Bitcoin Yatırımı Yapmak Mantıklı mı?

Tüm dünyada en çok kullanılan kripto para birimi Bitcoin ile ilgili araştırmalar deva etmektedir. Özellikle de yatırımcılar bu konuda bitcoin yatırımı yapmak mantıklı mı sorusunu gündeme getiriyor. Geçtiğimiz yıllarda ciddi bir yükselişe geçen ve 17 bin dolar seviyesini gören BTC, uzun bir süredir 3,500 dolar ile 4000 dolar seviyesi arasında yatırım almayı sürdürmektedir. Bu süreç içerisinde yapılan yatırımlar da ilerleyen yıllarda değerlenebilir. Ayrıca BTC uzmanlarının da tahminlerine dayanarak çok daha mantıklı yatırımlar yapılabilir.

Bitcoin Yükselecek mi?

BTC’nin ilerleyen zamanlarda ne kadarlık bir seviyeye ulaşacağı yönünde tahminlerde bulunan uzmanlardan bazıları BTC’nin 100 bin dolar seviyesine kadar çıkacağını düşünmektedir. Fakat bu yorumları göz önüne alarak ciddi yatırımların yapılması mantıksızdır. O halde bitcoin yatırımı yapmak mantıklı mı sorusuyla ilgili öncelikle bireysel yatırımcıların ciddi bir analiz yapması gereklidir.

Bitcoin analizleri günlük, haftalık ve aylık olarak yapılabilir. Hatta bazı analistler saatlik analizler yaparak Bitcoin’in geleceği ile ilgili bazı veriler paylaşabilir. Platformlarda bu konuyla ilgili yüzlerce yorum ve bilgi paylaşımı bulunmaktadır. Her paylaşımın geçerliliği bulunmamakla beraber tamamen ihtimaller üzerine olduğu bilinmelidir. Tüm bu nedenlerden ötürü Bitcoin yatırımı yapmak isteyenlerin kendi analiz süreçlerini kontrol etmeleri ve daha sağlıklı bir şekilde yatırım yapmaları daha doğrudur.

Bitcoin’in yükselip yükselmeyeceği ile ilgili yine çok sayıda tahmin bulunmaktadır. 2017’nin sonlarına doğru ciddi bir yükselişe geçen ve 2018 yılını da aynı seviyelerde sürdürmüştür. Ancak 2018 orta çeyrekte önce 10 bin dolara daha sonra ise 5 bin dolara kadar düştüğü için yatırımcılar zarara uğramıştır. Bu yüzden bitcoin yatırımı yapmak mantıklı mı araştırması yaparken tüm verilerin gözden geçirilmesinde yarar var.

Bitcoin Kazandırır mı?

BTC şuan için 17 milyon adet üretilmiştir. Toplam sınırı ise 21 milyon adettir. Durum böyle olunca bazı risklerin alınabileceği düşünülebilir. Fakat yüklü olacak şekilde BTC’ye yatırım yapmanın halâ mantıksız olduğu da savunulmaktadır. Dünyadaki ekonomik ve diğer unsurlardan kaynaklanan olayların tamamı, kripto para sektörünü etkilediği için ne zaman ve ne şekilde değişime uğrayacağı bilinmemektedir. Haliyle bitcoin yatırımı yapmak mantıklı mı sorusunun yanıtını arayan binlerce yatırımcı bu konuda hayal kırıklığına uğrayabilir.

İlk yatırımcılarına milyonlarca dolar kazandıran Bitcoin, geleceğin sanal parası olarak adlandırılmaktadır. Hatta bazı ülkelerde BTC ATM’lerinin olduğu da bilinmektedir. Yine önümüzdeki yıllarda birçok alışveriş sitesinde BTC kullanılacağına dair bilgiler yer almaktadır. Gerçek paranın yerini sanal paraların alacağını iddia eden çok sayıda piyasa uzmanı da bu görüşleri desteklemektedir. Kısacası bitcoin yatırımı yapmak mantıklı mı hakkında, uzun vadeler için ‘evet’ yanıtı verilebilir. Yine de her yatırımcının kapsamlı bir şekilde BTC’nin başlangıçtan günümüze kadar olan değerlerini hesaba katarak hareket etmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Bitcoin Neden Düşüyor?

BTC’nin son zamanlarda %1,5’ten daha yüksek oranlarda değer kaybettiği görülmektedir. Bu durumun ne kadar devam edeceğine dair net bir bilgi bulunmasa da bir sürede daha değer kayıplarının yaşanacağı tahmin ediliyor. Yatırımcılar yabancı kripto uzmanlarının yorumlarını günlük olarak takip ederek çok daha sağlıklı bilgilere ulaşabilir.

Küresel ekonomik piyasa hakkında bilgi sahibi olan herkes aslında Bitcoin ile ilgili doğru yatırımın ne zaman yapılması gerektiğini bilmektedir. Bu yüzden yapılacak her araştırmada şuan için BTC yatırımlarının sağlıklı olmadığı bilgisine ulaşılabilir. Yine de küçük miktarlarla BTC yatırımı yaparak ilerleyen yıllardaki yatırımlarınızı kullanmaya başlayabilirsiniz. Son olarak uzmanlar 2019 yılı için Bitcoin’i daha ayrıntılı olarak incelemekte ve önümüzdeki yıllarda hangi seviyelerden işlem görebileceğine dair yorumlar paylaşmaktadır.