E-Devlet Kredi Notu Sorgulama

Kredi notu bilindiği üzere her tüketici için önemlidir. Çünkü bankalardan alınacak her türlü hizmette öncelikle tüketicilerin kredi notu sorgulanmaktadır. Buna ek olarak e devlet kredi notu sorgulama işlemleri üzerinden ücretsiz olarak sorgulama yapan tüketiciler çok daha detaylı bilgilere ulaşabilmektedir. 14.03.2019 tarihinde yapılan açıklama ile beraber TBB Risk Merkezi raporu artık e-Devlet üzerinden sunulmaya başlanmıştır.

TBB Risk Merkezi Raporu Ne Demek?

Finansman şirketleri ya da varlık yönetimi şirketleri, banka, faktoring ve finansal kiralama firmalarından kullanılan kredi bilgilerinin yer aldığı rapora TBB risk merkezi raporu adı verilmektedir. Bankalardan alınan verileri raporlayarak tüketicilere sunan TBB risk merkezi sayesinde artık ücretsiz sorgulamalar yapılabilmektedir. Ayrıca e devlet kredi notu sorgulama yapıldığı zaman geçmiş dönem borçları ve hali hazırda devam eden banka borçları da paylaşılmaktadır. Ek olarak e-Devlet üzerinden şuan için kredi notu yerine bahsi geçen borç durumları kontrol edilebilmektedir.

Kredi Risk Raporu Nasıl Sorgulanır?

E-Devlet sistemine giriş yapan tüketiciler öncelikle ‘risk merkezi raporu başvurusu’ hizmetine erişmelidir. Daha sonra karşılaşılan ekranda ‘kredi limit ve borç bilgileri’ raporuna giriş yapılır. Buradan talep oluşturulur ve daha sonra ilgili birimlere gönderilir. Rapor oluştuktan sonra e-Devlet kullanıcılarına SMS bilgilendirmesi yapılır. Başlangıçta zaman alan bu süreç artık 1-2 saat gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir.

Uygulama üzerinden sorgulama yapılması için öncelikle bireylerin e-Devlet sistemine şifreli giriş yapması gerekmektedir. Buna ek olarak kayıtlı cep telefonu numarasının da uygulamada doğrulanmış olması şarttır. Kredi notunun henüz yer almadığı e devlet kredi notu sorgulama işlemleri için farklı alternatif kanalları tercih edilebilir.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Günümüzde kredi notu sorgulamak için tercih edilecek bazı yöntemler vardır. Bunların başında Findeks uygulaması gelir. KKB’nin ücretli uygulaması olan Findeks’e ücretsiz üye olarak hizmet alabilirsiniz. Üyeliğin ardından karşınıza çıkacak aylık paketleri seçmeniz yeterlidir. Vergiler dahil en düşük paketin 7,80 TL’den başladığı bu uygulamada kredi notu ile beraber finansal geçmişinizi görüntüleyebilirsiniz. Üstelik farklı hizmetlerden yararlanmak için aylık paketi yükseltebilir ve ücretsiz danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz. O halde e devlet kredi notu sorgulama yapmak yerine şuan için Findeks kredi notu uygulamasını kullanmanız daha doğru olacaktır. Çünkü e-Devlet’te şuan için kredi puanı sorgulama hizmeti bulunmamaktadır.

Kredi Notu Neden Önemli?

Kredi puanı bir nevi tüketicilerin bankalardan hizmet alması için gerekli olan en önemli faktördür. Öncelikle bankalardan hizmet almamış olan tüketicilerin herhangi bir kredi notuna sahip olmadığı bilinmelidir. Yani bu kişilerin kredi puanı ‘0’dır. Bu nedenle düşük limitli bir kredi kartı çıkararak zamanında önce ödeme yapabilir ve kredi notunu yükseltmeye başlayabilirsiniz.

Kredi başvurularında kredi puanınızın yeterli olması halinde başvurunuz anlık olarak reddedilmektedir. Çünkü kredi kayıt bürosunda arşivlenen finansal geçmişiniz bankalarla güncel olarak paylaşılmaktadır. Haliyle yaptığınız her türlü başvuruda bu bilgiler banka yetkililer tarafından kontrol edilmektedir. İhtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi ile beraber tüm bankacılık hizmetlerinde kredi notunun yüksek olması önemlidir. Kredi notunun düşük olması halinde bankalar tüketicileri ipotek veya kefil yoluna yönlendirebilir. Ancak bu şekilde ve belirli miktarlarda kredi alınabilmektedir.

Tüm bu nedenlerden ötürü kredi notunun mutlaka düzenli olarak sorgulanması gerekmektedir. Ayrıca e devlet kredi notu sorgulama işlemleri devreye alınmadığı için müşterisi olduğunuz bankaya giderek de puanınızı öğrenebilirsiniz. En kapsamlı olarak ise Findeks kredi notu uygulamasını kullanmanız yeterli olacaktır. Çünkü bu uygulamada geçmiş dönemlerdeki tüm finansal hareketleriniz de ayrıntılı bir şekilde sizlerle paylaşılmaktadır.