En Uygun Düşük Faizli Taşıt (Araç) Kredisi Veren Bankalar

Taşıt kredisi faiz oranları bankadan bankaya değişiklik göstermektedir ancak her zaman en uygun düşük faizli taşıt kredisi veren bankalar vardır. Taşıt kredileri, hem sıfır hem de ikinci el araçlar için kullanılabilmektedir. Ancak ikinci el araçlar için yaş sınırı genelde 5’tir. Bankalar 5 yaşın üstündeki araçlar için kredi vermemektedir. 5 ve yukarı yaştaki aracı satın almak isteyenler taşıt kredisi yerine ihtiyaç kredisine başvurabilmektedir. Taşıt kredilerinde özellikle sıfır araçlarda faiz oranları bazı kriterlere göre değişmektedir. Aracın marka ve modeline göre faiz oranlarının değişmesi söz konusu olabilmektedir. Bunun yanı sıra firmanın banka ile anlaşmasının olması durumunda özel faiz oranı ile taşıt kredisi verilebilmektedir. Araç kredisine başvuran kişi genelde aracın satış bedelinin tamamına kredi çekmek ister ancak bu mümkün değildir. Bankalar, aracın toplam satış bedeli üzerinden yüzde 70’ine kredi vermektedir. Kalan miktar ise aracı satın alacak olan kişi tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca en uygun düşük faizli taşıt kredisi veren bankalar da olsa verilen kredi ipotekli kredidir. Yani yüzde 70’lik kredi karşılığında satın alınan araca ipotek konulmaktadır. İpotek, borcun ödenmeme olasılığına karşı kendisini güvence altına almasıdır.

En Uygun Düşük Faizli Taşıt Kredisi Veren Bankalar Faiz Oranları

En uygun taşıt kredisi veren bankalar, çeşitli kampanyalarla araç sahibi olmayı kolaylaştırmaktadır. Türkiye’de en uygun düşük faizli taşıt kredisi veren bankalar arasında yer alan Alternatif Bank aylık yüzde 2,55 oranı uygulamaktadır. Diğer bankalar ise şöyle sıralanmaktadır:

 • Albaraka                3,00
 • Anadolu Bank        2,65
 • Burgan Bank          1,99
 • Fibabanka              2,79
 • HCBC                     2,80
 • ING Bank                2,29
 • Kuveyt Türk            1,93
 • Odeabank              2,75
 • Şekerbank              2,29
 • Türkiye Finans       2,11
 • Halkbank                2,10
 • Vakıfbank               2,99
 • Ziraat Bankası       2,04
 • Yapı Kredi              2,30

Hangi banka olursa olsun banka kredisi ile araç sahibi olmak isteyenlerin 5 yaşından büyük araçlara bakmamaları gereklidir. Çünkü bankaların kredi vermesi için koyduğu yaş sınırı 5’tir. 5 yaşından büyük olan araçlar için taşıt kredisi kullanma imkanı bulunmamaktadır.

En Uygun Düşük Faizli Taşıt Kredisi Vade Oranı

Bankalar taşıt kredilerinde en fazla 48 aya kadar vade seçeneği sunabilmektedir. 48 aylık süre, BDDK tarafından belirlenmiştir ve bu sürenin artması mümkün değildir. Sürenin artması için BDDK’nın yeni yönetmelik çıkarması gereklidir. Yeni yönetmelik çıkana kadar taşıt kredilerinde vade 48 aydır. En uygun düşük faizli taşıt kredisi veren bankalar arasında araştırma yaparak uygun şartlarda kredinin çekilmesi söz konusudur. Satın alınan aracın ruhsat fotokopisinin yanı sıra nüfus cüzdanı ile banka şubelerine gidilerek taşıt kredisine başvuru yapılabilmektedir. Bu arada taşıt kredisi ile satın alınan araçla ilgili kasko yapılması da zorunludur. Kaskonun kredinin kullanıldığı bankanın sigorta şirketine yaptırmak isteğe bağlıdır. Dileyen, başka bir sigorta şirketi ile anlaşmaya varabilir. Taşıt kredisi kullanacak olan kişinin hayat sigortası da yaptırması gereklidir.

En Uygun Düşük Faizli Taşıt Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Taşıt kredisi kullanarak araç almak isteyen kişinin öncelikle 18 yaşından büyük olması gereklidir. Bunun yanı sıra krediyi alacak olan kişi gelirini belgelemek zorundadır. Alınacak olan taşıt kredisinin, hane halkının aylık ortama gelirinin yarısına kadar olmalıdır. Gelirin yarısını geçtiği durumda kredi başvurusu iptal edilmektedir. En uygun düşük faizli taşıt kredisi veren bankalar kredi verirken nüfus cüzdanı, pasaport ya da sürücü belgesinin aslıyla fotokopisini, bazı durumlarda adres teyidi için ikametgah senedi, gelir durumunu gösteren belge istemektedir. Emeklilerin ise hesap cüzdanı sunmaları yeterlidir. Bunların yanı sıra banka noter satış sözleşmesi ya da fatura istemektedir.