EFT Hesaba Geçmedi Ne Yapmalıyım?

Bankalar arasında yapılan transfer işlemine EFT adı verilir. Farklı bankalar arasında yapılan bu işlem sadece çalışma saatleri içinde gerçekleşir. Yani hafta sonu yapılacak EFT işlemleri Pazartesi işlem saatinde tüketicilerin hesabına ulaşmaktadır. Bazı durumlarda EFT hesaba geçmedi ne yapmalıyım sorusu akla gelmektedir. Elbette bankalar arası para gönderim sürecinde çeşitli sorunlar yaşanabilmektedir.

EFT Saatleri

EFT işlemi bilgisayar ya da mobil cihazlar üzerinden kısa sürede yapılabilmektedir. Buna ek olarak tüketiciler banka şubelerine giderek de EFT yaptırabilir. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken tek şey, işlem saatleridir. Yani günün her saatinde bu uygulamaya başvurma gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak akşam saatlerinde gönderilen EFT, ertesi günün ilk işlem saatinde hesaba gönderilmektedir. Gün içinde yapılacak EFT sabah 9 ile akşam 16:30 arasında tamamlanmalıdır. Bu süre zarfında farklı bir bankaya göndereceğiniz para, aynı gün içinde hesaba yatmış olacaktır.

EFT Karşı Tarafa Gitmedi Ne Yapmalıyım?

Para gönderme işlemi genel olarak 20 dakikaya kadar tamamlanmaktadır. Bazı durumlarda EFT hesaba geçmedi ne yapmalıyım sorusuyla ilgili araştırmalar yapılabilir. Öncelikle gönderim yaptıktan sonra dekontu mutlaka incelemelisiniz. Çünkü hatalı hesap numarasına yapılan gönderim işlemlerinde para karşı tarafa gitmeyecektir. Bununla beraber karşı taraftan gerçekleşen gönderilerde de aynı durum geçerlidir. EFT makbuzunu talep ederek kendi İBAN numaranızı sorgulayabilirsiniz. Makbuzdaki tüm detaylar da incelenmelidir.

EFT işleminin gerçekleşmemesinin bir diğer nedeni, isim ve soy isim bilgilerinin hatalı girilmesinden kaynaklanır. Yani gönderim yaptığınız hesap sahibinin kimlik bilgilerini hatalı girdiğiniz an gönderim gerçekleşmez ve para tekrar hesabınıza geri döner. Bu süreç bazen aynı gün bazen de ertesi gün tamamlanmaktadır.

EFT Geri Geldi Ne Yapmalıyım?

Hatalı isim bilgilerinin yanı sıra hatalı İBAN ya da yanlış hesap numarası yazıldığı zaman para hesaba geri gelecektir. Ayrıca bu işlem pek çok kullanıcı tarafından fark edilmemektedir. Bu nedenle para gönderdikten sonra hesap kontrolü mutlaka yapılmalıdır. O halde EFT hesaba geçmedi ne yapmalıyım konusunda öncelikle hesap kontrolü gerçekleştirmeniz gerektiğini unutmayın.

EFT Kontrolü Nasıl Yapılır?

EFT kontrolü pratik olarak yapılabilir. Öncelikle mobil bankacılık kullanıyorsanız kısa sürede bu işlemin gerçekleşip gerçekleşmediğini görebilirsiniz. Ayrıca dekont kontrolünde de aynı süreçler geçerlidir. İşlemi kontrol etmeden önce aslında EFT saatlerinin kontrolünü yapmak çok daha mantıklı olacaktır. Gün içinde 16:45’e kadar gönderebileceğiniz paranın karşı tarafa neden ulaşmadığını ancak bu şekilde fark edebilirsiniz.

EFT Gitmedi Ne Yapmalıyım?

Bu soruyla ilgili bankayla görüşme yapmanız önerilmektedir. Yani EFT hesaba geçmedi ne yapmalıyım hakkında bankanın alt yapı sorunlarının etkili olabileceği bilinmektedir. Alt yapı çalışmaları nedeniyle aynı gün işlemlerin gerçekleşemediğini söylemek doğru olacaktır. Bankanın müşteri hizmetleri süreç hakkında yeteri kadar bilgi sunarak sizlere yardımcı olacaktır.

EFT Ücretli mi?

Aynı banka arasında yapılacak transferlere havale adı verilir. Havale işlemi ücretsizdir. Ancak EFT’nin ücrete tabi olduğu bilinmelidir. ATM ile banka şubesi arasında da ciddi farklılıklar bulunabilir. Örneğin ATM’den EFT ücreti 8 TL iken, banka şubesinden bu işlem 10 ya da 15 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

O halde EFT hesaba geçmedi ne yapmalıyım konusunda uygulanması gerekenleri şu şekilde özetleyebiliriz;

  • Hesap numarasını kontrol etme
  • İBAN numarası kontrol etme
  • Gönderilen kişinin ad ve soy ad bilgilerini kontrol etme
  • EFT saatlerini kontrol etme
  • Bankayla ilgili bir problemin olup olmadığını araştırma şeklindedir.

Genelde bankaların müşteri hizmetlerine ulaştığınız zaman detaylı bilgiler anlık olarak paylaşılmaktadır.