Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Asgari ücretle çalışanlar kredi başvururken merak ettikleri en önemli konu, asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir sorusunun cevabıdır. Bankalar, talep edilen kredi ile gelir düzeyinin belli bir oranda olmasını istemektedir. Bunun nedeni, bankanı kredinin geri ödenebilmesini sağlamak istemesidir. Gelir düzeyi ile doğru orantılı olarak kredi kullandırıldığında, hem banka geri ödemeyi güvence altına almakta, hem de kredi kullanan ödemelerde zorluk yaşamamaktadır. Gelir düzeyine bağlı olarak çekilebilecek kredi miktarı da artmaktadır. Ülkemizde milyonlarca çalışan asgari ücret almaktadır ve asgari ücret, 2019 yılının ilk 6 aylık döneminde net 2 bin 20 TL olmuştur. Aylık gelirin bu düzeyde olması nedeniyle asgari ücretlinin büyük miktardaki ödemelerini yapabilmesi için tek çaresi banka kredisi kullanmaktır. Ancak asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir sorusu, önemli mir sorudur.

Asgari Ücretle Çalışan Biri Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Asgari ücretli olarak çalışanlar kredi çekmek istediğinde, yalnızca kendi maaşlarını referans göstererek beli bir miktar söz konusu olmaktadır. Bu da eğer başka bir ödemesi yoksa aylık 1000 TL ödeyecek şekilde kredi çekebilmektedir. Bu da 36 ay vadeli bir kredide çekilebilecek kredinin 24 bin lira civarında olması anlamına gelmektedir.

Vadeye Göre Alınacak Kredi Ne Kadar Olur?

24 ay vadeli bir kredi kullanılacaksa bu kez kullanılabilecek kredi, 18 bin TL seviyesindedir. 12 aylık kredide ise rakam daha da düşmektedir. Ancak asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir sorusu sorulduğunda başka ödemelerin de bulunması durumunda kullanılabilecek kredi çok daha az miktarda olabilmektedir. İster asgari ücretli isterse daha yüksek ücretli olsun tüm kredi ödemelerinin gelirin yarısını aşması mümkün değildir. Ancak asgari ücretli gösterilip geliri daha yüksek olanlar, çalıştıkları iş yerinden gerçek gelir durumunu gösterir belge almaları durumunda çok daha yüksek miktarlarda kredi kullanabilmektedir. Bunun için çalışılan şirketin imza sirküleri ile gelir belgesi yazısının bankaya sunulması gereklidir.

Asgari Ücretli İşçi Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Asgari ücretli bir kişi 36 ay vadeli kredi başvurusu yaptığında maksimum 24 bin liraya kadar kredi çekebilirken, aynı evde iki asgari ücretli çalışan olması durumunda bu rakam 48 bin liraya kadar yükselebilmektedir. Bu rakam da 36 ay vade için geçerlidir. Bunun yanı sıra asgari ücretlinin kira gelirinin olması durumunda daha yüksek miktarda kredi kullanılabilmektedir. Büyük bir harcama gerekiyor ve bunun için de yüksek miktarda krediye ihtiyaç duyuluyorsa, bunun için asgari ücretli çalışmanın yeterli olmadığı bilinmelidir. Böyle bir durumda çekilebilecek kredi tutarının artmasını sağlamak için farklı yöntemler uygulanmalıdır.

Kredi Tutarı Nasıl Artırılır?

Kredi tutarını artırmak için uygulanan yöntemlerden biri de ek gelirin olmasıdır. Böyle bir durum varsa bu, kredi limitinin artırılması için kullanılabilir. Ancak ek gelirin bankalar tarafından kabul edilebilmesi için kira geliri gibi kayıtlı olması gereklidir. Ek iş olarak seyyar satıcılık yapmak, bankalar tarafından kabul görmemektedir. Ancak ikinci bir iş yerinde çalışılıyorsa ve bu da belgelenebiliyorsa, bu durumda daha yüksek miktarda banka kredisinin kullanılması söz konusu olabilmektedir. Böyle durumlarda asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir sorusuna, kredi miktarının gelirle birlikte doğru orantılı olarak arttığı söylenerek cevap verilir.

Asgari Ücretli Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilir?

Asgari ücretlinin konut kredisi çekebilmesi için satın alınan ya da daha önceden satın alınmış olan gayrimenkulün teminat olarak gösterilmesi gereklidir. Ancak borcun ödenememesi durumunda bankanın ipotek olarak gösterilen gayrimenkulü nakde çevirmek için biran önce işlemlere başlayacağı unutulmamalıdır. Bu nedenle asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir sorusu sorulurken mutlaka ödeyebileceği limitler dahilinde kredi çekilmesi gerektiği ifade edilmektedir.