Banka Kredilerinde Sigorta Zorunlu mu?

Bankalara kredi talebinde bulunduğunuz zaman bazı sigorta hizmetlerinin alınması gerektiği bilgisine ulaşırsınız. Bu tür durumlarda banka kredilerinde sigorta zorunlu mu sorusu akla gelmektedir. Aslında bir gelecek yatırımı olarak düşünülmesi gereken sigortalar zorunlu olmamakla beraber kredi çekecek olan kişinin isteğine göre yaptırılır. Ancak bu zorunluluk ‘deprem sigortası’ yaptırmada önemlidir. Yine de banka kredilerinde sigorta zorunlu mu konusunda bazı bilgilere sahip olmanız gerekir.

Daha önceden ödenen prim karşılığı olarak, ilerleyen zamanda ortaya çıkabilecek zararları gidermek için yapılan sözleşmeye sigorta adı verilir. Bankalar da sundukları krediler için sigorta yaptırmanın zorunlu olduğunu belirtir. Buna ek olarak bankalarda ya da sigorta firmalarında bazı fiyat farklılıklarının olduğu unutulmamalıdır.

Banka Kredilerinde Sigorta Çeşitleri

Kredi talebinde bulunacağınız bankaların sunduğu sigorta teklifleri kabul edilmeyebilir. Bu süreçte bireysel sigorta firmalarında da hizmet alınabilmektedir. O halde banka kredilerinde sigorta zorunlu mu sorusunun yanıtı da ‘hayır’ olacaktır. Asıl önemli olan durum, bankanın talep ettiği sigortanın yapılmış olmasıdır. Bu sebepten ötürü tüketiciler sigorta firmalarından poliçe alarak bankaya takdim edebilir.

Banka kredilerinde sunulan kredi çeşitleri;

  • Bireysel Emeklilik Sigortası
  • Hayat Sigortası
  • İşsizlik Sigortası
  • Ferdi Kaza Sigortası
  • Zorunlu Deprem Sigortası şeklinde sıralanabilir.

Hayat Sigortası Nedir?

Bankalar genelde hayat sigortasını zorunlu tutmaktadır. Çünkü krediyi alan tüketicinin yaşamını yitirmesinden sonra borcun sigorta firmalarından tahsil edilmesini sağlar. Haliyle varisler bu borcu ödemek zorunda kalmaz.

Zorunlu Deprem Sigortası Nedir?

Kısaltılmışı DASK olan zorunlu deprem sigortası, deprem ve depremden kaynaklı olarak yaşanan yangın, tsunami ve buna benzer hasarlara karşı konutları güvence altına almaktadır. Tapu işlemlerinde ve kredilerde DASK yaptırılmadan hizmet alınamamaktadır.

İşsizlik Sigortası Nedir?

Tüketicinin çalıştığı dönemlerde kredi kullanırken yaptığı bu sigorta, işsiz kalınmadan önce talep edilmelidir. Bu sayede borçlu kişi işsiz kaldıktan sonra maddi destek alınabilir.

Bireysel Emeklilik Sigortası Nedir?

Kısaltılmışı BES olan bu sigorta, gelir elde edilen dönemlerde düzenli olarak yatırılmalıdır. Sonuç olarak tasarruf imkanı sağlayan BES ayrıca birikim oluşumuna katkıda bulunur. Emeklilik sürecinde gelir elde edilmesi için kurulan bu sisteme katılım zorunlu değildir. O halde banka kredilerinde sigorta zorunlu mu konusunda bu sigorta türünün olmadığını söyleyebiliriz.

Ferdi Kaza Sigortası Nedir?

Sigorta boyunca yaşanabilecek herhangi bir kaza sonucunda tüketicileri korumaktadır. Ayrıca kazanın ardından ortaya çıkacak tedavi masraflarının karşılanması için yaptırılması önemlidir.

Sigorta İptal Edilebilir mi?

Bankalardan alacağınız kredi hizmetlerinde şart ve masrafların açık ifadelerle belirtildiği sigorta belgesine imza atmanız durumunda iptal edemezsiniz. Mevcut sözleşme bankanın yönetmelik kapsamında hazırladığı ve kredi çekenlere takdim ettiği bir sözleşmedir. Buna rağmen sözleşmede yer alan şartları kontrol ederek iptal işleminin gerçekleşmesi amacıyla ilgili sigorta firmasına başvuru yapabilirsiniz. Alternatif olarak kredi borcunu erken kapatmanız ya da ara ödeme sunmanız halinde de sigorta iptal edilebilir.

Konut Kredisinde Sigorta Zorunlu mu?

Tüketici Kredisi Sözleşmesi Yönetmeliğinde tüketicilerin talebi olmadan kredi işlemlerinde zorunlu sigorta yaptırılamaz. Ancak bu durum DASK için geçerli değildir. Eğer tüketici sigorta yaptırmak istiyorsa, talep ettiği sigorta firmasından da işlem yapabilir. Bu tür işlemlerde sigortanın kredi meblağı ve vadesiyle uyumlu olması gerekmektedir.

Bankalar bu yönetmelikle beraber sigortayı zorunlu tutamadığı için bu miktarı faiz oranlarına ekleyebilir. Yani kredi ürünlerindeki faiz oranlarını yükselterek daha cazip bir fırsat gibi sunabilmektedir. Konut kredilerinde ise sigorta yaptırmak istemediğinizde, kredinin onaylanmaması gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Özet olarak banka kredilerinde sigorta zorunlu mu konusunda herhangi bir güncelleme yapılmadığı için zorunlu değildir. Sadece deprem sigortasının zorunlu olduğunu ve diğer sigortaların da talebe göre sigorta firmalarından karşılanabileceği unutulmamalıdır.