En Uygun Tarım Kredisi Veren Bankalar

Tarım ya da hayvancılık için finansman desteğine ihtiyaç duyanlar en uygun tarım kredisi veren bankalar arasında araştırma yaparak uygun şartlarda belli miktarlarda kredi kullanabilir. Kefilsiz tarım kredisi veren bankalara ya da tarım ve orman il ilçe müdürlüklerine başvurularak kredi desteğinden yararlanılabilir. Ayrıca Ziraat Bankası, TEB, Vakıfbank, Halkbank gibi bankalar da tarım kredisi vermektedir. Tarım kredileri, Ziraat Bankası’nın yanı sıra Denizbank, İş Bankası ve Vakıfbank gibi finans kuruluşlarından alınabilir.

Ziraat Bankası 100 bin liraya kadar sıfır faizli tarım kredisi vermektedir. Resmi Gazete’de yayımlanan “Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Verilmesi” kararı uyarınca Ziraat bankası tarım ve hayvancılık sektöründeki işletme sahiplerine faizsiz ve düşük faizli kredi vermektedir.Banka, sütçü, etçi, kombine sığır yetiştiriciliğine 100 bin TL’ye kadar sıfır faizli, 100 bin 1 ile 750 bin TL yatırım döneminde sıfır faizli, işletme dönemi yüzde 50 faizli, 750 bin 1 ile 5 milyon 000 TL arasında yüzde 75 faiz indirimi, 5 milyon 1 ile 12 milyon 500 bin TL aralığında ise yüzde 50 faiz vermektedir. Banka, yaygın hayvansal üretim alanında 250 bin liraya kadar 100 bin TL’ye kadar sıfır faizli, 100 bin TL’den ile 250 bin TL arasında yüzde 75 faiz indirimi uygulanmaktadır.

En Uygun Tarım Kredisi Nasıl Alınır?

En uygun tarım kredisi nasıl alınır sorusu sorulurken başvuru için gerekli olan evraklarla ilgili bilgi sahibi de olunması önemlidir. En uygun tarım kredisi veren bankalar; kimlik kartı aslı ve bir adet fotokopisini, ikamet senetlerini, kayıtlı kiralık mülkler varsa bunların kira kontratını, bulunulan yerin tapu aslı ve fotokopisini, Çiftçi Kayıt Sistemi belgesini istemektedir.

Faaliyet alanları üretime dayalı tarım olan çiftçilere sağlanan bu kredinin en önemli koşulu çiftçilik belgesidir. Bu belgeyi sunamayanlara tarım kredisi verilmez. Çiftçilik belgesine sahip olan işletme sahiplerinin bankaların tarım kredisine başvuru yapmaları söz konusudur. En uygun tarım kredisi veren bankalar için şartlar genellikle aynı özellikte olsa da bankaya göre değişiklik göstereceği unutulmamalıdır. Örneğin devletin verdiği faizsiz tarım kredisinde belli bir yaş sınırı vardır ve genel olarak genç çiftçiler bu krediden yararlanmaktadır. Ayrıca yıllardır çiftçilik yapan deneyimli kişiler de bu krediden yararlanmaktadır. Tarım kooperatiflerinden tarım kredisi almak için ilk koşul üye olunması ve üyelik aidatlarının aksatılmadan ödenmesidir.

Bankalar diğer kuruluşlara göre daha yüksek faizle tarım kredisi verse de farklı kampanyalar düzenlemekte ve bu nedenle tercih edilmektedir. Bankalardan tarım kredisi almak için gerekli olan şartların birisinin kredi notunun kötü olmamasıdır.

Ziraat Bankası En Uygun Tarım Kredisi

Ziraat Bankası, Tarımsal Mekanizasyon Kredileri, Küçük Ekipman Kredileri ve Modern Basınçlı Sulama Kredileri vermektedir. Tarımsal Mekanizasyon Kredileri avantajı sunmaktadır.

Tarımsal Mekanizasyon Kredileri; Tarımsal üretimde kullanılmak için satın alınacak yeni tüm mekanizasyon araçlarıyla ile ikinci el traktör ve ikinci el kendi yürür tarım makineleri için tarım kredisidir. Bu kredi, sabit faizlidir.

Küçük Ekipman Kredisi; Satış değeri 25 bin TL’ye kadar olan ve traktör, biçerdöver, kendi yürür hasat makineleri ve benzeri araçların haricindeki araç alımları için sunulmaktadır.

Modern Basınçlı Sulama Kredileri; Bitkilerin gelişmesi için gerekli olan suyun tarla içine dağıtılması için damla, yağmurlama ya da mikro yağmurlama sulama sistemleri ile ilgili verilmektedir.

Denizbank En uygun Tarım Kredisi

Denizbank’ın en uygun tarım kredisine; internet üzerinden, telefon bankacılığından, şubelerden, cep şubesinden ve SMS ile başvurulabilir. Banka, 3 yıla varan vade ve yılda bir hasatta ödeme avantajı sunmaktadır.

İş Bankası En Uygun Tarım Kredisi

İş Bankası, farklı amaçlar için tarım kredisi vermektedir. Traktör Kredisi’nden; sıfır kilometre ya da ikinci el traktör alımı yararlanılır. Hasat zamanına uygun ödeme dönemleri ve 48 aya varan vade seçenekleri sunulmaktadır. Tarım Ekipman Kredisi; biçerdöver, pulluk ve üreticilerin ihtiyacı olan diğer tarım ekipmanları içindir ve 48 aya varan vadelerle kullandırılır. Büyükbaş Süt Hayvancılığı Makine Ekipman Kredisi; başta süt sağım ünitesi ve süt soğutma tankı olmak üzere yem hazırlama ünitesi, gübre sıyıncı ünite gibi makine ve donanımın finansmanı için kullanılır. 36 aya varan vadelerle verilir. Pick Up Türü Arazi Taşıtı Kredisi ise hasat zamanına uygun geri ödeme koşulları ile sunulur. 48 aya varan vade seçeneği vardır. İş Bankası TMO Kredisi ise banka ile Toprak Mahsülleri Ofisi A.Ş. (TMO) arasında imzalanan protokolle, makbuz senedi üzerinde yazılı olan tutarın belirli bir oranı kadar kullandırılan kredidir.

Vakıfbank En Uygun Tarım Kredisi

Vakıfbank En Uygun Tarım Kredisi; İşletme, yatırım ve proje olmak üzere 3 farklı türde kredi vermektedir. İşletme Kredileri; Bitkisel Üretim İşletme Kredisi, Süt Hayvancılığı BCH kredisi, Süt Hayvancılığı İşletme Kredisi, Besi Hayvancılığı İşletme Kredisi, Sera İşletme Kredisi, TMO Makbuz Senedi Kredisi, Tarımsal İşletme Kredisi, Sözleşmeli Üretim Kredisi ve Organik Kredi’dir.

Yatırım Kredileri; sıfır ya da 2’nci el Traktör Kredisi, sıfır ya da 2’nci el Araç Kredisi, Makine ve Ekipman Kredisi ile Tarım Arazisi Alım Kredisi’nden oluşmaktadır. Proje Kredileri ise IPARD Proje Kredisi ve Niyet Mektubu, IPARD Hibe Destekli Yatırım Kredisi, Kırsal Kalkınma Yatırımlarına Yönelik Hibe Destekli Proje Kredisi, Tarımsal Yatırım Kredisi’dir.

Bilindiği gibi Zirai araçların iyi olması, iyi bakılan ürünlerdeki mahsulü artırmaktadır. Bunun için de ekonomik desek gereklidir. İşte en uygun tarım kredisi veren bankalar, uygun faiz oranları ile çiftçileri desteklemektedir. Tarımın kolay bir şekilde, ekonomik olarak rahat yapılması, uygun donatılarla olabilir. Ekipmanlar için bankalara tarım kredisi için başvuru yapılabilir. Bu sayede çok daha sağlıklı besinler ortaya çıkabilir. Bankalar, çiftçilere uygun tarım kredisi vererek bir anlamda toplum sağlığına da katkı sağlar.

Tarım ve hayvancılıktaki verimi,düzeni,kontrolü,sağlıklı ürünleri, kolaylık sağlayan araç ve gereçleri, modern teknolojilerle donatılmış cihazların kullanılması ve tohumların ıslahının yapılması için bazı harcamaların yapılması kaçınılmazdır. Üreticinin ekonomik şartlarının yetersiz olduğu durumlarda tarım kredisine başvurulara maddi destek alınabilir. Tohum alımı için bir yıla kadar vadelerle kredi, tarım araç ve gereçleri için 4 yıla kadar vadeli olan kredi kullanılabilir.

En Uygun Tarım Kredisi Faiz Oranları

En uygun tarım kredisi faiz oranları, en uygun tarım kredisi veren bankalar üzerinden araştırılmalıdır. Gene olarak en uygun tarım kredisinde faiz oranları aylık yüzde 1.99 ile 2.45 arasındadır.

Tarım kredileri genelde sizlerle paylaştığımız şartlara göre kullanılabilir. Faiz oranlarının düştüğü günümüzde aslında devlet destekleri de araştırmalıdır. Çünkü devlet destekleri ile kredi almak çok daha mantıklıdır. Faizsiz krediler sunan anlaşmalı bankalar 100 bin TL’den başlayan çiftçi kredileriyle birlikte tarımsal sulama desteği de sunmaktadır. Bu yüzden uygun tarım kredileri 2019 yılında devam etmekle beraber 2020 yılı için de sunulacaktır. Elbette yapacağınız her araştırmada sıkı bir takip sürecinden yararlanmanız gerekiyor. Bu anlamda sitemizden de bu tür desteklerle ilgili çok sayıda bilgiye ulaşabilirsiniz. Başvuru şart ve koşullarını sağlayan girişimciler ve çiftçiler tarım kredilerinden kısa sürede yararlanabilmektedir. Daha küçük meblağlarda da kredi alınabildiği gibi 1 milyon TL’ye yakın desteklerden faydalanabilirsiniz.