Engelli Maaşına Kredi Alınabilir mi?

Devlet teşviki olmadan bankaların belli bir müşteri grubuna ayrı bir muamele yapmamaktadır ve bu nedenle engelli maaşına kredi alınabilir mi sorusu sorulduğunda, gerekli şartların yerine getirilmesi gerektiği belirtilmektedir. Engelliler, özel bir teşvik yoksa tüm kredi başvuranların yerine getirdiği yükümlülükleri karşılamalıdır. Engelli maaşı kredi başvurularının olumsuz sonuçlanmasını gerektirecek bir durum değildir. Dolayısıyla engelli maaşına kredi alınabilir mi denildiğinde, her krediye başvuran gibi alabilir denilmektedir. Düzenli olan ve kanıtlanabilen tüm gelirlerle kredi alınması söz konusudur. Bu açıdan bakıldığında engellilerin de aldıkları maaşları ile kredi kullanmaları mümkündür. Kredi başvurularının olumlu sonuçlanması için bankaların yerine getirilmesini beklediği bazı kriterler vardır ve bu kriterler, herkeste olduğu gibi engellilerden de geçerlidir. Engelli bireylerin kredi başvurusu değerlendirilirken de SGK prim ödemelerine ve kredi notuna bakılmaktadır. Bu durumda olan engellilerin kredi kullanabilmesi için sorunlarını aşması gereklidir.

Engelliler Ne Kadar Kredi Kullanabilir?

Engellilerin kullanabileceği kredilerin geri ödemelerinde, tüm kredi kullananlarda olduğu gibi yüzde 50 sınırı vardır. Yani aylık kredi ödemelerinin gelirin yüzde 50’sini aşmaması gereklidir. Kredi ödemesinin gelirin yüzde 50’sini aşması durumunda engelli maaşına kredi alınabilir mi sorusu sorulursa olumsuz cevap verilmesi mümkündür. Aylık 2 bin lira geliri olan bir engelli ayda 1000 TL ödemeli bir kredi kullanabilmektedir ve bu tüm kredi kullanıcıları için geçerlidir. Böyle bir gelire sahip olan kişi 12 ay vadede 12 bin TL, 24 ay vadede 24 bin TL, 36 ay vadede ise 36 bin TL kredi kullanabilmektedir. Bu rakam, tüm kredi ödeme toplamını göstermektedir. Yani 2 bin TL geliri olan bir kişinin aylık ödemesi 700 TL olan bir kredisi varsa. Yeniden başvuru yaptığında aylık 300 TL ödeyebileceği bir kredi çekme imkanı vardır. Ancak belirtilen rakamların üst sınır olduğu, bu limitlerle kredi kullanabilmek için kredi notunun yüksek olması gerektiği bilinmelidir.

Engellilere Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Bankalar müşterilerinin engeli olup olmadığına bakmaz. Engelli olduğu için bankanın kredi vermediği görülmemiştir. Gelirin kanıtlanması ve bankanın istediği şatların yerine getirilmesi ile engelli ya da engelsiz herkesin kredi başvurusu yapmaya ve kredi kullanmaya hakkı vardır.

Engelliler Hangi Kredilerden Yararlanabilir?

Engelli bireyler, konut kredisi, taşıt kredini ve ihtiyaç kredisi paketlerine başvurabilmektedir. Ayrıca engelli maaşına kredi alınabilir mi denildiğinde bu da bir gelir sayıldığından engellinin kullanmasının önünde bir engel olmadığı rahatlıkla söylenebilir. Ancak engelli bireylerin tamamının kredi başvurusunda bulunacağı söylenirken, sadece zihinsel engellilerin böyle bir imkandan yararlanmasının imkansız olduğu söylenebilir. Fiziksel engelin kredi kullanmak konusunda herhangi bir oluşturmadığı unutulmamalıdır. Ancak herhangi bir geliri olmayan fiziksel engellinin kredi başvurusuna olumsuz cevap verilmesinin mümkün olduğu da akıldan çıkarılmamalıdır.

Engelliye Kolay Kredi Veren Bankalar Var mı?

Düşük kredi notuna sahip olan engellilerin bazı bankalara başvurduğunda çok kolay bir şekilde kredi kullanması söz konusudur. Bu bankalar krediye başvurulurken belge istememekte, yapılan başvururun ardından kredi notunu değerlendirmekte ve krediyi hesaba yatırmaktadır. Bu bankalar arasında Aktifbank, CEPTETEB, Enpara ve ING Bank en kolay kredi veren bankaların arasında gelmektedir. Enpara, 30 bin TL’ye kadar yapılan kredi başvurularını 36 ay vade ile kullandırmaktadır. Aktifbank da N’ Kolay Kredi paketi vardır ve bu kredi, notu düşük bile olsa kredi kullandırmaktadır. Bankanın kredi oranları diğer bankalardan yüksektir. Bunun nedeni kredideki risk nedeniyledir.

CEPTETEB Kredisi

TEB’in dijital ortamdaki servisi CEPTETEB  ile de aracılığıyla 30 bin TL’ye kadar olan ihtiyaçlar için kredi kullanılabilmektedir. Engelli maaşına kredi alınabilir mi denildiğinde ING Bank’ın da değerlendirilmesi gereklidir. Ayrıca Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Yapı Kredi, Akbank gibi tüm bankaların, gelir belgesinin kanıtlanması durumunda engelliler de tüm ihtiyaçları için kredi kullanabilmektedir.