Arıcılık Hibe Destekleri 2019

Devlet destekli kredilerin arttığı günümüzde arıcılık hibe destekleri 2019 araştırmaları yapılmaya devam edilmektedir. Arı üreticiliğiyle uğraşanlar için özel hibe alternatifleri sunan birçok kurum aynı zamanda bankalarla desteklenmektedir. Kalkınma Ajansları başta olmak üzere Tarım ve Orman Bakanlığı, KOSGEB ve Arıcılık Genç Çiftçi Hibe Programı kapsamında sunulan bu hibelerden yararlanarak arıcılık yapmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca sadece arılar için değil, kullanılacak malzemeler için de kredi verildiğini unutmayın.

Arıcılık Faaliyetlerine Hibe Destekleri

İlk kez arıcılık faaliyetine başlayacak olanlara 5000 TL’ye kadar kredi hibe desteği sunan Tarım ve Ormancılık Bakanlığı, sektöre giriş yapanların bu konudaki masraflarını yüzde 60’a kadar karşılamaktadır. Ancak bu süreçte 5 bin TL’yi geçmeyen hibelerle ilgili KOSGEB eğitimine katılım zorunluluğu bulunmaktadır. Girişimci destek programı kapsamında başvuracağınız KOSGEB sayesinde girişimcilik eğitimi alacak ve sertifika sahibi olacaksınız. Daha sonra ise kuruma sunacağınız iş planı çerçevesinde hibe almaya hak kazanabilirsiniz.

Genç Çiftçiler için Arıcılık Hibesi

Bakanlık 18 ile 41 yaşları arasında bulunan ve ilk kez arıcılık yapacak olanlara 30 bin TL’ye kadar hibe vermektedir. Bu anlamda arıcılık hibe destekleri 2019 yılı başvurularını takip etmenizde yarar var. Genç çiftçilere özel olarak sunulan bu kredide arıcılık çalışmaları için ihtiyaç duyulan tüm ekipmanları da satın alabilirsiniz.

Ana Arı ve Kovan Destekleri

Her yıl Tarım Bakanlığının duyuru yaptığı ana arı ve kovan destekleri, 2019 yılında kovan başına 10 TL olarak sunulmaktadır. Ana arı başına ise 15 TL’lik destek yine bakanlık tarafından verilmektedir. Alınan destekle arıların beslenme ve bakım masraflarını karşılayabilen çiftçiler ayrıca bankalardan da kredi alma şansına sahiptir.

TKDK Arıcılık Hibesi

TKDK yani Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kooperatifi, büyük ölçekli işletmelere destek sunmaktadır. Ancak arıcılık sektöründe ilk kez çalışma yapacak olanlara yüzde 70’e varan hibe sunan TKDK, 100 bin Euro’ya kadar kredi şansı tanımaktadır. Elbette destekten faydalanmak isteyenler özenle hazırlayacakları iş planıyla kooperatife başvuru yapmalıdır.

Arı Yetiştiriciliği Malzemelerine Hibe Veriliyor mu?

Günümüzde arıcılık hibe destekleri 2019 kapsamında arıcılık malzemeleri için de hibe alınabilmektedir. İhtiyaç duyulan genel malzemeler aşağıdaki gibi sıralanmaktadır;

 • Arıcılık kıyafetleri
 • Arıcılık ilaçları
 • Ana arı için malzemeler
 • Kovanlar
 • Bal dinlendirme tankı
 • Arı yemleri
 • Arı yemlikleri
 • Bal eritme malzemeleri
 • Bal süzme araçları
 • Arı oğulları
 • Körükler

KOSGEB Arıcılık Hibesi ve Bal Üretim Destekleri

KOSGEB’den arıcılık hibesi alınabilmektedir. Ayrıca bal üretimi için de ihtiyacınız olan desteği alabilirsiniz. Arıcılık hibesinin yanı sıra bal üretim desteği de alabileceğiniz KOSGEB yönetmeliğine göre hareket etmenizde yarar var. Çünkü minimum 40 adet arılı kovan desteği veren kurum, 30 bin TL’den başlayan hibelerle girişimcilere destek olmaktadır. Bakanlığın en önemli şartı olan 18 ile 41 yaş aralığında olma ve 3 yıl boyunca arıların satılmaması gibi kriterlere de dikkat etmenizde yarar var.

Genelde arıcılık hibe destekleri 2019 yılı için bakanlık ve KOSGEB üzerinden başvuru yapılmaktadır. Diğer kurumlar da konuyla ilgili çalışma yapmaktadır ancak süreç biraz daha yavaş işleyebilir. Talep eden girişimciler arıcılık kredisi de alabilmektedir. 2019 arıcılık kredi desteği veren bankalar;

 • Ziraat Bankası
 • QNB Finansbank
 • Şekerbank
 • Yapı Kredi olarak sıralanmaktadır.

Krediye başvuracak kişinin kredi notunun yüksek olması şarttır. Ayrıca daha önce bankalarla herhangi bir sorun yaşanmamış olma zorunluluğu da bulunmaktadır. Bu şartları sağlayan her girişimci arıcılık kredisi alarak kendi iş yerine sahip olabilir. Ek olarak devletin çiftçilere verdiği destekler de mutlaka takip edilmelidir.