Emekliye Kredi Veren Bankalar

Emekliler genel olarak düşük maaş almaları nedeniyle ekonomik açıdan zorlanmaktadır ve bu nedenle emekliye kredi veren bankalar ile ilgili araştırma yapmaktadır. Genelde kredi faizlerinin yüksek olması nedeniyle emekliler kredi başvurularını ertelemektedir. Yüksek faiz yüksek taksit demektir ve bu nedenle emekliler, kredi talebinde bulunurken çok ince hesap yapmaktadır. Bazı bankalar düşük faizlerle emekliye kredi vermektedir ve bu sayede emekli biraz daha rahat kredi başvurusu yapabilmektedir.

Emeklilere Kredi Veren Bankalar

Düşük kredi ya da sıfır faizle ihtiyaç kredisi araştıran emekliler, emekliye kredi veren bankalar hakkında araştırma yaparken bankalar da emekliler için avantajlı kredileri hayat geçirmektedir. Bankalar tarafından emekliye düşük faizli kredi veren bankalar sayesinde emekli, ihtiyacı olan ve yapma zorunluluğu bulunan harcamalarını gerçekleştirmektedir. Örneğin çocuğunu evlendirecek olan emeklinin bunun için toplu bir paraya ihtiyacı vardır ve bu parayı temin edebilmek için emekliye avantajlı kredi veren bankalara başvurmaktadır. Ancak kredi için bankaya müracaat eden emeklinin bazı şartları yerine getirmesi gereklidir.

Banka emekliye kredi verirken öncelikle herhangi bir bankaya borcun bulunmamasını istemekte, kredi notun düşük olmamasını istemektedir. Bunun yanı sıra emeklinin önemli bir hastalığınızın olmaması, yaşın bankanın istediği aralıkta olması, akıl sağlığının iyi durumda olmasını gösteren bir belge, talep edilen kredinin taksitinin emekli maaşının yüzde 70’ini geçmemesi, yapılan bazı soruşturmaların olumlu sonuçlanması gereklidir. Ayrıca kredi başvurusu yapılan bankanın, emekli maaşının çekildiği banka olması da önemli bir avantajdır.

Emekliye Kredi Veren Bankalar Faiz Oranları

Kredi çekmek isteyen emekliler emekliye kredi veren bankalar ile ilgili araştırma yaparken, birden fazla banka ile karşılaşır. Bunlardan birisi Garanti Bankası’dır. Banka, emeklilere 36 aya varan vade seçeneğiyle aylık yüzde 1.49 faiz oranıyla kredi vermektedir. Bunun yanı sıra emekli maaşını Garanti Bankası’na taşıyan emekliler için banka tarafından 450 TL promosyon ödemesi yapılmaktadır. 3 ayda bir maaş alan emeklilere ise özel bir ödeme planı ile kredi sunulmaktadır.

Şekerbank Emeklilere Özel Kredi

Şekerbank da emeklilere en uygun kredi veren bankalardan biridir. Şekerbank’ın emeklilere verdiği kredinin güncel faiz oranı aylık yüzde 1.29’dur. 36 aya kadar uzanan vade seçeneği sunan Şekerbank, masraf almadan emekliye kredi sağlamaktadır ve böylece emeklilerin acil nakit ihtiyacını çözmektedir.

İş Bankası Emekli Kredisi

İş Bankası da emekliye en uygun kredi veren bankalardan biridir. Banka, emekli maaş kredisinde 36 ay vade uygulamaktadır. Uyguladığı güncel faiz oranı aylık yüzde 1.12 olan İş Bankası’nın, emekli kredisinde kullanılan kredi tutarına göre 25 TL ile 250 TL arasında tahsis ücreti aldığı bilinmelidir.

Denizbank Emekli Kredisi

Denizbank’ın emekli kredileri ise iki farklı türdedir. Bunlardan birisi emekli maaşı transfer kredisi, diğeri ise emekli maaşı kredisidir. Bu kredilerden transfer kredisi, bir başka bankadan emekli maaşından otomatik çekilen bir kredinin olması durumunda bunun kapatılması istenmektedir. Böylece 36 aya kadar vade ile aylık yüzde 1.29 faiz oranıyla kredi sunmaktadır. Emekli maaş kredisine başvurulması halinde aylık faiz oranı yüzde 1.19 faiz olarak uygulanmaktadır.

Ziraat Bankası Emekliye Kredi

Ziraat Bankası da kamu bankası olarak emekliye kredi veren bankalardan biridir. Ziraat Bankası emeklilere aylık yüzde 1.11 ve yüzde 1.16 faiz oranlarıyla 36 aya kadar vadelerle kredi vermektedir.

Aktifbank Emeklilik Kredisi

PTT anlaşmalı olan bu banka, emeklilere yüksek tutarlı kredi vermektedir. 50 bin TL’ye kadar kredi alabileceğiniz bu bankada faiz oranlarının yüksek olduğu unutulmamalıdır. Ancak kredi avantajı sunan Aktifbank, geri ödeme sürecinde de vade oranlarını yüksek tutmaktadır.

Akbank Emeklilik Kredisi

Emekliye özel ihtiyaç kredisi sunan Akbank, maaşını bu bankadan alanlar için dosya masrafı talep etmemektedir. 48 ay vadeye kadar alabileceğiniz bu krediyle beraber düşük faiz oranları söz konusudur. Haliyle emekliye kredi veren bankalar arasında son dönemlerde Akbank’ın da tercih edildiği unutulmamalıdır.

TEB Emeklilik Kredisi

Birbirinden farklı kredi uygulamalarıyla dikkat çeken TEB, emekli maaşını TEB’den alan müşterilerine promosyonlar sunmaktadır. Ayrıca nakit kampanyası da bulunan bu bankadan 1000 TL’ye kadar bonus elde edilebilmektedir. Emekliye faizsiz kredi konusunda da destek sunan bankanın şubelerine giderek kapsamlı bilgiler alabilirsiniz.

Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Emekliler yukarıda sıraladığımız bankalara başvurarak anında kredi alabilirken aynı zamanda faizsiz kredi seçeneklerinden de yararlanabilmektedir. Bu kapsamda faizsiz kredi alabileceğiniz bankalar elbette katılım bankalarıdır. Tamamen kar payı oranıyla hizmet sunan bu bankalar;

  • Vakıf Katılım Bankası
  • Türkiye Finans Katılım
  • Ziraat Katılım
  • Albaraka Türk Katılım
  • Kuveyt Türk Katılım bankası olarak sıralanmaktadır.

Maaş durumuna göre farklı bir bankada kredisi olmayan emekliler katılım bankalarına başvurabilir. Ayrıca yaş sınırı bankalarda 75 olarak belirlenmiştir. Bu yaş sınırına uygun olan emekliler, kar payı esaslı olan katılım bankalarına başvuru yapabilir.

Kuveyt Türk Emekliye Kredi

Faizsiz kredi alabileceğiniz bankalardan olan Kuveyt Türk, belirli bir hizmet ve mal karşılığında kredi sunmaktadır. Emekli olanların maaş müşterisi olması da gerekmektedir. Yeni bir kart sistemi geliştiren Kuveyt Türk, kredi başvurularında limiti belirlemeniz halinde adınıza özel bir kart çıkarır. Kartın limiti de buna göre belirlenmektedir. En düşük vade 6 ay, en yüksek vade ise 46 ay olarak uygulanmaktadır. Bu nedenle emekliye kredi veren bankalar konusunda faizsiz hizmet almak için Kuveyt Türk bankasına başvurabilirsiniz.

Vakıf Katılım Emekliye Kredi

Bireysel ihtiyaç finansmanı olarak adlandırılan bu kredi türünde kar payı oranına göre işlem yapılmaktadır. Genelde Vakıfbank’ın normal kredi ürünlerine rağbet gösteren emekliler artık Vakıf Katılım üzerinden de hizmet alabilmektedir.

Ziraat Katılım Emekliye Kredi

Faizsiz ihtiyaç kredisi almak isteyenlerin başvurduğu Ziraat Katılım Bankasından ayrıca emekliler de yararlanabilmektedir. Uzun vadeli ve düşük kar payı oranları sayesinde tüketici memnuniyetini sağlayan bankanın şubelerine giderek kapsamlı bilgi alabilirsiniz. Bankanın sunduğu hizmetler sadece ihtiyaç kredisiyle sınırlı değildir. Bu anlamda emekliye kredi veren bankalar arasında yerini alan diğer bankalarla da iletişime geçmeniz uygun olacaktır.

Emekliye Kredi Veren Bankalar İçin Gerekli Belgeler

Emekliye kredi veren bankalar için gerekli belgelerin hazırlanması şarttır. Öncelikle kredi notunun iyi durumda olması önemlidir. Fatura ödemeleri, kredi ve kredi kartı ödemelerinin düzenli bir şekilde yapılmış olması gereklidir. Kredi başvurusu yapılırken geçmiş yıllardaki gibi kefil aranmamakta ancak bankanın gerekli görmesi halinde kefil istendiği bilinmelidir. İpotekli kredi olmadıkça eş rızası istenmese bile kefil gerektiği durumlarda kefilden eş rızası istenmektedir. İhtiyaç kredisi vadelerinin yasal sınırı 36 aydır. Ancak ipotekli kredilerde vadenin 120 aya kadar çıktığı bir gerçektir. Bunların yanı sıra emekliye kredi veren bankalar, başvuranın gerçek kişi olup olmadığının anlaşılması için 3 aylık elektrik, su, doğalgaz ve telefon faturasının yanı sıra emekli maaş cüzdanı fotokopisi ya da SGK emekli maaş dökümü talep etmektedir.

Emekliye Kredi Veren Bankalar Başvurusu Nasıl Yapılır?

Emekliye kredi veren bankalara başvuru yöntemleri ise banka şubeleri, SMS, internet bankacılığı ve mobil bankacılıktır. Bu araçlardan biri ile emekliye kredi veren bankalar, kredi başvurusunu kabul etmektedir.