Bankada Unutulan Parayı Geri Alabilir miyim?

Kişi ve kurumlar çoğu zaman banka hesaplarındaki parayı unutabilmektedir ve bu durumda ilk akla gelen bankada unutulan parayı geri alabilir miyim sorusudur. Hesapta belli bir süre hareket olmadığında hesaplarda bulunan paralar, Türkiye Bankalar Birliği’nce (TBB) zaman aşımı kapsamında değerlendirilmektedir. TBB, banka hesaplarında unutulan paraların geri alınabilmesi için her yıl belli bir süre vermekte ve bu süreyi kamuoyuna duyurmaktadır. İlan edilen sürenin sona ermesinde sonra da bankada unutulan para Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilmektedir. Ancak bankada unutulan parayı geri alabilir miyim denilerek araştırma yapıldığında, ilan edilen süre içinde bankaya başvurulması durumunda paranın alınabilmesi söz konusu olduğu ortaya çıkmaktadır. Ancak bunun için belli bir sürenin olduğu unutulmamalıdır. Hesapta 10 yıl süresince herhangi bir işlemin yapılmadığı durumlarda zaman aşımına uğramaktadır. TBB, her yıl 10 yıldır hareketsiz olan hesapları tespit ederek tüketicilere duyurmaktadır. Ayıca resmi internet sitesi üzerinden de hesabın olup olmadığına yönelik sorgulama olanağı da sunmaktadır.

Bankada Unutulan Paranın Olup Olmadığı Nasıl Sorgulanır?

Bankada unutulan paranın olup olmadığını öğrenmek için zamanasimi.org/tbb internet sitesi ziyaret edilmelidir. Açılan sorgulama ekranındaki yere isim ve soy isim yazılarak sorgulama işlemi kolaylıkla yapılabilmektedir. Sorgulama işleminin sonrasına unutulan bir hesabın olup olmadığı liste halinde görülmektedir. Eğer herhangi bir hesap bulunmadıysa, sayfada zaman aşımına uğrayan hesabın olmadığı yönündeki bir mesaj belirmektedir. Banka hesabı sorgulama işlemi yapıldığında bir veya birden fazla bankada unutulan hesabın olduğu da görülebilmektedir. Bu hesaplardaki paranın miktarını öğrenmek ve bankada unutulan parayı geri alabilir miyim sorusunun cevabını bulmak için ilgili bankanın herhangi bir şubesinin ziyaret edilmesi yeterlidir. Şubelerdeki görevlilere zaman aşımına uğramış olan bir hesabın bulunduğu ve miktar ile ilgili bilgi alınmak istendiği söylenmelidir. Başvuru yapılırken nüfus cüzdanı ibraz edilmelidir. Eğer zaman aşımı süresi dolmadıysa yapılan başvuru sonucunda bankada unutulan paranın geri alınması söz konusudur.

Bankada Unutulan Para Nasıl Geri Alınır?

Bankada unutulan para geri alınabilmektedir ancak bankada unutulan parayı geri alabilir miyim denildiğinde bunun bir son başvuru tarihinin olduğu bilinmelidir. Genellikle bu süre 4 ay ile sınırlıdır. Türkiye Bankalar Birliği’nin ilan ettiği tarihten itibaren dört ay içinde sorgulama yapılmalı ve ilgili banka şubesine müracaat edilmelidir. Müracaat edilmediği takdirde bankada unutulan paranın tamamı TMSF’ye devredilmektedir. Devir işleminin andından Bankada unutulan haranın geri alınması mümkün değildir. Bankada unutulan para ile ilgili sorgulama yapıldığında ve paranın hesapta olması yerine başka bir yerde olduğu görüldüğünde, bankada unutulan para sorgulama sayfasına girerek neler yapılması gerektiği incelenmelidir. Yasalar gereğince bankada 10 boyunca işlem yapılmayan para Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilmektedir. Devredilen paranın alınması ise imkansızdır. Bankada unutulan paralar çok fazladır ve bu nedenle TTB harekete geçerek her yıl bir çalışma yapmaktadır. Bu çalışma sonucunda da bankada parası olduğunu unutanlar internet sitesine girerek parasının durumunu öğrenebilmektedir. Sistemde sorgulama yapılırken birden fazla bankada unutulan paranın da tek bir ekranda görülmesi mümkün olmaktadır. Sorgulamaya kamu ve özel sektör bankalarının yanı sıra katılım bankaları da dahil edilmiştir.

Bankada Unutulan Paranın Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Bankada unutulan paranın olup olmadığı günümüz teknolojisiyle birkaç saniye içinde öğrenilebilirken, zaman aşımına uğramayan paraların da aynı gün içinde alınması söz konusu olmaktadır. Bu arada sorgulama işlemi TC Kimlik numarası ile yapılmamaktadır. Bu nedenle herhangi bir karışıklığa neden olmamak için doğum tarihi bilgileri ile diğer bilgilerin kontrol edilmesinde yarar vardır. Sorgulama sonrasında bankada unutulan parayı geri alabilir miyim diye sorulduğunda, zaman aşımına uğramayan tüm paraların geri alınma imkanı vardır cevabı verilmektedir.