Bankamatiğe Param Sıkıştı Ne Yapmalıyım?

Para transferi ya da farklı bir işlemle ilgili ATM’ye başvuran bireyler çeşitli olumsuzluklarla karşılaşabiliyor. Bu süreçte en çok bankamatiğe param sıkıştı ne yapmalıyım sorusu sorulmaktadır. Elbette günümüzdeki bazı ATM’lerde bu tür sorunlarla karşılaşılabiliyor. Bankalarda yaşanan donanımsal arızaların yanı sıra ATM’de kullanılan paraların yıpranma durumu gibi sebeplerden ötürü bankamatiğe para sıkışabiliyor. O halde yapılması gerekenleri paylaşacağımız bu yazımızı dikkatli bir şekilde takip etmeniz yeterli olacaktır.

Param ATM’ye Sıkıştı Ne Yapabilirim?

ATM’ye para sıkışması gibi durumlarda yapılması gereken ilk şey, ATM’den ayrılmamaktır. Bu durumlarda menüde yer alan ‘iptal’ butonuna sürekli basmanız gerekebilir. Yani her kullanıcı iptal tuşuna basarak şansını deneyebilir ve paranın geri iadesini sağlayabilir. Birkaç dakika içinde paranın geri verileceğini de unutmayınız.

Günümüzde çokça sorulan bankamatiğe param sıkıştı ne yapmalıyım konusunda başvurulacak bir diğer yöntem şubeye girerek banka yetkililerinden talep etmek olacaktır. Bu gibi durumlarda yetkililer ATM’de kontroller sağlayarak ücret iadesi gerçekleştirebilir. Ancak her bankada sürecin bu şekilde gerçekleştiğini söylemek doğru olmaz. Genelde ATM’den para sayımı sürecinde yardımcı olunmakta ve işlemler gün içinde tamamlanabilmektedir.

Şube Dışında Param ATM’ye Sıkıştı Ne Yapabilirim?

Bilindi üzere banka ATM’leri artık şube dışında da bulunmaktadır. Yani farklı bölgelerde hizmet veren bu ATM’lerde de para sıkışması gibi durumlar gerçekleşebilir. Bu tür durumlar eğer mesai saatleri dışında yaşanmış ise yapılması gereken ilk şey yine ATM başından ayrılmamaktır. Belirttiğimiz üzere birkaç dakika sonra para geri iade edilebilir. Para yutması ya da buna benzer durumlar için de öncelikle ilgili bankanın müşteri hizmetlerini aramanız gerekmektedir. Çünkü bankamatiğe param sıkıştı ne yapmalıyım sorusuyla ilgili olarak akla gelmesi gereken ilk şey, mutlaka müşteri hizmetlerini aramak olmalıdır.

Müşteri hizmetlerini aradıktan sonra olayın gerçekleştiği tam saat ve gün ile beraber olayın yaşandığı ATM bilgisi detaylıca anlatılmalıdır. Yasal olarak kayıt altına alınan bu konuşmalar sayesinde sıkışan ya da yutulan para kısa sürede hesabınıza yatırılacaktır.

ATM Güvenliği için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi ya da hesap kartı kullananlar bazı durumlara dikkat etmelidir. Öncelikle herhangi bir şekilde bankadan aradığını söyleyen ve şifrenizi talep eden kişilere bilgi vermemeniz önemlidir. Ayrıca ATM’de sıkışan ya da kalan para için de aynı durum geçerlidir.

ATM’lerde işlem yaparken kart şifrenizin başkaları tarafından görülmemesine özen gösteriniz. Çünkü kart sıkıştıktan sonra bölgeden ayrılmanızın ardından kartınız geri iade edilebilir. Bu durumun sonucu olarak farklı bir kişinin şifrenizi bilmesi halinde kartınızdan işlem yapması kaçınılmaz olacaktır.

Müşteri Hizmetleri Neden Aranmalı?

Bankaların ATM’lerinde olağan dışı bir durum fark edildiği zaman mutlaka bankanın müşteri hizmetlerini aramanız gerekiyor. Şifre ve kart sorunlarıyla ilgili de aynı yöntemlere başvurmanızda yarar var. Buna ek olarak kartınızın şifresini taşınabilir ortamlar olan bilgisayar, bellek, cüzdan ve telefonda saklamamanız önerilir. Çünkü bankamatiğe param sıkıştı ne yapmalıyım sorusuyla beraber sıraladığımız bu bilgilerin bir şekilde bağ kurabileceği unutulmamalıdır.

Bankamatik Kartım Kayboldu Ne Yapmalıyım?

Bankamatik ya da kredi kartınızın çalınması ve kaybolması halinde de yine müşteri hizmetlerini aramanız gerekiyor. Ayrıca ATM’de kartınızın sıkışması halinde tanımadığınız kişilerin yardım taleplerine itibar etmemeniz gerekir. İşlem sırasında şifrenizi paylaşmanız veya buna benzer bilgilerinizi farklı kişilere iletmeniz, güvenliğiniz açısından sorun teşkil edebilir.

Son olarak ATM’lerde işlem yaparken banka görevlileri dışında herhangi bir kimseden yardım talep edilmemelidir. Bu süreçte bankamatiğe param sıkıştı ne yapmalıyım sorusunun yanıtını verecek olan muhataplar sadece müşteri hizmetleridir. Elbette bankanın hemen yanında bulunan ATM’de işlem yaptıysanız bankadan destek talep edebilirsiniz.