Bankaların Güncel Kredi Faiz Oranları

Bankalar sundukları kredi hizmetleri için farklı faiz oranlarıyla çalışmalarını sürdürmektedir. Bu konuda bankaların güncel kredi faiz oranları hakkında araştırma yaparken sürekli farklı bilgilerle karşılaşırsınız. Haliyle uygun kredi oranıyla hizmet veren bankaların tercih edilmesi daha mantıklı olacaktır. Yazımızın devamında her banka için kredilerin faiz oranlarını sunacak ve tavsiyelerde bulunacağız.

Bankaların İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

İhtiyaç kredisi faiz oranları belirli zamanlarda yükselmekte bazı durumlarda azalmaktadır. Bu süreçte en düşük %1,73’ten başlayan bankaların güncel kredi faiz oranları %3 ve daha yüksek oranlara ulaşabilmektedir. Örneğin Vakıfbank’taki ihtiyaç kredisi faiz oranı %1,73 iken, Ziraat Bankasında bu oran %1,90’a çıkmaktadır. Aynı durum Ziraat Katılım Bankası için de geçerlidir.

İş Bankasındaki ihtiyaç kredisi güncel faiz oranı uzun süredir %2,20 üzerinden seyretmektedir. Haliyle pek çok tüketici daha düşük faiz oranlı kredilerden yararlanmayı tercih etmelidir. İş Bankasından kredi alamayanlar Alternatifbank’ı kullanabilir. Bu bankadaki faiz oranı ise %2,05 olarak belirlenmiştir.

Yüksek Faiz Oranlı Bankalarda İhtiyaç Kredisi

Yüksek faizlerin sunulduğu bankalar aslında kredilerde biraz daha esnektir. Bu bankalar kefilsiz ya da gelir belgesiz olarak da kredi sunabilir. Ancak her banka için aynı durum geçerli değildir. Doğru ve güncel bilgilerden yararlanmak için bankaların web sitelerine giriş yapabilirsiniz. O halde yüksek faizli bankalara bakacak olursak;

 • ICBC Turkey’de ihtiyaç kredisi faiz oranı %2,35 olarak belirlenmiştir.
 • Halk Bankasındaki faiz oranı %2,15’tir.
 • Garanti Bankasından ihtiyaç kredisi almak isteyenler %2,35’lik faiz oranıyla hizmet alabilir.
 • Şeker Finans’ta %3,20 ile yüksek faiz oranlı ihtiyaç kredisi verilmektedir.
 • Kuveyt Türk üzerinden kredi almak isteyenler ise %1,99 faiz oranlı kredilerden yararlanabilir.

Her bankanın vade gün sayıları da farklıdır. Elbette düşük maliyetli kredilerin tercih edilmesi önem arz etmektedir. Son zamanlarda kredi faiz oranları değişebildiği için yıllık masraflar da artabilmektedir. Bu süreç konut ve taşıt kredileri için de geçerlidir.

Bankaların Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Taşıt kredisi almak isteyenler de ihtiyaç kredisi gibi farklı faiz oranlarından yararlanmaktadır. Vakıfbank’ta bu oran %1,75 iken Ziraat Bankasında %1,86’ya kadar çıkmaktadır. Diğer bankalar için hazırlanan faiz oranları aşağıdaki gibi sıralanmaktadır;

 • Ziraat Katılım Bankasındaki taşıt kredisi faiz oranı %1,76’dır.
 • İş Bankasında %1,93 faiz oranıyla araç kredisi alınabilir.
 • Alternatif bankta bu oran %2,05’e yükselmektedir.
 • Halk Bankasından araç kredisi almak isteyenler yüzde 1,99 faiz oranıyla hizmet alabilir.
 • ICBC Turkey’deki araç kredisi faiz oranı %2,33’tür.
 • Garanti Bankasından taşıt kredisi almak isteyenler %2,19’luk faiz oranıyla kredi alabilmektedir.
 • Kuveyt Türk bankasından %1,84 oranıyla araç kredisi çekilebilir.

Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları

Aslında bankaların güncel kredi faiz oranları incelendiği zaman her ay küçük oynamalar yaşanabilmektedir. Ancak uzun süredir faiz oranlarını sabit tutan bankalardan da söz etmek mümkündür. Haliyle hangi bankadan hizmet alırsanız alın, faiz oranlarıyla beraber ek masraflar karşınıza çıkacaktır. Özellikle de konut kredilerindeki ekspertiz masrafı, dosya masrafları ve diğer vergiler ile kredi miktarındaki geri ödeme artabilir.

Günümüzde en düşük konut kredisi %1,55 ile Ziraat ve Vakıfbank tarafından sunulmaktadır. Bu bankalara alternatif olarak Ziraat Katılımdan %1,70 faiz oranıyla kredi alabilirsiniz. Ya da Alternatif bank veya İş Bankasını tercih ederek %1,72’den konut kredisi tercih edebilirsiniz. Diğer bankalar ve konut kredisi faiz oranları aşağıdaki gibidir;

 • Kuveyt Türk’teki konut kredisi %1,84 faiz oranıyla sunuluyor.
 • Şeker Finans’ta ise bu oran %1,78 olarak belirlenmiştir.
 • Halk Bankasından konut kredisi almak isteyenler %1,75 faiz oranıyla kredi alabilir.
 • ICBC Turkey’de de düşük faizli konut kredisi vardır ve %1,75’ten kredi alınabilmektedir.