Altın Fiyatları Ne Olur? Altın Yükselecek mi?

Altın yatırımı yapmak isteyenler ya da mevcutta altın birikimi yapanlar altın fiyatları ne olur sorusuyla ilgili kapsamlı bir araştırma yapmayı sürdürmektedir. Ayrıca son zamanlarda altın fiyatlarındaki yükselişler nedeniyle pek çok kişi yatırımlarına devam etmektedir. Haliyle gram altın ne olur, gram altın yükselir mi veya çeyrek altın yükselecek mi gibi sorular da gündemdeki yerini almaya başlamıştır. Yazımızın devamında güncel altın fiyatları başta olmak üzere ilerleyen dönemler için yapılan analizlerle ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Güncel Altın Fiyatları Ne Kadar?

Her geçen gün artmaya devam eden altının gram fiyatı şu an için 262 TL’dir. Bu rakam yaklaşık 2 ay önce 250 TL üzerinden işlem görmekteydi. Yüzde 0,30 ile yüzde 0,35 arasında yaşanan gram altın değişiklikleriyle birlikte altın grafiklerinin incelenmeye başladığı da bilinmektedir. Haliyle gram altın fiyatları ne olur konusunda söylenecek en doğru şey, yükselmeye devam edeceğidir. Elbette altın yatırımları her zaman kullanıcılarına kazandırmıştır. Yine de ekonomik faktörler göz önünde bulundurularak yatırım yapmanın daha mantıklı olduğu unutulmamalıdır.

Çeyrek altın fiyatlarına bakıldığında ise yüzde 0,20 ile yüzde 0,30 arasında bir değişim yaşadığı görülmektedir. Ayrıca bundan 6 ay öncesine kadar 300 ile 350 TL arasında işlem gören çeyrek altın şu sıralar 425 TL’ye kadar yükselmiştir. Bu yükselişin önümüzdeki dönemde de devam edeceği düşünülmektedir.

Cumhuriyet altını da aynı şekilde yükselmeye devam eden bir yatırım aracıdır. Yüzde 0,15 ile yüzde 0,17 arasında yükselmeye devam eden Cumhuriyet altını 1,748 TL’ye kadar yükselmiştir. Bu nedenden dolayı yatırımlarını Cumhuriyet altını üzerinden değerlendirmek isteyen kişi sayısında da artış yaşanmaktadır.

Son olarak yarım altın fiyatlarına bakıldığında yine yüzde 0,10 ile yüzde 0,15’lik bir yükselişin yaşandığı görülmektedir. Alış fiyatı 828 TL olan yarım altının satış fiyatı ise 850 TL’ye kadar artmıştır. Bu nedenle altın fiyatları ne olur sorusuyla ilgili genel bir yükselişin devam edeceği düşünülmektedir.

Gram Altın Almak Mantıklı mı?

Ülkemizde yaşanan tün politik gelişmeler, gram altına doğruda etki eder. Ayrıca TL’nin ABD doları karşısında değer kaybetmesine yol açan sebepler de altının yükselmesini sağlamıştır. Ancak bundan birkaç ay önceki gram altın rakamlarına bakıldığında bugüne kadar ciddi bir artışın yaşandığı ortadadır. Sonuç olarak gram altın almak mantıklı mı sorusuyla ilgili ‘evet’ yanıtı verilebilir.

Çeyrek Altın Yükselir mi?

Yine ülkemizde yaşanan ekonomik ve politik gelişmeler, çeyrek altın üzerinde doğrudan etkisini göstermektedir. Bugüne kadar yatırımcılarını zarara uğratmayan çeyrek altın ile ilgili altın fiyatları ne olur araştırması yapmak biraz daha mantıklıdır. 450 TL seviyesine kadar yükselmiş olan çeyreğin yerine tam altın alternatifine de yönelebilirsiniz. Ancak çeyreğin 4 katına kadar ulaşan tam altının daha uzun vadeli bir yatırım aracı olduğu unutulmamalıdır.

Cumhuriyet Altını Almak Kazandırır mı?

Aslında altın yatırımlarının tamamı uzun vadelidir. Ancak 6 aylık dönem için gram ve çeyrek altının alınması gerektiğini söyleyen uzmanlar, tam yani Cumhuriyet altını için aynı yorumları yapmamaktadır. Çünkü aradaki fiyat farkı bir hayli yüksek olan bu iki altın türünde Cumhuriyet altınının uzun vadeli olduğu bilinmektedir.

Elbette altın fiyatları ne olur araştırmasında genel ve net bir paylaşım yapmak doğru olmaz. Ancak tarihlere göre analiz incelemesi yaptığınızda altının son 1 senede nasıl bir değişime uğradığını görebilirsiniz. Bu yüzden dolar ya da Euro yerine altına yatırım yapmanın çok daha mantıklı olduğu bilinmektedir. Son olarak fiyatların artmaya devam edeceği de uzmanlar tarafından paylaşılmaktadır.