Banka Dışında Kredi Veren Kurumlar

Bankalarla daha önce hiç çalışmamış ya da kullandığı kredi nedeni ile kredi notu düşmüş olanlar banka dışında kredi veren kurumlar ile ilgili araştırma yaparak farlı çözümler araştırır. Bilindiği gibi bankalardan kredi çekebilmek için en önemli kriter kredi notudur. Kredi notu düşük olanlar bankaların yerine farklı kuruluşları tercih etmektedir. Bu kuruluşların bazıları yasal olmakla birlikte kimileri de yasal olmayan kişilere ve kurumlara başvurabilmektedir. Kredi notu kötü olanlara banka dışında kredi veren kurumlar arasında ilk sırayı, yasal bir firma olan Koç Finans almaktadır. Koç Holding tarafından kurulan Koç Finans, genellikle Koç Holding’e ait araçların satışı sırasında kredi vermektedir. Koç finans sayesinde sıfır ya da ikinci el araçlara 48 aya varan vadelerle sahip olunabilir. Koç Finans, bankalar kadar güvenilir bir şirkettir.

Banka Dışında Kredi Veren Kurumların Faiz Oranları

Banka dışında kredi veren kurumların faiz oranları incelendiğinde, genellikle Koç Finans’ın faiz oranı ile karşılaşılır. Koç Finans, banka dışında kredi veren kurumlar arasında önemli bir yere sahiptir. Sıfır ve ikinci el taşıt kredisinin yanı sıra beyaz eşya ve ev elektroniği kredisi, mutfak ve mobilya kredisi ile eğitim kredisi de verir. Koç Finans’ın taşıt kredisi 36 aya kadar aylık yüzde 2,39, 48 ay vadede ise aylık yüzde 2,49 olarak belirlenmiştir. Finans şirketinin eğitim kredisini vadesi ise 12 aylıktır. Ev tadilat kredisi ile Arçelik ve Beko markalı cihazların satın alınması sırasında Koç Finans, sıfır faizli ve 9 taksitle kredi sunar. Kredi başvurusunun bin TL altında olması mümkün değildir. Koç Finans, kredileri kendi bünyelerinden sağlamaktadır ve müşteri memnuniyeti esastır.

Banka Dışında Kredi Veren Kurumlar İçin Gerekli Belgeler

Banka dışında kredi veren kurumlarla ilgili gerekli belgelerin hazırlanması önemlidir. Koç Finans gibi banka dışında kredi veren kurumlar, gerçek kişiler için ikametgah veya kredi alacak kişi adına kayıtlı olan son 3 aya ait telefon, elektrik, doğalgaz ya da su faturası, nüfus cüzdanı, sürücü belgesi ya da pasaport, tüzel kişiler içinse ortaklık yapısının görülebileceği Ticaret Sicil Gazetesi, son 6 aya ait oda kayıt belgesi, iş yerine ait son 3 aya ait şirket ya da ortak adına kayıtlı telefon faturası ister. Kredinin onaylanmasını takiben ilgili kanun ve yönetmelikler gereğince belirtilen adresin doğruluğu, krediden yararlanan tüketicinin adına düzenlenmiş, son 3 aydan birine ait olan telefon, elektrik ya da doğalgaz gibi abonelik faturasının yanı sıra ikametgah belgesi ya daz kamu kurumu tarafından verilen belgelerle teyit edilmektedir. Yasal firmaların yanı sıra senet karşılığında da belli faiz oranları ile kuyumcu ve benzeri bazı firmalardan kredi kullanılabilir. Ancak bu firmaların sorgusuz kredi vermesi söz konusu değildir. Bu nedenle ek bilgi ve belge isteyebilir. Bu belgelerin arasında tapu da olabilir. Ayrıca faiz oranı normalden daha yüksek olabilir.

Banka Dışında Kredi Veren Kurumlar Başvurusu Nasıl Yapılır?

Banka dışında kredi veren kurumlara başvurular nasıl yapılır sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Koç Finans, anlaşmalı satış noktasına gidilerek ya da online olarak kredi başvurusunun yapılmasına imkan tanımaktadır. Koç Finans yasal bir finans kurumudur. Bir de bu finans kurumlarına başvurmayıp tavsiye edilmeyen yöntemlerle de banka dışında kredi veren kurumlar vardır. Bu kurumlar tefecilik kurumlarıdır. Tefeciler, banka dışında kredi veren finans kurumlarından biri olmakla birlikte dikkat edilmesi gereken yöntemdir. Günümüzde tefecilik giderek artmaktadır. Tefeciler genellikle peşin para verir ve bunun karşılığında senet imzalatır. Senetlerin miktar kısmı ise kimi zaman boş olur. Bazı tefeciler genellikle insanların çaresizliğinden yararlanıp çok yüksek faizle borç para verebilir. İşini düzgün yapan tefeciler de elbette vardır ancak bunlar tefecilerin güvenilir olduğunun göstergesi değildir. En doğrusu tefecilerden borç alınmamasıdır. Bankalardan kredi notu nedeniyle kredi çekilemiyorsa resmi finans kurumlarına müracaat edilmelidir.

Banka Dışında Kredi Sunan Firmalar

Finans şirketleri yasalarla desteklenen kurumlar arasındadır. Yani belirli şartlara göre bu kurumlar kendi faiz oranlarıyla kredi hizmeti sunabilmektedir. Elbette banka dışında kredi veren kurumlar sayı olarak da artmaktadır. Koç Holding gibi büyük kuruluşların nakit finansmanlarıyla beraber taşıt finansmanları da sunmaya başlaması aslında tüketicilerin dikkatini çekmiştir.

Kredi adı altında firma bünyesinden sağlanan nakit finansmanları çoğu zaman uygun faiz oranlarıyla sunulmayabilir. Çünkü bu kurumlar hızlı kredi seçeneği sunmaz. Kredi puanı bu noktada da önemlidir. Ayrıca ek evrak talebinde de bulunabilen bu kurumların işleyişi bankalara göre biraz daha farklıdır.

Küçük İşletmelerden Kredi Alınabilir mi?

Kuyumcu ve galericilerden senet karşılığında kredi alınabilmektedir. Ancak sunulan bu hizmet kredi değil, borç para olarak adlandırılır. Ayrıca faiz oranları da yine işletmeler tarafından belirlenmektedir. Güvenilir olmayan bu yöntemler yasal olarak da tavsiye edilmemektedir. Herhangi bir yasal dayanağı olmadığı için güvenirlik konusunda sorun yaşamamak adına bu tür işletmelerden borç para almak mantıklı değildir. O yüzden banka dışında kredi veren kurumlar üzerinden gerekli aksiyonları almanız çok daha mantıklıdır.

Banka Haricinde Kredi Sunan Faktoring Şirketleri

Kurumlardan önce faktoring şirketlerinin bu konuda hizmet verdiğini söyleyebiliriz. Yasal şirketleri öğrenmek için Finansal Kurumlar Birliğinin web sitesine giriş yapmanız yeterlidir. Ayrıca www.fkb.org.tr sitesi üzerinden yasal olan onlarca şirketin iletişim bilgilerine de ulaşabilirsiniz. Öte yandan en çok tercih edilen şirketleri sıralayacak olursak;

 • Deniz Faktoring
 • Doruk Faktoring
 • Garanti Faktoring
 • Anadolu Faktoring
 • İNG Faktoring
 • MNG Faktoring
 • QNB Finansbank Faktoring
 • Halk Faktoring şeklindedir.

Banka Harici Kredi Veren Kuruluşlar

Genelde araç sahibi olmak isteyenlerin tercih ettiği bu kurumlar belirli dönemlerde sıfır faiz imkanlarıyla dikkat çekmektedir. Taşıt kredisi almak için başvurabileceğiniz kuruluşlar;

 • Oto Vadeli
 • Koç Finansman
 • Koç Finans Taşıt Kredisi
 • Wowwo
 • Wolkswagen Taşıt Kredisi şeklindedir.

Bankalara alternatif olarak başvuru yapacağınız bu kuruluşlara ek olarak bazı finansal kuruluşlar da çalışmalarına devam etmektedir. Genelde senet veya ipotek yöntemiyle alacağınız bu kredilerden önce kredi skoru incelenmektedir. Ayrıca daha önce bankalardan sorun yaşamış olan tüketicilerin acil nakit ihtiyaçları karşılanmamaktadır. Yani bir nevi banka uygulaması gibi hareket eden finans kuruluşlarıyla beraber varlık yönetim şirketlerini de tercih edebilirsiniz. Varlık yönetim şirketleri genelde müşterilerine ait olan bir varlığı, kredi talep eden diğer müşterilere sunar. Bu şekilde de banka dışında kredi veren kurumlar üzerinden hizmet alınabilmektedir.

Kooperatifler Kredi Veriyor mu?

Sadece esnaflara için kredi imkanı sunan kooperatifler, esnaf kefalet kredisi adı altında hizmet vermektedir. Ancak bu krediler bankadan alınsa da kooperatifin onay vermesinin ardından hizmet talep edilebilmektedir.

KOSGEB Kredi Veriyor mu?

KOSGEB, yeni bir iş kurmak isteyenlere özel imkanlar sunmaktadır. Buna ek olarak girişimci ve KOBİ’lere de faizsiz kredi sunan KOSGEB’in düzenlediği girişimcilik eğitimine katılmanız ve daha sonra iş planı hazırlamanız gerekmektedir. Tüm süreci başarıyla yöneten kişiler sıfır faizli kredi alabilmek adına kurumdan destek alabilmektedir. Ayrıca bu kurum esnaflar için de düzenlediği kredi imkanlarıyla adından sıkça söz ettirmektedir.