Bitcoin Yükselmeyi Sürdürecek mi?

Bitcoin’deki dalgalanmalar uzun bir süredir devam ederken artık yükseliş süreci başlamıştır. Bu konuyla ilgili Bitcoin yükselmeyi sürdürecek mi araştırması yapılmaktadır. Yatırımcılar aslında BTC’deki değişimlerin farkında olmakla beraber yatırım yapılıp yapılmaması gerektiği hakkında net bir fikre sahip değildir. Bu duruma en yakın örnek olarak 2017 yılına bakılabilir. Çünkü 2017’nin ilk dönemlerinde oldukça düşük olan BTC fiyatı, dönem sonunda aniden 20 bin dolara kadar çıkmış ve binlerce yatırımcısını sevindirmiştir. Haliyle aynı durumun şu an yaşanıp yaşanmayacağı konusunda heyecanlı bir bekleyiş devam etmektedir. Aslında Bitcoin yükselmeyi sürdürecek mi konusunda sahip olunacak bilgilerin tamamı güven vermemektedir.

BTC’de Son Durum Hakkında Bilgiler

25 ve 27 Haziran 2019 arasında 12 bin dolar seviyesini gören BTC, şu sıralar 11 bin 470 dolar seviyesinden yatırım almaktadır. Genel bir yükseliş söz konusu olmakla birlikte yıl sonuna doğru bu rakamın nasıl şekilleneceği de merak edilmektedir. Bitcoin son dakika haberlerini araştıran yatırımcılar yeni yorumlarla karşılaşmaktadır. Yazımızın devamında bu yorumlarla ilgili tüm detayları sizlerle paylaşacak ve yatırımlar hakkında da önerilerde bulunacağız.

Bitcoin Uzman Yorumları

Kripto paralar ile ilgili günümüze kadar yüzlerce yorum yapılmıştır. Ancak bu yorumlar arasında uzman analistlerin yorumları her zaman ön planda olmuştur. Aslında bu yorumlara bakarak Bitcoin yükselmeyi sürdürecek mi sorusunun yanıtını vermek doğru değildir. Çünkü analistler genelde kişisel yorumlar yapmakta ve kullanıcıları yanlış yönlendirmektedir. Öyle ki geçen yıl yapılan bir BTC yorumunda 2019 yılında Bitcoin’in sıfır dolara düşeceği belirtilmişti. Ancak yılın ilk yarısında 12 bin dolara kadar ulaşan Bitcoin, kalan dönem içinde böyle bir düşüşle karşılaşma olasılığı taşımamaktadır. Elbette net bir bilgi paylaşmak doğru olmadığı için sanal paraların küresel ekonomiye göre yön değiştirdiği bilinmelidir.

Sanal paralarla ilgili yapılan en son yorum, Peter Schiff’e aittir. Ünlü ekonomist BTC ile ilgili düşüşün süreceğini söylemiştir. Yani bu ani yükselmenin herhangi bir anlam taşımadığını ve yatırımcılara dikkat etmeleri gerektiğini hatırlatmıştır. Haliyle Peter’ın bu yorumu pek çok yatırımcıyı memnun etmemiş ve belki de dikkat çekmemiştir. Genelde olumsuz yorumlar yapan Peter, kullanıcıların yeni bir düşüşle karşılaşacağını ve mal varlıklarının kaybedebileceklerini bile iddia etmektedir.

BTC konusunda dikkat çeken bir diğer yorum da analist Peter Brandt’a aittir. Sanal paraların ciddi bir yükselişe geçemeyeceğini belirten Brandt, bu yükselişlere aldanarak yatırım yapılmaması gerektiğini dile getirmiştir. Bu yorumla beraber Bitcoin yükselmeyi sürdürecek mi sorusuna verilen yanıt olumsuz bir şekilde karşınıza çıkabilir. Yine de yapacağınız analizlerin her zaman kişisel olması gerektiğini unutmayın.

Bitcoin Yükselişi Diğer Kripto Paraları Etkiler mi?

Sanal paraların odak noktası Bitcoin’dir. Yani BTC’deki her yükseliş ya da her düşüş direkt olarak diğer kripto paraları etkilemektedir. Bu nedenle yatırım yaparken sanal paraların tümünün grafik yorumlarına bakmanızda yarar var. Öte yandan her geçen gün büyüyen sanal para piyasası, Bitcoin yükselmeyi sürdürecek mi ya da Bitcoin düşecek mi gibi soruları beraberinde getirmektedir.

Örneğin Ethereum grafik incelemesi yapacak olursak, 6 ay kadar önce 150 dolar seviyesinden işlem gören ETH, şu sıralar 300 dolara kadar yükselmiştir. Buna ek olarak Ripple ise 2017 yılında 3,80 dolara kadar çıkmış ve ciddi bir yatırım almıştır. Ancak günümüzde hala 0,4 dolar seviyelerinden işlem görmeyi sürdürmektedir. Özet olarak Bitcoin fiyat grafiklerine bakarak diğer sanal paralar üzerinde yorum yapabilirsiniz. Bu yorumlar genelde olumsuz olmakla beraber uzun vadede güzel getiri şansının olduğu unutulmamalıdır. Yine de rakamlara bağlı kalmadan küresel ekonomik durumları da göz önünde bulundurarak yatırım yapmanız gerektiğini söylemekte yarar var.