Adabank İhtiyaç Kredisi Başvurusu

Adabank A.Ş., Bankalar Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu’na göre 30 Ekim 1984 tarihinde kurulmuştur ve 1985 yılı itibariyle Adabank ihtiyaç kredisi başvurusu kabul etmeye başlamıştır. Bu tarihte banka, özel sermayeli bir mevduat bankası olarak bankacılık sektöründe faaliyetlerine başlamıştır. Banka, İstanbul Büyükdere Caddesi üzerindeki Genel Müdürlük binasında “Birimler ve Merkez Şube” olarak faaliyetini sürdürmektedir. Bakanın İstanbul Altın Borsası üyeliği vardır. Adabank bankacılık faaliyetlerini 2003’e kadar Uzan Grubu bünyesinde sürdürmüştür. Uzan grubunun tüm şirketleri 2004 yılında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna (TMSF) geçmiştir. Adabank da bu süreçte TMSF bünyesine katılmıştır. Bankanın satışıyla ilgili sayısız ihale süreci yaşanmıştır. Birkaç kez satılan ancak ihalelerde kamu yararının yeterince sağlanamadığı düşüncesi ile satışına Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından izin verilmemiştir ve bankanın satışı gerçekleşmemiştir. Adabank günümüzde TMSF’nin elindedir ve halen faaliyetlerine devam etmektedir.

Adabank İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

Adabank, sermaye piyasası çalışmalarını 2015 yılında kendi kararı ile durdurmuştur. Bunun haricinde bankacılık görevini halen sürdürmektedir. Adabank ihtiyaç kredisi başvurusu doğrudan yapılmamaktadır. Doğrudan banka ile çalışmak isteyenler doğrudan bankanın merkez binasına gitmek gereklidir. Genel müdürlük binasına girip tüm bankacılık işlemleri yapılabilir. Bakanın genel müdürlüğünden çek defteri tahsil edilebilirken, nakdi ya da gayrimenkul veya taşıt kredileri için başvuruda bulunabilir. Adabank, para alma ve göndermeden çek senet tahsil etmeye kadar bankacılık hizmetlerini sunmaktadır. Bankanın, yatırım danışmanlığı ve portföy yöneticiliği gibi normal bankalarda verilen hizmetten de yararlanılabilir. Senetle kredi almak isteyenlere ya da çek kırdırmak isteyenlere cevap verebilen bir banka özelliğine sahiptir. Ancak doğrudan Adabank ihtiyaç kredisi başvurusu yapılmamaktadır. Adabank’a ihtiyaç kredisi başvurusu yapılmazken ticari krediler için başvurular kabul edilmektedir.

Adabank İhtiyaç Kredisi için Gerekli Belgeler

Adabank ihtiyaç kredisi başvurusu haricinde bankanın kredi ve mevduat faiz oranları bellidir. Banka kısa vadeli ticari krediye yıllık azami TL için yüzde 28, USD için yüzde 9, Euro içinse yüzde 9 faiz oranları sunmaktadır. Adabank ihtiyaç kredisi için gerekli belgeler yoktur çünkü banka müşterilerine ihtiyaç kredisi vermemektedir. Ancak Adabank haricinde tüm bankalar için ihtiyaç kredisi başvurusu yapıldığında ilk başka nüfus cüzdanı istenmektedir. Üzerinde TC Kimlik Numarası bulunan nüfus cüzdanı olmadan resmi bir işlemin yapılması imkansızdır. İhtiyaç kredisi başvurusu da resmi bir işlemdir. Nüfus cüzdanının zarar görmemiş, yani resmi kurumlar tarafından kabul edilebilen bir şekilde olması gereklidir. Bunun haricinde ikametgah belgesi ve fatura da gereklidir. Bankada ikamet bilgileri güncelse bu belgeye ihtiyaç duyulmayabilir ancak başka bankadan ihtiyaç kredisi başvurusu yapılacaksa veya ikamet bilgileri güncel değilse, ya yeni bire ikamet belgesi veya son 3 aya ait bir fatura verilmelidir. Gelir belgesi de ihtiyaç kredilerinde istenen bir belgedir. Gelirini gösteren belge, sektöre göre farklıdır.

Adabank İhtiyaç Kredisi Başvurusu Diğer Evraklar

Kamu kurumunda ya da özel sektörde çalışanlar maaş bordrosu sunmalıdır. Maaş kredi başvurusu yapılan banka üzerinden alınıyorsa ayrıca maaş bordrosuna gerek yoktur. Ancak, farklı bir bankadan başvuru yapılıyorsa ve kamu kurumunda çalışılıyorsa, son maaş bordrosuna, özel sektörde çalışılıyorsa son ay ki maaş bordrosu ve şirket imza sirkülerinin fotokopisine gerek duyulmaktadır. Emekli olanların ise emekli maaşınızı belgelemeleri önemlidir. Emekli maaşın yatırıldığı bankadan belge vermeden başvuru imkanı vardır. Farklı bir bankadan başvuru yapılıyorsa emekli maaşını gösteren belgenin ihtiyaç kredisi alınacak bakaya sunulmalıdır. Bu belgeyi e-Devlet’ten almak mümkündür. Emekli olup çalışanlar için Emekli Destek Primi ödenmiş olmalıdır. Şirket sahibi veya ortamları, güncel vergi levhasının yanı sıra bilanço ya da gelir tablosu, Ticaret Sicil Gazetesi ya da oda kayıt belgesi sunmalıdır. Çiftçiler ise çiftçilik belgesinin yanı sıra müstahsil makbuzları ile arazi tapu fotokopileri vermelidir. Gayrimenkul geliri elde ediliyorsa kira kontratı gereklidir. Kira bedelinin banka üzerinden alınması durumunda ödemelerin olduğu hesap dökümü yeterlidir.

Adabank SMS ile Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Adabank ihtiyaç kredisi başvurusu kabul etmemektedir ve dolayısı ile Adabank SMS ile kredi başvurusu nasıl yapılır sorusuna verilen tek cevap, “SMS ile başvuru yok”tur. Ticari krediler içinse tek başvuru yeri genel müdürlüktür.