Düşük Faizli Konut Kredisi Veren Bankalar

Konut satın alma planı yapanlar, düşük faizli konut kredisi veren bankalar ile ilgili bilgi araştırırken, en uyun koşullarda ev sahibi olmak istemektedir. Geçtiğimiz dönemlerde konut kredilerindeki artışın ardından kamu bankalarının kampanya düzenlemesi, tüm bankaların da kredi faizlerini aşağı çekmelerine neden olmuştur. Bunun sonucunda konut satışlarında gözle görülür bir hareketlenme yaşanırken düşük faizli konut kredisi veren bankalar sorusu araştırılmaktadır.

Vakıfbank Düşük Faizli Konut Kredisi

Konut kredilerinde kampanya düzenleyerek en uygun koşullarda kredi veren bankalardan birisi Vakıfbank’tır. Banka, “Sarı Panjur” kampanyası ile avantajlı konut kredisi vermektedir. Bu kampanya ile Vakıfbank’ın konut kredisine uyguladığı aylık faiz oranını yüzde 1,63’e çekmiştir. Vakıfbak’tan 100 bin TL’lik konut kredisi 120 ay vadeli kullanıldığında, 228 bin 417 TL 78 kuruş geri ödeme yapılmaktadır. Kredinin aylık ödemesi ise bin 903 TL 47 kuruş’tur. Aynı miktardaki kredi 60 ay vade ile kullanıldığında toplam geri ödeme 157 bin 498 TL, 20 kuruş olmaktadır. Kredinin aylık geri ödemesi ise 2 bin 624 TL olmaktadır. Vakıfbank’tan 120 ay vade ile 200 bin TL kredi kullanıldığında toplam geri ödeme 456 bin 854 TL olmaktadır. Bu miktardaki kredinin aylık ödemeleri ise 3 bin 806 TL’dir. Aynı miktardaki kredi 60 ay vadeli kullanıldığında toplam 314 bin 996 TL geri ödenmektedir. Bu 60 ay vadeli kredinin aylık geri ödemesi ise 5 bin 249 TL’dir. Halkbank’ın faiz oranı aylık yüzde 1,65, Ziraat Bankasının aylık fiz oranı ise yüzde 1,68’dir.

Konut Kredisinde Vergi Alınır mı?

Konut kredisi faiz oranı hesaplanırken kredinin türüne göre vergi alındığı bilinmelidir. Faiz oranının hatasız hesaplanabilmesi için alınan vergiler de faiz oranına ilave edilmelidir. İhtiyaç ve taşıt kredilerindeki faiz için yüzde 15 KKDF ve yüze 5 BSMV olmak üzere iki farklı kalem vergi alınmaktadır. Konut kredilerinde ise herhangi bir vergi ilave edilmemektedir. Döviz kredilerde ise vergi hesaplamaları kur değişikliklerine göredir ve karmaşık bir hesaplama yöntemi vardır. Ne kadar vergi ödeneceği yalnızca ödeme gününde net olarak hesaplanabilmektedir.

Konut Kredilerinde Ödeme Seçenekleri

Düşük faizli konut kredisi veren bankalar ile araştırma yapılırken eşit taksitli, ara ödemeli, artan ödemeli, azalan ödemeli, balon ödemeli kredi gibi birbirinden farklı ödeme seçeneklerini olduğu bilinmelidir ancak eşit taksitli ödeme planlarının ihtiyacı her durumda karşılaması söz konusu olmayabilmektedir. Kredi ödemeleri 3 ayda bir alınan ikramiye ile ödenecekse 3 ayda bir daha yükse taksit ödemesi yapılabilmektedir. Bir yıl sonra toplu para elde edilecekse bu paranın da tek seferde kredi ödemesi için kullanılabilmesi söz konusudur. Bu gibi durumlar için farklı ödeme seçeneklerinden birisinin değerlendirilmesi mümkündür.

Düşük Faizli Konut Kredisi Veren Bankalara Nasıl Başvurulur?

Konut kredileri için her bankanın kendine özgü şartlarının olduğu bilinmelidir ancak genellikle başvuru yapanın kredi notu, mali geçmişi, aylık net geliri ile satın alınacak konutun özellikleri incelenmekte ve buna göre başvurular değerlendirilmektedir. Genellikle kredi notunun riskli seviyede olması, kredi başvurusunun reddedilme gerekçesidir. Ayrıca konut kredisi verilirken satın alınacak olan konuta ipotek konulmaktadır. İpotek, kredinin herhangi bir nedenle ödenmemesi karşısında bankanın kendisini güvence altına almak için konulmaktadır. Günümüzde konut kredisi yapılırken banka şubesine gidilerek başvuru yapılabilmektedir. Ayrıca bankaların web sitelerinin ziyaret edilmesi ile de düşük faizli konut kredisi veren bankalar ile ilgili net bir bilgi edinilebilir.

Başvuru Sırasında İstenen Belgeler Nelerdir?

Konut kredisine banka şubesi üzerinden başvuru yapılırken aylık gelirin gösterildiği belge, nüfus cüzdanı, sürücü belgesi ya da pasaport ile satın alınacak konuta ait kat mülkiyeti ya da kat irtifakı tapusu hazırlanmalıdır. İşletme sahipleri ise bu belgelerin yanı sıra vergi levhası, Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisini vermelidir. Belgelerin eksiksiz tamamlanmasının ardından banka şubesine gidilerek başvuru formunun doldurulması gereklidir. Düşük faizli konut kredisi veren bankalar başvuruya kısa bir süre içinde cevap vermektedir.

.