Devlet Destekli Tavuk Çiftliği Kredisi Nasıl Alınır?

Tavuk ve yumurta üretimi yapmak isteyen yatırımcılar, devlet destekli tavuk çiftliği kredisine başvurabilir ancak önceden devlet destekli tavuk çiftliği kredisi nasıl alınır sorusunun cevabının bilinmesi, bu desteğin sorunsuz bir şekilde alınmasını sağlar.

Devlet Destekli Kredileri Hangi Kurumlar Verir?

Devlet, tavuk çiftliği kredisini, organik tavukçuluk yapmak, tavuk çiftliği fabrikası açmak, tavuk yetiştirmek isteyenlere verir.  Özellikle gezen tavukçuluk, horoz, ördek, kaz, civciv, ya da yumurta üretiminin yanı sıra tavuk, etlik piliç ve horoz yetiştirmek için bankaların başvuranlara verdiği kredilerden biridir. Bu krediyi, KOSGEB ve Ziraat Bankası verir. Bu kredi ile ilgili Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun (TKDK) adı, bu krediyle anılır. Devlet destekli tavuk çiftliği kredisi başta olmak üzere girişimcilere kredi veren bir başka kurum da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’dır. Bakanlığın İl Müdürlükleri tarafından verilen hibeler de vardır. Devlet destekli tavuk çiftliği kredisi nasıl alınır diye sorgulandığında, bu kurumlara başvuru yapılması gerektiği ortaya çıkar.

Devlet Destekli Tavuk Çiftliği Kredisi Faiz Oranları

Ziraat Bankası, tavuk çiftliği kuracak olan girişimcilere devlet destekli tavuk çiftliği kredisi vermektedir. Devlet destekli tavuk çiftliği kredisi faiz oranları ise yıllık yüzde 0,5’tir. Ancak Ziraat Bankası’ndan devlet destekli tavuk çiftliği kredisi nasıl alınır denildiğinde, bazı şartların yerine getirilmesi gerektiği belirtilmektedir. Devlet destekli tavuk çiftliği kredisinden yararlanmak için damızlık deve kuşu yetiştiriciliği için hayvan sayısı yüz adet, damızlık bıldırcın, kaz veya ördek yetiştiriciliği için gereken hayvan sayısı bin adet, damızlık hindi yetiştiriciliğinde gereken hayvan sayısı 5 bin adet, damızlık yumurta tavuğunda talep edilen hayvan sayısı bin adet, damızlık yumurta tavukçuluğu ya da damızlık piliç yetiştiriciliği için istenilen rakam 10 bin adet olmalıdır. Destek, yapılması planlanan tesisler tesislerde kullanılacak olan ekipmanlar, danışmanlık hizmetleri ve görünürlük hizmetleri için verilir.

Tavuk Çiftliği Kredisi için Gerekli Belgeler

Peki, Ziraat Bankası’ndan devlet destekli tavuk çiftliği kredisi nasıl alınır? Devlet destekli tavuk çiftliği kredisi için gerekli belgeler arasında nüfus cüzdanı, ÇKS belgesi, kira kontratı ya da tapu şarttır. Bunun yanı sıra başvuru yapılan kredi türü için teminat olarak gösterilebilecek belgelerin yanı sıra işletmenin bilanço hesabına göre faaliyette bulunması durumunda işletmelerden son üç yılı kapsayacak şekilde gelir ve bilanço tablosu istenmektedir.

IPARD ile Kredi Başvurusu

IPARD programıyla destek başvurusu yapanlardan “Başvuru Paketi” talep edilmektedir. Paket içeriği, başvuru formu ve ekleri, iş planı ve teknik projesinden oluşmaktadır. Bu formlar eksiksiz olarak hazırlanmalıdır. Ayrıca başvuru formunun onlinebasvuru.tkdk.gov.tr internet adresinden de doldurulmalıdır. Hazırlanan başvuru paketi, orijinaliyle beraber 3 adet hazırlanmalıdır. Sonrasında gerekli dosyalarla il koordinatörlüklerinde başvuru yapılmalıdır.

Devlet Destekli Tavuk Çiftliği Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet destekli tavuk çiftliği kredisi başvurusu nasıl yapılır sorusu sorulduğunda, adres olarak KOSGEB çıkar. Bu sektöre yatırım yapmak isteyenler, KOSGEB şubelerine giderek başvuru formu doldurmalı, 32 saatlik eğitime katılmalı ve bu eğitim sonunda sertifika almalı, hazırladığı üretim tesisi projesini de KOSGEB’e sunmalıdır. Proje onayı KOSGEB’ten alındıktan sonra yatırım yapacak olan kişi projesini hayata geçirmelidir. Sürecin tamamında yapılan masrafların tamamı faturala ile belgelendirilmelidir ve maliyet net olarak ortaya konulmalıdır. Hazırlanan dosya KOSGEB’e sunulduktan sonra hibe desteğiyle 30 bin TL’lik bölüm için çiftçilere geri ödeme yapılmaktadır. Kalanı içinse Ziraat Bankası’ndan kredi kullanılabilir. Ziraat Bankası’ndan devlet destekli tavuk çiftliği kredisi nasıl alınır sorusunun cevabı ise, ilgili resmi kurumun onayından sonra alınır olmaktadır. Böylece yüksek yatırım maliyetinden etkilenmeden faaliyetlere başlanabilir.

Faizsiz Tavukçuluk Kredisi

Devlet destekli olarak sunulan ve çiftlik kredisi olarak da adlandırılan bu kredi aslında düşük faizli seçeneklerle de verilmektedir. Ek olarak yumurta tavuk yetiştiriciliği konusunda faaliyet göstermek isteyenlerin yanı sıra etlik tavuk çiftliği için de başvuru yapabilirsiniz. Girişimciler aslında bu konuda en çok çiftliklerin maliyetini araştırmaktadır. Elbette binlerce tavuğun yer alacağı bir çiftlik ile 50 ile 100 arasında tavuğun bulunduğu çiftlikler aynı maliyete sahip olmaz. Yine bu süreçte tavuk çiftliklerinin getirisini de araştırdıktan sonra kredi almanız daha doğru olacaktır.

Günümüzde sermayesi olmayan ancak devlet destekli tavuk çiftliği kredisi almak isteyenlerin sayısı artarken bazı şart ve kurallara göre hareket edilmesi gerekmektedir. Çiftlik sahibi olmak isteyenler ilk olarak ÇKS kaydı yaptırmalıdır. Ayrıca hayvancılık kayıt sistemine de kayıtlı olma şartına bağlı olarak en az 3 yıl boyunca hayvancılık sektöründe yer aldığını belgelemelidir.

Yumurta Tavuk Yetiştiriciliği Destekleri

Bankaların yanı sıra pek çok firma da bu alanda kişilere destek olmaktadır. Buna ek olarak firmalar hibe ve teşviklerden yararlanan girişimcilere de bazı uygulamalar sunabilmektedir. Bu desteklerden yararlanmak isteyenler kredi veren kurumun hazırladığı asgari hayvan bulundurma şartlarına uyum sağlamalıdır. Şartlar kapsamında kaz, bıldırcın, ördek ve damızlık kaz için 1000 adet, damızlık hindi için 5000 adet, damızlık yumurta tavuğu yetiştiriciliği için 1000 adet ve damızlık etlik piliç için 10 bin adete hayvan bulundurulmalıdır. Ayrıca damızlık deve kuşu yetiştirmek isteyenler ise en az 100 adet hayvanı bulundurmak zorundadır.

Tavuk Çiftliği Kredisi Veren Bankalar

Pek çok banka bu konuda kapsamlı hizmet sunmaktadır. Başta Ziraat olmak üzere İş Bankası, Akbank, TEB, Şekerbank, Denizbank, Garanti Bankası ve QNB Finansbank, bu konuda hizmet sunan bankalar arasındadır.

Şekerbank Tavukçuluk Kredisi

Çiftçiler hindi ve kanatlı hayvan yetiştiriciliği konusunda Şekerbank şubelerine başvuru yapabilir. Uygun faiz oranlarıyla kredi sunan Şekerbank ayrıca şirketlere modernleştirme, büyütme, geliştirme ve yeni tesis kurma gibi faaliyet alanlarında yardımcı olmaktadır. Ancak yumurta tavukçuluğu için işletme sahiplerinin en az 5 bin adet kapasiteli bir tesisinin bulunması gerekmektedir. Yatırımın yüzde 75’ine kadar alnacak bu kredide ayrıca 60 ay vade imkanı bulunmaktadır.

Şekerbank et tavukçuluğu için ise 10 bin adetlik kapasite şartı sunmaktadır. Proforma fatura bedelinin yine yüzde 75’ine kadar 60 ay vade ile kredi alabilirsiniz.

QNB Finansbank Tavukçuluk Kredisi

24 ay vadeye kadar alabileceğiniz ve masrafların yüzde 75’ine sunulan bu kredide 12 ayda bir ödeme yapılabilir. Ayrıca aylık, 3 ayda bir ve 6 ayda bir de kredi geri ödeme imkanı bulunmaktadır. Aslında devlet destekli tavuk çiftliği kredisi olarak genç çiftçi projesiyle beraber 30 bin TL’lik hibe de alınabilir. 2019 yılı başvurularının alınmasıyla beraber artık 2020 tavukçuluk ve hibe destekleri araştırılmaktadır. Bu projede ayrıca en az 500 adet tavuğa sahip olunması gerekiyor.

TEB Tavukçuluk Kredisi

En çok 12 aya kadar kredi alabileceğiniz TEB, düşük faiz oranlarıyla hizmet sunmaktadır. Buna ek olarak aylık, 3 aylık ve 6 aylık süreçlerde geri ödeme seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. TEB şubelerinden yapılan bu kredi başvurusu ile beraber diğer alternatifleri de değerlendirebilirsiniz. Aslında tavukçuluk destekleri son zamanlarda çokça araştırılmaktadır. Bunun nedeni hem girişimci sayısının artması hem de firmaların hayvancılıkla ilgili projelerini artırmasından dolayıdır.