Düşük Kredi Notuyla Kredi Alınabilir mi?

Kredi notu düşük olanların sıklıkla sorduğu, “düşük kredi notuyla kredi alınabilir mi” sorusu gündemden düşmezken, bir kredi kartı ile 12 aya varan vadelerde nakit avansın kullanılabildiği belirtilir. Ancak kredi notu düşük olanların da kredi çekebilmesi mümkündür.

Kredi notu puanlaması aşağıdaki şekilde sıralanır:

En Riskli          Orta Riskli       Az Riskli                İyi                Çok İyi

0-699             700-1099        1100-1499      1500-1699      1700-1900

En Riskli” kategorisinde yer alan kişilerin kredi notlarını yükseltmemeleri durumunda şartları ne olursa olsun kredi kullanmaları hemen hemen imkansızdır. Bunun nedeni, bu kategoride olanların büyük bir olasılıkta ya kredileri idari takiptedir ya da iki ay ve üzerinde kredi gecikmeleri vardır. “Orta Riskli” ve “Az riskli” kategorilerindeki kişilerin ise kredi alma imkanı vardır.

Kredi Notu Düşük Kişilerin Uygulayabileceği Yöntemler

Kredi notu düşük olan kişilerin uygulayabileceği yöntemler arasında teminat gösterilmesi, kefil sunabilmesi bulunur. Ayrıca bu kişilerin gelirine oranla daha düşük kredi kullanabilme imkanları vardır. Teminat gösterilerek düşük kredi notuyla kredi alınabilir mi sorusu sorulduğunda, bu durumun kredinin önemsenme riskini azalttığı belirtilir. Kredinin ödenememesi durumunda tutarın geri alınabilmesi ihtimali olması nedeniyle teminat gösterenlerin düşük kredi notuna sahip olmalarına rağmen kredi almaları mümkündür. Ancak kredi için teminat gösterilen taşınır ya da taşınmaz malların krediye uygun olması gereklidir. Bunun için bankalar genellikle eksper gönderir. Bankalar, eksperin vereceği rapor ve fiyat bilgileri ile teminatın kabul edilip edilmeyeceğine karar verir.

Kredi Taleplerinde Kefil Durumu

Kefil gösterilmesi de düşük kredi notuyla kredi alınabilmesini sağlayan bir yöntemdir. Kefil, borcun ödenmemesi durumunda krediyi ödeyeceğini taahhüt eder. Ancak bankanın kefaleti kabul etmesi, kefilin de krediye uygun olması gereklidir. Bunun için kefilin kredi notunun yeterli olması, SGK kaydının bulunması ve kredinin ödenebileceği yeterli gelirinin olması şarttır. Kefilin evli olması durumunda eşin yazılı rızası olmalıdır. Yüksek gelire sahip olanların düşük limitli kredi istemeleri, bankaların kredi vermelerini kolaylaştırır.

Kredi Notu Sıfır Olana Kredi Veren Bankalar

Kredi notu sıfır olana kredi veren bankalar da vardır. Bunlardan birisi Aktif Bank’tır. Bu bankanın faiz oranı yüksek olsa da kredi notu düşük olanlara kredi verir. Zaten düşük kredi notuyla kredi alınabilir mi sorusunun cevabı araştırılırken düşük kredi notuna kredi sağlayan banka faiz oranlarının yüksek olduğu görülür. Diğer bir banka da Burgan Bank’tır. Burgan Bank’tan 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi alınabilir. Bu bankanın da kredi faiz oranları, diğer bankalara göre yüksektir. Bu bankayı ING Bank takip eder. Sonrasında da ICBC Turkey ve Enpara’nın da düşük kredi notuna kredi verebildiği unutulmamalıdır. Ancak kredi tutarının yüksek olmaması gereklidir.

Düşük Kredi Notuyla Nasıl Kredi Alınır?

Düşük kredi notuyla ihtiyaç kredisi çekilebilir ancak genel olarak kredi notu orta ve az riskli grubunda bulunanların başvuruları değerlendirilir. En riskli gruptakilerin de kredi alma imkanları olabilir ancak bunun her zaman geçerli olmadığı bilinmelidir. Kredi başvurusunda olumsuz bir durum ortaya çıkmadığında onay süreci başlar. Düşük kredi notuna sahip olanların ise teminat karşılığında kredi çekebilmesi mümkündür.

Düşük kredi notuna sahip olanlar, düşük kredi notuyla kredi alınabilir mi sorusunu sorduklarında, öncelikle hangi bankalara başvurmaları gerektiğini bilmelidirler.

AktifBank Anında Kredi başvurusu teminat ve kefil ile web üzerinden, Burgan Bank Herkese Kredi başvurusu teminat ve kefil ile yine webten, ING Bank Anında Kredi başvurusu teminat ve kefil gösterilerek internetten, Enpara Kefilsiz Kredi için teminat sunularak internetten, ICBC Turkey Hızlı Kredi için teminat ve Kefil ile online, Fibabanka Acil Kredi başvurusu da teminat ve Kefil sunularak online yapılır.

Kredi Notu Düşüklere Kredi Başvuru Şartları

Kredi notu düşüklere kredi başvurusu için iki şart yerine getirilmelidir. Bunlardan birincisi teminat göstermek, diğeri ise kefil göstermektir. Bu iki şartın yerine getirilmesi durumunda düşük kredi notuyla kredi alınabilir mi sorusuna olumlu yanıt verilebilir.

N Kolay Kredi ve Özellikleri

Kredi notu düşük olanların başvuru yaptığı Aktifbank, N Kolay Kredi uygulaması üzerinden kredi vermektedir. Üst limitte 30 bin TL’ye kadar kredi sunan bu uygulamada faiz oranları biraz yüksek olabilir. Ayrıca şubesiz ve belgesiz kredi almak isteyenler taksitli alışveriş kredileri için de Aktifbank’a başvuru yapabilmektedir.

Enpara İhtiyaç Kredisi ve Özellikleri

Belge talep etmeyen enpara.com uygulamasından 50 bin TL’ye kadar kredi alınabilmektedir. Kredi puanı düşük olanların ipotek ya da kefiller kredi alabileceği bu uygulamada masrafsız kredi sunulmaktadır. Ayrıca faiz oranları da 2’nin üzerindedir.

Fibabanka İhtiyaç Kredisi ve Özellikleri

Kredi skoru düşük olanların rahatlıkla kredi alabileceği Fibabanka, 10 bin TL’ye kadar hizmet sunmaktadır. 24 aya kadar vade sunan bankanın gelir belgesi talep etmediği bilinmektedir. Ancak bu kapsamda kefilsiz kredi alınamayacağını da söyleyebiliriz. O halde düşük kredi notuyla kredi alınabilir mi sorusuna yanıt olarak bu bankanın uygun alternatiflerden biri olduğunu söylemekte fayda var.

CEPTETEB İhtiyaç Kredisi ve Özellikleri

TEB’in uygulaması olan CEPTETEB üzerinden de kredi puanı düşük olanlar kredi alabilmektedir. Evraksız ve kefil belgesiz krediler de sunan bu uygulamada kredi notu düşük olanlardan genelde kefil talep edilir. Bu yüzden kısa sürede acil nakit ihtiyacınızı karşılamak için en yakın TEB şubesine gitmeniz yeterlidir.

Akbank Direkt İhtiyaç Kredisi

Direkt uygulamasıyla dikkat çeken ve düşük kredi skoruna kredi hizmeti sunan Akbank, 20 bin TL’ye kadar olan talepleri karşılamaktadır. Bununla beraber kefil talebinde bulunabilen bankaya ipotek göstererek de kredi alabilirsiniz. Aslında günümüzdeki her banka bu tür uygulamalar geliştirmiştir. İnternet bankacılığının yaygın olduğu ülkemizde banka müşterileri olanlar anında kredi alabilmektedir. Oysa düşük kredi notuyla da kredi alındığı gibi bankanın sunduğu şartları yerine getirmeniz yeterli olacaktır.

Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir?

İpoteksiz ya da kefilsiz kredi almak isteyenlerin yapması gereken ilk işlem, kredi puanını yükseltmektir. Çünkü düşük kredi notuyla kredi alınabilir mi sorusunun yanıtı direkt olarak tüketicileri ilgilendirmektedir. Haliyle ödemelerinizi zamanında yaparak bu konuda gerekli aksiyonları almaya başlayabilirsiniz.

Kredi notu yükseltme yolları arasında dikkat etmeniz gereken bir diğer durum, ödenmemiş borçlardır. Zamanla biriken ve faiziyle tahsil edilen borçlarınız, kredi skorunu düşürmeye devam etmektedir. Bu nedenle borç kapatma kredisi alarak mevcut borçlarınızın tamamını kapatmanızda yarar var.

Kredi puanı yükseltmek isteyen tüketiciler bankalardan bu şekilde hizmet alabilir. Ayrıca borçların artması, tüm bankalardan hizmet almanızı engelleyecektir. Bazı durumlarda bankalar ipotek veya kefil de kabul etmeyebilir. Bu nedenle düşük kredi notuna sahipseniz, düşük limitli bir kredi kartı alarak borcun tamamını tek seferde ödeyebilir ve az da olsa puanı artırabilirsiniz. Yine de bu tür durumlarda kredi kartı da çoğu zaman çıkarılamaz ve tüketicilerden ek gelir belgesi talep edilir.

Sizlerle paylaştığımız bu yazımızda düşük kredi notuyla kredi alınabilir mi sorusuna yanıtlar vermeye çalıştık. Ayrıca kredi notunun nasıl yükseltileceğine dair bilgiler sunduk. Yapılması gereken ilk şey, mevcut borçların tamamının kapatılmasıdır. Daha sonra bir kredi kartı alarak vadeden önce borçlar ödenmelidir. Bu sayede bir süre sonra bankalardan kredi alabilir duruma gelebilirsiniz.