Cebe Havale Nasıl Yapılır?

Cebe havale işlemleri, bankacılık hizmetlerinden yararlanmakta olan herkesin merak ettiği işlemlerdendir. Bu anlamda dijital bankacılık kullanan herkes aslında cebe havale nasıl yapılır sorusunun yanıtlarını merak etmektedir. Cepbank olarak da adlandırılan bu işlemde, banka hesabı olmayanlar için para transferi yapılabilir. Yani cebe havale ile birlikte para transferi anında kişinin cep telefonuna yapılacak ve gelen bilgiler sayesinde bankaların ATM’sine giderek çekim gerçekleşecektir.

Cebe Havale Nedir?

Teknolojik gelişimler sayesinde artık bankalar dijital ortamda da hizmet sunabilmektedir. Bu kapsamda para transfer işlemlerinin de ne kadar önemli olduğu unutulmamalıdır. Haliyle para transferlerinde hız önemlidir. Yani anında cebe havale nasıl yapılır konusunda herhangi bir sorun yaşanmadan hizmet alınması gerekir. Eğer kullandığınız banka üzerinden cebe havale yapmak istiyorsanız, uygulayacağınız bazı yöntemler olacaktır. Fakat bu süreçte bankanın küçük de olsa bazı komisyonlar talep ettiği bilinmelidir. Genelde 3 ile 5 TL arasında alınan komisyonlar ile beraber kısa sürede işlemleri tamamlayabilirsiniz.

Bu konuda bir örnek sunacak olursak; Garanti Bankası üzerinden para göndereceğiniz bir kişinin TC kimlik numarası talep edilirken farklı bir bankada sadece cep telefonu istenmektedir. Yani her bankanın işleyişi genelde birbirinden farklı olmaktadır. Yapacağınız cebe havale işlemlerinden önce bankanın web sitesine bakmanız yeterli olacaktır.

Cebe Havale Limitleri

Günümüzde herkes tarafından bilinmeyen cebe havale uygulaması, para göndereceğiniz kişinin hesap numarası olmaması halinde başvurulan bir yöntemdir. Her kullanıcının bir banka üzerinden aylık cepbank limiti de bulunmaktadır. Bazı bankalarda ayda 8 kez, bazılarında ise ayda 5 kez cepbank işlemi yapılabilir.

Cebe Havale Nasıl Yapılır?

Bir kullanıcının cebe havale yapması için öncelikle internet bankacılığından yararlanıyor olması gerekir. İnternet bankacılığına giriş yaptıktan sonra cebe havale ya da cepbank bildirimine tıklayarak menüye ulaşmalıdır. Bu süreçler her bankada genelde aynıdır. Menüye ulaştıktan sonra bankanın sizden talep ettiği bilgileri doğru bir şekilde girmeniz gerekiyor. TC. kimlik ve cep telefonu ile beraber talep edilen diğer bilgileri de sisteme eklemeniz önemlidir. O halde paylaştığımız bu bilgilere istinaden cebe havale nasıl yapılır sorusunun yanıtını da almış olursunuz.

Cebe Havale Miktarları

Para gönderimi yapacağınız kişiye tek seferde minimum 20 TL, maksimum 1000 TL gönderebilirsiniz. Para gönderdiğiniz kişi, cep telefonuna gelen mesaja istinaden ilgili bankanın ATM’sine gider. Daha sonra kartsız işlemler menüsünden ‘cebe gelen havale’ butonuna tıklar. Burada TC. kimlik ve SMS ile gelen şifre girildikten sonra para çekilir. Bazı bankalar kimlik numarasının son kullanım tarihini ya da parayı gönderen kişinin numarasını da sorabilmektedir.

Cepbank işlemi parçalı olarak 2 farklı ödeme şeklinde de yapılabilir. Günlük gönderim limiti de her bankada değişkenlik göstermektedir.

Haftasonu Cebe Havale Yapılır mı?

Artık cebe havale nasıl yapılır konusunda elde edilen bilgilerle beraber hafta sonu cepbank yapılır mı gibi soruların da merak edildiği bilinmektedir. Bu işlemde bankalarla ilgili herhangi bir süreç söz konusu değildir. Yani sadece cep telefonuna gönderilecek parayı çekeceğiniz için hafta sonu da hizmet alabilirsiniz. Ancak hafta sonu yapılacak cepbank işlemlerindeki işlem komisyonu biraz daha fazla olacaktır. Yani hafta içi yapılan cepbank ile tek farkı budur.

Hafta içi veya hafta sonu yapılacak cepbank işleminden sonra paranın çekilmesi için kullanıcılara bir süre verilir. Genelde bu süre 24 saattir. 1 günün ardından çekilmeyen cepbank ücretleri tekrar hesaba geri aktarılmaktadır. O halde cebe havale nasıl yapılır sorusuyla ilgili olarak hafta sonu da işlem yapıldığı bilinmelidir. Son derece pratik ve kolay olan bu yöntemi tüm bankalar kullanmaktadır.