Akbank İhtiyaç Kredisi Başvurusu

30 Ocak 1948 tarihinde kurulan Akbank, günümüzde Akbank ihtiyaç kredisi başvurusu yapılabilen özel sermayeli bir bankadır. Bankanın kuruluş merkezi Adana’dır. Amacı ise bölgede üretim yapan pamuk çiftçilerine finansman sağlamaktır. Akbank, İstanbul’daki ilk şubesini ise 14 Temmuz 1950’de açmıştır. İlk şube Fatih Eminönü Sirkeci’dedir. Akbank, Hacı Ömer Sabancı başta olmak üzere bir grup Adanalı işadamının bir araya gelmesi ile kurulmuştur. Bankanın genel müdürlüğü 1954 yılında İstanbul’a taşınmıştır. Bu tarihten sonra banka şube sayısını hızlı bir şekilde artırmıştır. 1963 yılında ise banka, tüm bankacılık işlemlerini otomasyonla yapmaya başlamıştır.

Akbank İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

Akbank ihtiyaç kredisi faiz oranları ise ortama yüzde 2,53’tür. Akbank ihtiyaç kredisi başvurusu, tüketici kredisi kapsamında verilmektedir ve vade sayısı 36 aydır.

Akbank’ın ihtiyaç kredisi oranları ise şu şekildedir:

 • 30 bin TL – 50 bin TL          25 – 36 ay        yüzde 2,41     
 • 25 bin TL – 30 bin TL          25 – 36 ay        yüzde 2,43     
 • 15 bin TL – 25 bin TL          25 – 36 ay        yüzde 2,47     
 • 10 bin TL – 15 bin TL          25 – 36 ay        yüzde 2,53     
 • 30 bin TL – 50 bin TL          13 – 24 ay        yüzde 2,53     
 • 5 bin TL – 10 bin TL            25 – 36 ay        yüzde 2,54     
 • 25 bin TL – 30 bin TL          13 – 24 ay        yüzde 2,55

Akbank ihtiyaç kredisi kullandırırken belli şartlar istemektedir. Öncelikle kredi kullanacak olan kişinin 18 yaşından büyük olması kesin kuraldır. Bunun yanı sıra Akbank ihtiyaç kredisi başvurusu yapanın belgelenebilir bir gelire sahip olması da gereklidir. Kullanılacak olan ihtiyaç kredisinin aylık taksit ödemeleri, hane halkının ortalama gelirinin yüzde 50’sini aşmamalıdır. Hayat sigortası gereklidir. İhtiyaç kredisi avantajlarından Akbank müşterisi olmayanların da yararlanması söz konusudur.

Akbank İhtiyaç Kredisi için Gerekli Belgeler

Akbank ihtiyaç kredisi başvurusu yapmadan önce Akbank ihtiyaç kredisi için gerekli belgelerin hazırlanması, kredinin hemen alınabilmesi için önemli bir ayrıntıdır. Banka ihtiyaç kredisi için geçerli bir kimlik belgesi, TC Kimlik Numarasının yer aldığı nüfus cüzdanı ya da pasaport, ikametgah belgesi, son döneme ait elektrik, su, doğalgaz ve ev telefonu faturası, bu olamıyorsa son bir aya ait ikametgah belgesi ve gelir belgesi şeklindedir.

Diğer Belgeler

Akbank ücretli çalışanlardan SGK hizmet dökümü ya da SGK Prim Ödeme Belgesi, en son alınan aya ait maaş bordrosu ya da net maaş tutarını gösteren işyeri tarafından onaylanan belge istemektedir.

Kamu çalışanları ise kamu güncel çalışma belgesinin yanı sıra gelir belgesi sunmalıdır. Emekliler ise emekli tanıtım kartı ve emekli aylığı tahsis belgesi veya emekli maaşının alındığı banka hesap cüzdanı vermelidir. Serbest çalışan ya da şirket ortağı ise son yıla ait olan vergi levhası, son yıla ait olan bilanço ve gelir tablosu ya da işletme hesap özeti, ticaret sicil gazetesi ya da oda kayıt belgesi getirmelidir. Menkul geliri elde edenler ise alınan faiz gelirini gösteren hesap cüzdanı sunmalıdır. İhtiyaç kredisinin evlilikten elektronik eşyaya, ev eşyasından tatile, beyaz eşyadan eğitime kadar tüm ihtiyaçlar için kullanılabilir. ​Kredi başvuru, şube tarafından değerlendirilerek belgelerin tamamlanmasının ardından azami 2 iş gününde cevap verilir. ​Kredi başvurusu yaparken kefil gösterme zorunluluğu bulunmamakla birlikte bazı durumlarda banka kefil isteyebilir. Akbank, maaş müşterilerine faiz oranında indirim yapabilir.

Akbank SMS ile Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Günümüzde bankalar SMS ile kredi başvurusu yapılmasına imkan sağlamaktadır. Akbank SMS ile kredi başvurusu nasıl yapılır sorusu sorgulanırken karşılaşılan en kısa cevap, 4425 SMS numarasıdır. Cep telefonundan mesaj gönderme kısmına giriş yaptıktan sonra “kredi” yazarak boşluk bırakılması, TC Kimlik Numarasının yazılması ve 4425’e gönderilmesi yeterlidir. GSM operatörü Vodafone ya da Avea olması durumunda kredi başvuru SMS’i 0532 750 25 25’e gönderilmelidir. SMS ile kredi başvurusu sadece ihtiyaç kredisi için geçerlidir. Akbank ihtiyaç kredisi başvurusu SMS üzerinden yapıldığında en fazla kredi tutarının 20 bin TL, en fazla vadenin ise 36 oy olduğu unutulmamalıdır. 20 bin TL’nin üzerinde olan ihtiyaç kredisi talepleri Akbank şubelerinden yapılmalıdır.

Akbank Direkt Kredi Nedir?

Akbank müşterileri Direkt Kredi sayesinde imzasız ve şubesiz olarak acil nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Bu süreçte Akbank ihtiyaç kredisi başvurusu yaparken genelde direkt kredi kullanılmaktadır. Çünkü 40 bin TL’ye kadar anında hesaba yatırılan bu hizmetin çok sayıda kullanıcısı vardır. Elbette uygulamanın birbirinden farklı özellikleri hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekir.

Akbank Direkt Kredi Başvurusu

Direkt mobil, direkt internet ve Akbank telefon şubesi sayesine bu uygulamaya başvurabilirsiniz. Şu an için %2,35 faiz oranıyla sunulan direkt kredide efektif yıllık faiz oranı da %40’dır. Ancak bu rakamların belirli zamanlarda güncellendiği unutulmamalıdır. Başvurunun anında onaylanması halinde 40 bin TL’ye kadar kredi, müşterilerin hesabına yansıtılır. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgiler, yazımızın devamında paylaşılmıştır.

Akbank Direkt Kredi Özellikleri

Söz konusu uygulama sayesinde en çok 60 ay vadeye kadar hizmet alınabilmektedir. Ayrıca talep eden tüketiciler 3 ay ertelemeli olarak krediye sahip olabilir. Bu aşamada ertelemeli kredi kullanırsanız vade 57 aya düşecektir. Bu süreçte erteleme faizi de tüketicilere yansıtılacaktır. Başvuru yapmak için 444 25 25’i arayabilir ya da şubelere uğrayabilirsiniz.

60 ay vadeli 40 bin TL’ye kadar olan kredi için herhangi bir belge hazırlanmasına gerek yoktur. Çünkü bu kredi sadece banka müşterilerine sunulmaktadır. Ayrıca banka müşterisi olmayanlar kimlik ve gelir belgesi ile bankaya başvurmalı ve bu hizmetten faydalanmalıdır. Ek olarak SGK hizmet dökümü de Akbank tarafından istenmektedir.

Günümüzdeki Akbank ihtiyaç kredisi başvurusu kapsamında bazen kefil talep edilebilir. Genelde kredi notu düşük olanlardan talep edilen kefil uygulaması Direkt Kredi için de geçerlidir. Faiz oranlarının belirli dönemlerde değiştiği ve masrafların da artabileceği unutulmamalıdır. Son olarak talep edilecek kredi tutarındaki tahsis ücreti binde 5,25 olarak belirlenmiştir.

Akbank Direkt Kredi Hesaplama

40 bin TL için uygulanan Akbank ihtiyaç kredisi başvurusu işlemlerinde faiz oranı %2,35 olarak belirlenmiştir. Toplam geri ödeme tutarı bu kapsamda 83 bin 612 TL olacaktır. Akbank mobilden başvuru yapmak isteyenler TC kimlik numarası ile cep telefonu numarasını sisteme girerek Direkt Kredi sahibi olabilir.

Akbank Taksitli Borç Transferi Başvurusu

Sadece kredi taleplerine değil kredi kartı borçlanmalarında da hizmet sunan Akbank, kredi kartı borçlarını taksitlendirmektedir. Farklı bankalarda yer alan kredi kartı borçlarını Axess’e aktararak uygun faiz ve masrafsız seçenekleriyle sunmaktadır. Bu hizmetten yararlanmak isteyen tüketiciler 12 ay taksitlerle işlem yapabilmektedir. Akbank Direkt’e giriş yaptıktan sonra taksitli borç transferine başvurabilirsiniz. Ya da en yakın şubeye giderek talebinizi bildirebilirsiniz. Aylık akdi faiz oranı bu hizmet için %2,15 olarak belirlenmiştir.

Akbank Vadeli Mevduat Hesabı

Yüksek faiz oranlarından faydalanmak isteyenler Akbank ihtiyaç kredisi başvurusu yapmanın yanı sıra vadeli mevduat hesabına da başvurabilir. Vadeli mevduata %22 faiz oranıyla sunulan kampanya dahilinde Akbank Direkt başvurusu yapabilirsiniz. Bu kapsamda belirlenen vade gün sayıları aşağıdaki gibidir;

 • 7-27 gün arasında %2,00
 • 28-31 gün arasında %6,50
 • 22-45 gün arasında %7,50
 • 46-400 gün arasındaki herhangi bir vade için %7,50 oranında faiz uygulanır.

Bu rakamlar, yatırılacak olan sermaye ile değişmektedir. Örneğin 500 bin TL’den yüksek rakamlar için 22-45 günlük mevduat hesabında %22 oranında faiz uygulanır. Aynı durum 100-499 bin aralığı için de geçerlidir.

O halde Akbank ihtiyaç kredisi başvurusu ile beraber diğer hizmetlerden yararlanmak için banka şubelerine gidebilirsiniz. Ya da mobil uygulamacılık hizmetleri üzerinden de tüm taleplerinizi bankaya anlık olarak iletebilirsiniz.