. Bu finansmandan faydalanırken yakınınıza ya da kendinize ait olan bir evi ipotek olarak gösterebilirsiniz. Bu işlem sonunda yüksek tutarlı nakit finansman ihtiyaçlarınızı da karşılayabilirsiniz.

Finansman kredisinde vergi ve fon süreci merak edilmektedir. Eğer kendinize ait bir konutu ipotek yaparsanız, konut finansman yasasına tabii olacak olan krediyle %15 oranında KKDF alınmaktadır. Ancak %5 BSMV alınmayacaktır. Sigorta konusunda ise kredi teminatı amacıyla DASK, konut ve hayat sigortasının yaptırılması şarttır. Sadece TL olarak kullanabileceğiniz A Bank ihtiyaç kredisi başvurusu finansmanında ihtiyacınız olan belgeler aşağıdaki gibidir;

 • Adres bilgisi
 • Gelir belgesi
 • Gayrimenkulün tapusu
 • Nüfus cüzdanı

Ertelemeli Kredi ve Özellikleri

Ertelemeli krediler aslında tüketicilerin vazgeçilmezleri arasındadır. Çünkü kredi ödemesi 3 ay sonra başlayabilen A Bank ihtiyaç kredisi başvurusu yaparken sadece Aktifbank şubelerine gitmeniz yeterlidir. Faiz ve vade oranları da banka tarafından size özel olarak sunulacağından dolayı krediyi gün içinde alma şansınız olacaktır. Ödemeye ise 3 ay sonra başlayarak bütçenize uygun taksitler yatırabilirsiniz.

Kredili Mevduat Hesabı ve Özellikleri

Kredili mevduat hesabından yararlanabileceğiniz Aktifbank’ta, limitin tanımlı olduğu hesaba bağlı olan kartla beraber bankanın tüm ATM’lerden para çekebilirsiniz. Ek olarak yurt dışındaki Maestro ve Electron amblemi olan ATM’lerden de işlem yapabilirsiniz. Son olarak pek çok bankada bulunmayan alışveriş özelliği de mevduat hesabından kullanılabilmektedir.

Mevduat hesabını kullandıktan sonra vadesiz hesabınıza eklenen tutarlarla beraber hesabın eksi bakiyesi otomatik olarak devre dışı kalmaktadır. Mevduat faizi ise yalnızca kullanılan kredi miktarı ve süresi üzerinden hesaplanmaktadır. Aslında A Bank ihtiyaç kredisi başvurusu yaparken bu seçenekle ilgili de bilgi almanızda yarar var.

A Bank Yatırım Fonları

Birikimlerini değerlendirmek isteyenler ihtiyaçlarına uygun yatırım fonlarından birini seçerek hizmet almaya başlayabilir. Yatırım fonlarının genel özellikleri aşağıdaki gibi sıralanmaktadır;

 • Farklı piyasa ve alanlarda yatırım yapma imkanı sunar.
 • Kolay bir şekilde nakit çevrimi yapılabilir.
 • Yatırım fonları, profesyonel kişilerce yönetilir. Bu sayede piyasada yaşanan gelişmelere göre farklı avantajlar sunar.
 • Düşük risklidir
 • Küçük miktarlarda yatırım yapma şansı sunar.

Tüm bu özellikleri sayesinde kredi başvurusu yaparken mutlaka yatırım fonlarını da değerlendirmenizde yarar var.