Dul Maaşı Ne Kadar 2019

2011 yılından beri sunulmaya devam edilen dul aylığı almak için bazı şartlara uyum sağlanması gerekmektedir. Öncelikle dul maaşı ne kadar 2019 yılı araştırmalarında hangi durumlarda devlet destekleri alınabileceği de merak konusudur. Öncelikle SGK’ya bağlı çalışan sigortalının vefat etmesinden sonra eşine verilecek olan dul aylığı aynı zamanda emekli olduktan sonra vefat edenlerin eşine de sunulmaktadır. Bu kapsamda eşinden ayrılmak zorunda kalanlara da bağlanan dul maaşı belirli sürelerde ve belirlenen miktarlarda aktarılmaya devam edilmektedir.

Dul Maaşı ve Şartları 2019

2 ayda bir ödenen ve yıllık olarak artış gösteren, SGK’lı çalışanın vefat etmesinden sonra eşine bağlanan yardıma dul maaşı adı verilir. Bu maaş kapsamında farklı desteklerden de yararlanılmaktadır. Dul maaşı 2019 şartları ise aşağıdaki gibidir;

 • Maaş talep edecek olan başvuru sahibinin kadın olması
 • Muhtaçlık durumunda olması
 • Resmi nikahlı eşinin hayatını kaybetmiş olması
 • Başvuru sahibinin SGK’ya bağlı olmaması
 • SGK’dan maaş alınmaması
 • Ek gelirinin olmaması

Söz konusu şartların sağlanmasıyla beraber hem kendi hem de çocukları için destek alabilen dul kadınlar ilk olarak ikamet ettikleri bölgede yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurmalıdır. 2011’den beri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sunulan bu desteklerle beraber başvuru sürecinin de bilinmesinde yarar var.

Dul Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Günümüzde dul maaşı ne kadar 2019 yılı için 2 ayda bir 550 TL olarak ödenen bu destek için başvuru süreçleri de bilinmelidir. İlk olarak başvuru sahibi nüfus cüzdanıyla beraber SYDV il ya da ilçe müdürlüklerine başvurmalıdır. Ayrıca bu müdürlükler kaymakamlık ve valilik bünyesinde hizmet vermektedir. Sadece nüfus cüzdanıyla yapılacak başvuruların ardından kadınların istihdamı için İŞKUR’a yönlendirmeleri sağlanır.

Yapılacak incelemelerde müracaat dosyası kapsamlı bir şekilde değerlendirilir. Vakıf heyeti muhtaçlığın olduğuna dair karar verirse, iki ayda bir 550 TL olarak dul aylığı alınabilmektedir. Başvuru sürecinde daha kolay yöntemlerden yararlanmak isteyenler e-Devlet üzerinden de online başvuru yapabilmektedir.

Dul Maaşı Hangi Durumlarda İptal Edilir?

Bazı şartlara uyum sağlanılmaması durumunda dul aylığı iptal edilebilmektedir. Bu nedenle destekten yararlananların dikkat etmesi gereken çok sayıda faktör bulunmaktadır. O halde dul maaşı hangi durumlar iptal edilir sorusunun yanıtları aşağıdaki gibidir;

 • Yapılacak adres değişikliğinin bildirilmemesi durumunda maaş iptal edilir.
 • Habersiz ve belirli dönemlerde yapılacak kontrollerde muhtaçlık halinin sona erdiği fark edilirse yardım sona erdirilir.
 • Nikah dışında farklı bir kişiyle bir arada yaşama durumu var ise ve bu durum tespit edilirse maaş iptal edilir.
 • Yeniden evlenme halinde resmi nikahın kıyılmasıyla birlikte dul aylığı kesilir.
 • Dul aylığı alan bir kadının farklı bir sosyal yardım almaya başlamasıyla bu destek sona erer.
 • İhtiyaç sahibinin sigortalı bir işe başlaması halinde dul aylığı sona erer.
 • Son olarak kayıt dışı çalışma durumu ve bunun tespiti halinde dul maaşı sonlandırılır.

Sunduğumuz bu bilgiler dul maaşı ne kadar 2019 yılı güncellemelerini kapsamaktadır. Ayrıca şart ve kuralların da başvuru yapmadan önce bilinmesi gerekmektedir.

Dul Aylığıyla Beraber Alınabilecek Destekler

Dul aylığı alan bir kadının istisnai olarak farklı destekler alabileceği unutulmamalıdır. Bu kapsamda eşi vefat eden kadının çocuklarının eğitime devam etmesi adına eğitim yardımı yapılır. Ayrıca eğitim materyali de sunulmaktadır. Son olarak bakmakla yükümlü olunan kişilerin sağlık sigortası da destek kapsamındadır. O halde dul maaşı ne kadar 2019 yılı güncellenen bilgileri bu şekilde olmakla beraber şart ve kurallara dikkat edilmesi gerekmektedir.