Akbank Taşıt Kredisi Başvurusu

İkinci el ya da sıfır araç satın alma işlemlerinde marka fark etmeksizin Akbank üzerinden taşıt kredisi alabilirsiniz. Bununla beraber Akbank taşıt kredisi başvurusu yapmak isteyenler için farklı seçenekler bulunmaktadır. Her tüketici daha uygun faiz oranıyla hizmet alabilmek için bankalarla görüşme yapar. Bu görüşmeler sonucunda diğer bankalarla karşılaştırma yaptıktan sonra kredi başvurusu yapılabilir. Son zamanlarda kredi oranlarının düşmesiyle beraber araç kredisi faiz oranlarında da güncelleme yaşanmıştır.

Akbank Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Sıfır kilometre taşıtlar için Akbank’ta faiz oranları değişkendir. Öncelikle 12 ay vadeli taşıt kredilerinde uygulanan faiz oranı %2,23’tür. 24 ay vadeli kredide %2,21, 36 ay vadeli kredide %2,11 olarak belirlenmiştir. Üstelik bu bankada 48 ve 60 ay vadeli seçenekler de bulunmaktadır. 48 ay vadeli araç kredisinde faiz oranı %2,05 iken, 60 ay vadeli araç kredisinde ise %1,97 şeklindedir. Yani bu bankada vade arttıkça faiz oranı azalmaktadır.

Bankadan kredi almadan önce nihai fatura bedeline de dikkat edilmelidir. Öncelikle bu bedelin 120 bin TL ve üzerindeki taşıtlar için kredilerde bağımsı vade 48 aydır. Vade ise fatura bedeline göre belirlenir. Nihai fatura bedeli 120 bin TL’ye kadar olan araçlarda ise kullanılacak kredi miktarı, fatura bedelinin %70’i kadardır. Bu miktar aşıldığında oran %50’ye düşmektedir. O halde Akbank taşıt kredisi başvurusu yaparken bu faktörlere öncelikle dikkat edilebilir.

50 bin TL’lik sıfır kilometre taşıt kredisinin yıllık maliyet oranları incelendiğinde;

  • 12 ay vadede %2,23 faizle taksit tutarı 4,926 TL
  • 24 aylık vade için %2,21 faiz oranıyla taksit tutarı 2,842 TL
  • 36 ay vadede %2,11 faiz oranı ile taksit tutarı 2,133 TL
  • 48 ay vade için %2,05 faiz oranıyla 1,786 TL
  • 60 ay vadede %1,97 faiz oranıyla beraber 1,567 TL olacaktır.

Akbank Taşıt Kredisi Koşulları

Bankadan talep edeceğiniz araç kredisinde bazı koşullara uyum sağlanması gerekiyor. Bunlar;

  • Gelir belgelenmeli
  • 18 yaşından büyük olunmalı
  • Kredi notu yüksek olmalı
  • Kasko ve kredi hayat sigortası yaptırılmalı
  • Gerçek kişilere ferdi kaza sigortası yaptırılmalıdır.

Ayrıca kredinin taksiti, hane halkının aylık ortalama gelirinin %50’sini geçmemek üzere ayarlanmaktadır. Ayrıca kredi vadesi süresince yenilenen kasko sigortası da bu kredide yaptırılmaktadır. Son olarak her taşıt kredisinde olduğu gibi satın alınan araç üzerine rehin konulur. Çünkü bankalar ödeme alamadığı durumlarda araca icra koyarak krediyi garanti altına almak zorundadır.

Akbank Taşıt Kredisi için Gerekli Evraklar

Tüketiciler Akbank taşıt kredisi başvurusu yaparken bazı evrakları hazır bulundurmalıdır. Öncelike nüfus cüzdanı, pasaport veya sürücü belgesinin aslı ve fotokopisi hazırlanmalıdır. Banka tarafından gerekli görülmesi halinde adres teyidinin yapılması için ikametgah belgesi de istenebilir. Son olarak gelir belgesinin de mutlaka olması gerekir.

Gelir belgesi ücretliler için maaş bordrosu şeklindedir. Firma ortakları için vergi levhası ya da ticaret sicil gazetesinde bulunan kuruluş ilanı fotokopisi olarak hazırlanmalıdır. Emekliler de hesap cüzdanı ile bu krediye başvurabilir. Gayrimenkul geliri beyan eden tüketicilerden tapu aslı ve fotokopisi istenmektedir. Son olarak serbest meslek sahiplerinden de vergi levhası talep edilerek Akbank taşıt kredisi başvurusu gerçekleştirilebilir.

Tüm koşulların sağlanması halinde kredi gün içinde tüketicilere aktarılmaktadır. Elbette kredi notunun taşıt kredilerinde de çok önemli olduğunu unutmayın. Bu nedenle taşıt, ihtiyaç ya da konut kredisinde de aynı sürecin devam ettiği bilinmelidir. Yani kredi notu yüksek olan tüketiciler kefilsiz olarak dilediği krediden yararlanabilmektedir.