Düşük Faizli Taşıt Kredisi Veren Bankalar

Taşıt almaya karar verildiğinde ilk araştırılan düşük faizli taşıt kredisi veren bankalar hangileridir sorusunun cevabıdır. Sıfır ya da ikinci el araç alınmak istendiğinde bankalardan taşıt kredisi kullanılabilmektedir. Taşıt kredisi alınacaksa öncelikle kredi notunun riskli olmamasına dikkat edilmelidir. Kredi notunun riskli olması durumunda bankalardan kredi almanın pek mümkün olamayacağı bilinmelidir. Kredi notu ve finansal sicilin iyi durumda olması, taşıt kredisinin kolaylıkla kullanılabileceği anlamını taşımaktadır.

Taşıt Kredilerinde Vade Sayısı Ne Kadar?

Taşıt kredileri maksimum 48 ay vadeye kadar kullandırılır ve düşük faizli taşıt kredisi veren bankalar söz konusu olduğunda da vade sayısı değişmemektedir. Düşük faizli taşıt kredisi kullanılacaksa her bankanın uyguladığı faizin diğerinden farklı olduğu bilinmelidir. Ancak standart olan bir durum, bankaların 5 yaşına kadar olan araçlar için kredi vermesidir. Sıfır kilometre araç alınacağı zaman ise galerinin anlaşmalı olduğu bankanın faiz oranının daha cazip olması mümkündür. Ancak oto galerisinin anlaşmalı olduğu bankadan kredi kullanılmayacaksa, mutlaka taşıt kredisi veren bankaların kıyaslaması yapılmalıdır.

Düşük Faizli Taşıt Kredisi Veren Bankaların Faiz Oranları

Uygun taşıt kredisi veren bankalar arasında yer alan Garanti Bankası, son dönemlerde tercih edilen finans kurumlarının arasında yer almaktadır. Garanti Bankası sıfır ve ikinci el araçlar için aylık yüzde 2,34 faiz oranı ile kredi vermektedir. Garanti Bankası 48 aya kadar vade uygulamaktadır. Kuveyt Türk, düşük faizli taşıt kredisi veren bankalar arasındadır. Banka, hem sıfır kilometre hem de ikinci el araçlar için finansman desteği sunmaktadır. Kuveyt Türk, taşıt kredilerinde faiz yerine kar payı almaktadır. Bankanın aldığı kar payı aylık yüzde 1.95’tir. Vade ise 48’dir.

Şekerbank Taşıt Kredisi

Şekerbank, 48 ay vadeli aylık yüzde 2,99 faiz oranı ile taşıt kredisi vermektedir. Diğer bankalara göre yüksek olan bu taşıt kredisi ile 5 yaşından büyük olan araçlar için de kredi kullanılabilmektedir. Kredi notu ve finansal sicilde herhangi bir sorun olmaması ve düzenli bir gelire sahip olunması durumunda Şekerbank taşıt kredisi kullanılabilmektedir.

QNB Finansbank Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Araç sahibi olma istediği, QNB Finansbank’tan kredi kullanılarak da gerçekleştirilebilmektedir. Bu banka, gerek sıfır gerekse ikinci el taşıt kredileri veren bankadır. İkinci el araç alırken araç ve kredi toplamının 10 yılı geçmemesi gereklidir. Yani altı yaşındaki araç için 48 ay vadeli kredi kullanılabilmektedir. Aracın yaşının dokuz olması durumunda QNB Finansbank’ın sunduğu vade 12 ay olmaktadır. Vade sayısının ne olursa olsun 48 ayı geçmesi söz konusu değildir. Çünkü 48 ay ile ilgili devletin getirdiği bir sınırlama vardır. Banka tüm kredileri şubeden vermektedir. Düşük faizli taşıt kredisi veren bankalar arasındaki QNB Finansbank’tan taşıt kredisi kullanılırken ara ödeme yapılabilmekte ya da esnek ödeme tablosu ile kredi rahat ödenebilmektedir. QNB Finansbank’ın taşıt kredilerindeki aylık faiz oranı yüzde 2,49 olarak belirlenmiştir.

Düşük Faizli Taşıt Kredisi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Düşük faizli taşıt kredisi başvurusu yaparken düzenli bir gelirin olması büyük bir avantajdır. Geliri olmayan kişinin taşıt kredisinden yararlanması söz konusu değildir. Bunun için bankalar başvuru yapandan gelir belgesi istemektedir. Ayrıca kredi notunun da iyi seviyede olması esastır. Düşük faizli taşıt kredisi veren bankalar kredi verirken araç üzerine ipotek koymaktadır. Ayrıca bankalar kaskoyu da zorunlu tutmaktadır. Kaskonun zorunlu olarak yaptırılmasının nedeni, kredi ödemesi boyunca araçla ilgili olumsuz bir durum meydana geldiğinde aracın bedelinin sigorta tarafından karşılanacak olmasıdır. Banka kredi ile ilgili kendini garanti altına almaktadır.