Bitcoin 2020 Yılında Ne Kadar Olacak?

Son zamanların en çok talep gören ve yatırım alan kripto parası olan Bitcoin ile ilgili birçok tahmin yapılmaktadır. Ancak bu tahminler arasında Bitcoin 2020 yılında ne kadar olacak sorusu her zaman düşündürmeye başlamıştır. Çünkü kripto para piyasasında devam eden düşüşlerden sonra yapılan bu yorumlarla ilgili olarak yatırımcılar da nasıl bir yol izlemesi gerektiğini anlamaya çalışmaktadır. Haliyle gerek BTC gerekse diğer kripto paralarda yaşanan düşüşler, 2020 yılında BTC’nin nasıl bir yol izleyeceğini net olarak göstermemektedir. Buna rağmen yapılan tahminlerle beraber yine de kullanıcılara yol gösterilmesi amaçlanmaktadır.

Bitcoin 2019 Tahminleri

BTC tahminleriyle ilgili çok sayıda yorum yapılmıştır. Öncelikle ünlü analist Michael Novogratz, içinde bulunduğumuz yıl için tahminlerini 20 bin dolar ve üzerinde beklemektedir. Fakat şu sıralar Bitcoin 5500 ile 5700 dolar arasında hareketlenmiştir. Ayrıca 2018 yılında Financial Times’a Novogratz’ın verdiği röportajda yeni rekorların beklendiği belirtilmiştir.

Aslında Bitcoin 2020 yılında ne kadar olacak sorusuyla ilgili öncelikle 2019 yılı tahminlerinin tutması gerekiyor. Çünkü yapılan tahminlerin bazıları uçuk sonuçlar olsa da bazıları ortalama beklenti yönündedir. Bu kapsamda analist Arthur Hayes, 2019 yılında BTC’nin uzun süreli düşüş yaşayacağını düşünmüştür. Şu an için bakıldığında bu tahminin aslında mantıklı olduğu anlaşılabiliyor. Hayes 2018 yılında 50 bin dolar olarak beklentisini sunmuş ancak bu tahmin gerçekleşmemişti.

Bitcoin 20 Bin Dolar Olur mu?

Bitcoin’in ödeme firması olan Bitpay CCO’su Singh, 2019 yılı için önemli tahminlerde bulunmuştur. Bu yıl sonu BTC’nin 20 bin dolara kadar çıkabileceğini söyleyen Sonny Singh’ın tahminine göre BTC’nin bu rakamı yakalamasından sonra 15 bin dolar altına düşmeyeceği belirtilmektedir. Ayrıca kurumsal firmaların yeni ürünleri piyasaya süreceğini söyleyen Singh, 2018’de Bloomberg’e bir röportaj vermiş ve yeni madencilerin ortaya çıkacağını göreceğiz demişti. Yani BTC’nin artık bir emtia olarak görüleceğini söyleyen ünlü CCO, 20 bin dolarlık tahmininden sonra herhangi bir açıklama yapmamıştır.

Çokça araştırılan Bitcoin 2020 yılında ne kadar olacak sorusuyla ilgili olarak Anthony Pompliano’nun da tahminleri bulunmaktadır. 2018 yılı için 50 bin dolarlık ön görüsü gerçekleşmeyen uzman yorumcunun bu kripto para biriminde ilerleme görülmeyeceğini söylemesi de dikkat çekmiştir.

Bitcoin Hakkında Yüksek Tahminler

2020 yılı sonunda BTC’nin 1 milyon dolar olacağını söyleyen John McAfee, 2019 yılı için herhangi bir tahminde bulunmamıştır. Ancak 2020 tahmininin gerçekleşebilmesi için 2019 yılı sonunda BTC’nin 170 bin dolara kadar çıkması gerekiyor. Bitcoin’in aylık grafiklerine bakıldığında bu rakamın gerçekleşmesinin neredeyse imkansız olduğu görülebilir.

2018 yılında BTC’nin yükseleceğini söyleyene Sam Doctor ve Tom Lee, 2019 yılı tahminlerini 36 bin dolara kadar artırmıştır. Ancak Fundstrat gibi düşünmeyen Tom Lee ise BTC’de değişimlerin devam edeceğini aktarmıştır. Bu nedenle Bitcoin 2020 yılında ne kadar olacak sorusu hakkında BTC’ye olan talebin artması gerektiğini düşünen uzmanlar haliyle 2019 yılı için tahminlerinin tutmadığını ortaya koymuştur. Oldukça yüksek rakam tahminlerinde bulunan analistlerden bir kısmı ise bu dalgalanmaların sona ereceğini ve ciddi bir yükseliş sürecinin başlayacağını belirtmektedir.

Bitcoin 200 Bin Dolar Olur mu?

Kripto araştırma firması olan Brave New Coin’in CEO’su Fran Stajnar, 2020 başlarında BTC’nin 200 bin dolar olacağını belirtmektedir. O halde Bitcoin 2020 yılında ne kadar olacak sorusuyla ilgili en net tahminlerden birini Stajnar vermiştir. Yine de yatırımcıların bu yorumlara göre değil kişisel analizlere göre işlem yapması gerektiği de aktarılmaktadır. Çünkü kripto paralar küresel piyasadan etkilenerek anlık düşüş ya da yükselişe geçmektedir.