Doğum Parası Ne Kadar? 2019 Doğum Parası

Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verilen çocuk yardımı kapsamında doğum parası da verilmektedir. Bu nedenle doğum parası ne kadar konusunda araştırma yapılarak detaylı bilgilere ulaşılabilir. Sigortalı çalışanlara ödenen bu yardımla beraber SGK’lılara ödenen emzirme ödeneği ve doğum yardımı gibi başlıkları yazımızın devamından takip edebilirsiniz. Ayrıca başvuru şartları ve diğer süreçlerin tamamı da sizlerle paylaşılmıştır.

Doğum Yardımı Nedir?

Bakanlık tarafından çocuk sahibi olan tüm annelere yapılan ödemeye doğum yardımı denir. Bu yardımdan yararlanmak için tek şart, T.C. vatandaşı olmaktır. Ayrıca doğum yardımı için gelir durumuna bakılmaz. Buna ek olarak doğum parası olarak sunulan bir diğer destek, SGK’lı kadınlara verilir. Doğum izni ve ardından yasal izin boyunca işe gidemediği günler için sunulan ödeneğe doğum parası adı verilmektedir. Bu ödeme SGK tarafından işsizlik ödeneği olarak sunulmaktadır.

Doğum yardımıyla beraber emzirme yani süt parası da alınabilmektedir. İlgili yardımdan faydalanmak için annelerin SGK’lı olarak, babanın ise çalışmıyor olması gerekmektedir. Emzirme ödeneği tek sefere mahsus olarak yapılır.

Doğum Parası Ne Kadar Veriliyor?

Doğum parası 2019 yılı rakamlarına göre ilk çocuk için 300 TL ödeme yapılmaktadır. İkinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk için ise 600 TL yardım yapılmaktadır. Bu kapsamda doğum parası ne kadar sorusuna verilecek güncel yanıtlar bu şekildedir.

İkiz çocuklar için de devlet yardımının ne kadar olduğu araştırılmaktadır. İlk defa çocuk sahibi olan annelerin ikiz çocukları olması halinde ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için de 400 TL alarak toplamda 700 TL’lik ödeme alacağı bilinmelidir. Daha önceden bir çocuğu olanlar ise yine ikiz çocuk dünyaya getirdiğinde 400 TL ve 600 TL olmak üzere toplamda 1000 TL’lik doğum desteği almaktadır.

Doğum Parası Başvurusu Nereye Yapılır?

Başta Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri olmak üzere Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılan başvurular sonrasında destek alınabilmektedir. Yurt dışında ikamet edenler ise konsolosluk ya da büyük elçiliklere başvuru yapabilir.

Doldurulacak dilekçede annenin kendi imzası kullanılmalıdır. Ayrıca başvurudan önce çocuğun kimliğinin çıkma şartı vardır. Kamuda hizmet veren anneler ise maaş birimleri ya da çalıştığı kurumun personel birimlerine bu konuyla ilgili başvuru gerçekleştirebilir.

Doğum Parası Dilekçesinde Yer Alan Bilgiler

Doğum desteği alacak olan başvuru sahibi ad ve soy ad bilgilerinin yanı sıra yeni doğan çocuk veya çocuklarının T.C kimlik numaralarını dilekçede belirtmelidir. İkiz çocuklarda da boşluk bırakılan yerlere gerekli bilgiler aktarılmalıdır. Başvuru dilekçesi hazırlandıktan sonra ilgili kuruma aktarılarak destek için gerekli süreçler başlatılır.

Doğum Parası Nereden Alınır?

Yapılan başvuruyla beraber ödenecek olan doğum parası ne kadar sorusuna alınan yanıtların ardından 2019 doğum parası nereden alınır sorusu da yanıtlanmalıdır. Öncelikle yardım paraları genelde PTT şubelerine yatırılır. Doğum parası da annenin kendi adına açmış olduğu PTT hesabına aktarılmaktadır.

Doğum Desteği Sorgulama

Doğum desteği sorgulama işlemleri için PTT şubelerinden veya e-Devlet üzerinden işlem yapabilirsiniz. E-Devlet üzerinden yapacağınız girişlerde T.C. kimlik numarası ile ad ve soy ad bilgileriniz talep edilecektir. Bu nedenle başvuruları sadece annenin yapması gerekir.

E-Devlet üzerinden doğum parası ne kadar sorusunun yanıtı bulunmamakla beraber Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sayfasına girerek tüm detaylar öğrenilebilmektedir. 2019 yılında devam eden bu yardımların 2020 yılında da sürdürüleceği bilinmektedir. Ancak 2020 doğum yardımı ne kadar sorusuyla ilgili henüz netleşen bir durumun olmadığını söylemekte yarar var.