Devlet Destekli Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Kirada oturan herkesin istediği bir ev satın almaktır ve devlet bunun için bazı destekler sunmaktadır ve bu yöntemle ev sahibi olmak isteyenler devlet destekli konut kredisi nasıl alınır sorusunu sormaktadır. Birçok alanda hibe ve teşvik kredileri veren devlet, çiftçilerin, esnafın ve vatandaşın ekonomiye katkı sağlamaları ve maddi açıdan rahat etmelerini sağlamaya yönelik adımlar atmaktadır. Devletin sunduğu desteklerden biri de konut sahibi olmak isteyenlere yöneliktir. Ancak bunun için bazı şartların yerine getirilmesi gereklidir. Devlet destekli konut kredisi nasıl alınır denildiğinde öncelikle bir bankada konut hesabının açılması gerekli olduğu vurgulanmaktadır. Devlet destekli konut kredisinden yararlanmak için öncelikle 18 yaşından gün alma şartının oluşması gereklidir. Destekten yararlanmak isteyenlerin ilk defa gayrimenkul sahibi olacak olmasına dikkat edilmektedir. TC vatandaşı olma şartının arandığı devlet destekli konut kredisinden yararlanmak için üzerinde herhangi bir konut tapusunun olmaması şarttır. Konut hesabı sadece bir bankada açılmalıdır. 18 yaşını doldurmamış kişilerin de konut hesabı açma hakkı bulunmaktadır ancak hesap velisi tarafından kontrol edilmektedir.

Devlet Destekli Konut Hesabı Nedir?

Devlet destekli konut hesabı, sadece tek bir almak isteyenlere maddi destek için oluşturulmuş bir çalışmadır. Konut alınırken birikimlerin yüzde 20’lik kısmına kadar destek verilmektedir ancak bu desteğin 15 bin liradan fazla olması mümkün değildir. Devlet destekli konut kredisi nasıl alınır denildiğinde nüfus cüzdanları ya da yeni kimlik kartları ile birlikte katılım ya da mevduat bankalarında TL hesap açtırmaları şarttır. Devlet destekli konut hesabı açıldığında sadece hesap açmış olmak yeterli değildir. Hesaba düzenli bir şekilde para yatırılmalıdır. Sistemde asgari 3 yıl kalınması gereklidir. Bu süre zarfında hesapta toplanan paranın miktarı arttıkça devlet desteği de o oranda artmaktadır. Konut hesabından bir dönem içinde azami 2 kez para çekme hakkı verilmiştir. Kuralların dışına çıkıldığında hesabın konut hesabı statüsünden çıkarılması söz konusudur.

Uygun Faizli Ev Kredisi Veren Bankalar

Devlet destekli konut kredisi için açılan hesabın uygun faiz oranları ile kredi veren bankaların tercih edilmesi, kredi taksitlerinin az olmasını sağlamaktadır. Konut alımlarında uygun faiz oranları ile öne çıkan bankalar arasında Halkbank, Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Ziraat Bankası ve Vakıfbank bulunmaktadır. Bu bankalar arasında yer alan Ziraat Bankası, konut kredilerinde uygun faiz oranı sunan bankalar arasında yer almaktadır. Ziraat Bankası, devlet destekli konut kredisi şartlarına sahip olanlara ve ikinci konut edinmek isteyenlere uygun faiz oranları ile destek olmaktadır. Ziraat Bankası’ndan alınan konut kredileri 120 ay vadelerde kullanılabilmektedir. Vade sayısı düştükçe faiz oranı da buna paralel olarak azalmaktadır. Ziraat Bankası, devlet destekli konut hesabı açılabilen bankaların arasında gelmektedir. Devlet destekli konut kredisi nasıl alınır sorusunun net cevabı da Ziraat Bankası’nın telefon bankacılığından, internet bankacılığından ya da şubelerinden öğrenilebilir.

Faizsiz Devlet Destekli Konut Kredisi Var mı?

Konut kredilerini faizsiz olarak veren bankalar da vardır. Katılım bankaları olarak adlandırılan bu bankalar aracılığı ile Devlet destekli konut kredisi alınabilmektedir. Bu bankalar kar oranı ile çalışmaktadır. Ziraat Katılım, Albaraka, Kuveyt Türk, Türkiye Finans ve Vakıf Katılım, faizsiz konut kredisi vermektedir. Devlet destekli konut kredisi nasıl alınır denildiğinde katılım bankalarında ya da mevduat bankalarında konut hesabının açılmasının yeterli olduğu bildirilmektedir. Konut hesabı olmayan kişilerin Devlet destekli konut kredisi alma imkanları yoktur. Konut hesabına da mümkünse düzenli olarak para yatırılmalı ve böylece daha yüksek oranda devlet desteğinden yararlanılmalıdır.