Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Evlenmeye karar veren çiftlerin çoğu zaman nakit paraya ihtiyacı vardır. Bu süreçte devlet destekli evlilik kredisi akla gelebilir. Ayrıca düşük faizli kredi veren bankalar ile beraber bu krediden yararlanarak nakit ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Elbette vatandaşların buna benzer ihtiyaçları için hizmetler sunmaya devam eden bankalar ayrıca bakanlıklarla beraber hareket etmektedir. Çünkü sosyal yaşama destek sağlamak amacıyla sunulan bu hizmetler tamamen tüketicilerin yararınadır. Haliyle devletin sunduğu imkanlardan yararlanarak evlilik kredisi alınabilir.

Evlilik Kredisi Kullanma Şartları

Evlilik kredisi şu an için 10 bin TL ile sınırlandırılmıştır. Elbette krediye başvurmadan önce bazı şartların bilinmesi gerekiyor. Öncelikle başvuru sahiplerinin 18 ile 24 yaş arasında olması şarttır. Ayrıca bakanlık şartlarını taşıyan çiftlerin Ceza Kanununa göre ağır suç kapsamındaki herhangi bir suçtan yargılanmamaları gerekiyor. Bu şartlar ile beraber devlet destekli evlilik kredisi alınarak acil nakit ihtiyaçları karşılanabiliyor.

Kredinin geri ödeme süreci 4 yıldır. Yani bakanlık ilk 1 yıl geri ödemesiz olarak bu krediyi vermektedir. Toplamda 5 yıllık bir sürede bu miktarın geri ödendiği anlaşılabilir. Ayrıca evlenen çiftlerin ilk 1 sene içerisinde çocuk sahibi olmaları durumunda geri ödeme 1 yıl daha uzatılmaktadır. Bu anlamda son derece mantıklı ve kapsamlı bir kredi türü olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Evlilik Kredisi Veren Bankalar

Sosyal yaşamı düzenleyen ve insanların daha rahat bir şekilde yaşamasını sağlayan devletin sunduğu düğün kredisi imkanından pek çok kişi yararlanmıştır. Öte yandan bakanlığın yaptığı çalışmalarla beraber son zamanlarda devlet destekli düğün kredisi gibi farklı kredi türleri de sunulmaya başlanmıştır. Ayrıca devlet destekli evlilik kredisi veren bankalar da şu şekilde sıralanır;

  • Vakıfbank
  • Ziraat Bankası
  • Yapı Kredi Bankası
  • Halkbank
  • Şekerbank
  • TEB
  • QNB Finansbank
  • Denizbank
  • Odeabank

Yukarıda sıralanan bankalara, şartları sağlayan çiftler anında başvuru yapabilir. Ancak bu şartlar arasında bulunan ‘maddi imkansızlık nedeniyle evlenemeyecek durumda olan çiftler’ yer almaktadır. Ayrıca 18 yaşından küçük, 24 yaşından büyük vatandaşların bu krediden yararlanamayacağı bilinmektedir. O halde faizsiz olarak alabileceğiniz bu krediyle beraber 1 yıl ertelemeli geri ödeme planı oluşturabilirsiniz.

Çeyiz Hesabı Açan Bankalar Hangileri?

Tüketicilerin birikim yapmalarını sağlayan teşvik ürününe çeyiz hesabı denir. Bu hesap türü hemen hemen her banka tarafından sunulan bir hizmettir. Özel mevduat bankaları, kamu bankaları, kamu katılım bankaları ve özel katılım bankaları üzerinden çeyiz hesabı açtırarak birikim yapabilirsiniz.

Kamu Katılım Bankaları: Ziraat Katılım.

Kamu Mevduat Bankaları: Halkbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank.

Özel Katılım Bankaları: Kuveyt Türk, Albaraka Türk, Türkiye Finans Katılım, İş Bankası, Yapı Kredi, Fibabanka, Anadolu Bank, Turkısh Bank.

Özel Mevduat Bankaları: TEB, Denizbank, Akbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi, Şekerbank, İş Bankası.

Çeyiz hesabını açmak için de bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Sadece TC. vatandaşları ile gerçek kişiler bu hesabı açabilmektedir. Ayrıca 18 yaşından küçükler adına da çeyiz hesabı açtırılabilir. Ek olarak 18 yaşından büyüklerin çeyiz hesabı açtırabilmesi için evlilik yapmamış olma şartları vardır. Bu nedenle devlet destekli evlilik kredisi almadan önce çeyiz hesabının açılması gerektiği unutulmamalıdır. Ortak olarak açılamayan çeyiz hesabı, çiftlerin evlenmeden önce ayrı olarak açması daha mantıklıdır.

Çeyiz hesabıyla beraber devlet destekli evlilik kredisi veren bankalar konusunda paylaşacağımız bilgiler bunlarla sınırlıdır. Her bankanın bu konuda tüketiciler hizmet sunduğu bilinmelidir. Ayrıca bankalar arasındaki rekabetlerden dolayı bu tür kredi ve hesap açma işlemlerinde bazı ek hizmetlerin olduğu bilinmektedir.