Esnaf Kefalet Kredisi Ve Faiz Oranları 2019

Esnaf kefalet kredisi, esnafa düşük faizle verilen bir kredidir ve esnaf kefalet kredisi ve faiz oranları 2019 yılı için uygun şartlarda sunulmaktadır. Türk Ticaret Kanunu hükümleri gereği 1951 yılında kurulan Esnaf ve Sanatkârlar Kefalet Kooperatifleri (EKK), sonrasında çıkarılan 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu kapsamına alındı. Kooperatiflerin kuruluş amacı; kooperatif ortakları olan esnaf ve sanatkârlara mesleki çalışmaları için gerekli olan krediyi sağlamak ya da kredi ve banka teminat mektubunun alınması için kefil olmaktır. Esnaf Kefalet Kredisi kullanmak için belli şartlar vardır. Bu şartların ilki esnaf ve sanatkar olmak, ikincisi ise esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı bulunmaktır. Ayrıca iş veya ikamet yerinin kooperatifin çalışma bölgesi içinde olması da şarttır. Bu şartları yerine getirenler, düşük faizli esnaf kefalet kredisi için başvuru yapabilir. Başvurular yalnızca Halkbank’a yapılır. Kredi kullanılacağı zaman üyesi olunan oda kişiye kefil olmaktadır.Esnaf Kefalet Kredilerinde kullanılan kredi, ticari kredilerden olan farkı devlet tarafından karşılanır.

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır?

Esnaf kefalet kredisi nasıl alınır denildiğinde öncelikle yazılı olarak kooperatife başvurulması gerektiği belirtilmektedir. Genelde esnaf kefalet kredisi ve faiz oranları 2019 başvuru yapılırken, başvuru sahibinin durumu, yönetim kurulu tarafından araştırılmaktadır. Başvurunun kabul ya da ret kararı, 15 gün içinde yazılı olarak başvurana bildirilmektedir. Kooperatif, kredi başvurusu ile ilgili olarak ortağın ekonomik ve mali durumunu araştırmakta, istihbarat raporu ya da bülteni düzenlemekte ve kefalet miktarını tespit etmektedir. Bu aşamaların sonrasında kredi teklifini Halkbank’a iletilmektedir. Teklif Halkbank tarafından incelenir ve tekrar istihbarat çalışması yapar. İstihbaratın olumlu sonuçlanması durumunda kredi verilir.

Esnaf Kefalet Kredisi için Gerekli Belgeler

Esnaf kefalet kredisi ve faiz oranları 2019 başvurusu için vergi levhasının aslı ve fotokopisi, esnaf sicil belgesinin aslı ve fotokopisi, kooperatiften alınan ortaklık beyannamesi, bağlı olunan odadan alınan oda faaliyet belgesi, ikametgah belgesi, kimlik fotokopisi ve aslı, 4 adet son çekilmiş fotoğraf, muhasebeden kaşeli ve imzalı son dönem hesap özeti, SGK belge fotokopisi, şoför esnafı için ticari araç ruhsatın aslı ve fotokopisi verilmelidir. Kefiller içinse vergi levhasının aslı ve fotokopisi, kimlik belgesi aslı ve fotokopisi, ikametgah belgesi istenmektedir. Kefil sayısı çekilecek olan kredi miktara göre bir ile üç arasında değişir. Kefil yerine teminat için ipotek verilmesi durumunda ipotek verilecek olan gayrimenkulün tapu fotokopisinin sunulması gereklidir.

Halkbank Esnaf Kefalet Kredisi

Halkbank Esnaf Kefalet Kredisi alırken ipotek ya da kefil gösterilmesi şarttır. Kredi almak için gösterecek ipoteğin olmaması durumunda 2 kefil istenmektedir. Gösterilen kefillerin de esnaf ve sanatkârlar odasına kayıtlı olmamalarına dikkat edilmelidir. Esnaf Odası’nın kefaleti ile Halkbank’tan 200 bin TL’ye kadar kredi kullanılabilir. Bu kredinin faiz oranları, diğer kredilere göre daha düşüktür. Krediden yararlanmak için esnaf ve sanatkar olunması ve esnaf sanatkar siciline kayıtlı olunması gibi şartlar vardır. Başvuru ilk olarak kooperatife yapılmalıdır. Mali durum yönetim kurulu tarafından araştırılmakta, kabul veya ret kararı 15 gün içerisinde yazılı olarak bildirilmektedir. Kredi teklifi Halkbank’a iletilmekte, başvuru banka tarafından da araştırılmaktadır. Olumlu sonuçlanırsa kredi ödemesi gerçekleştirilmektedir. Günümüzdeki esnaf kefalet kredisi ve faiz oranları 2019 kredi kapsamında iş yeri ve taşıt alımı için kullanılacak kredinin üst limiti 500 bin TL’dir.

Vakıfbank Esnaf Kredisi

KOBİ’lere birbirinden farklı kredi kampanyaları düzenleyen Vakıfbank, taksitli ticari başta olmak üzere iş yeri alma kredisi, ticari kredili bankomat kredisi ve ticari araç kredisi sunmaktadır. Ayrıca bankanın sunduğu diğer esnaf destek paketleri aşağıdaki gibi sıralanmaktadır;

  • Hizmet sektörü destek paketi
  • İmalat sektörü destek paketi
  • Turizm sektörü destek paketi
  • İhracat sektörü destek paketleri
  • Lojistik sektörü destek paketleri
  • Gıda toptancıları destek paketleri şeklindedir.

Ayrıca kırtasiye, otomotiv yan sanayi, akaryakıt ve beyaz eşya gibi sektörler için de esnaf kredisi alınabilmektedir.

Şekerbank Esnaf Kredisi

60 ay vadeli kredi sunan Şekerbank, 250 bin TL’ye kadar kredi üst limiti belirlemiştir. Üstelik aylık ödemelerin yanı sıra yılda bir defa, 3 aylık veya 6 aylık gibi vade imkanları da sunulmaktadır. Öte yandan Şekerbank esnaf kefalet kredisi ve faiz oranları konusunda uygun oranlar sunarken esnaflara vadeli konut kredileri de vermektedir. Son olarak diş hekimliği, eczacılık, avukatlık, doktorluk ve veterinerlik gibi mesleklere sahip olanlar için 750 bin TL’ye kadar kredi imkanı bulunmaktadır.

QNB Finansbank Esnaf Kredisi

150 bin TL’ye kadar KOBİ kredisi veren QNB Finansbank bu hizmeti internet bankacılığı üzerinden de sunmaktadır. 120 ay vadeye kadar alınabilen kredinin ilk 3 ay ödemesiz olduğu da bilinmektedir. Başvuru sahiplerine sunulacak kredi tutarı, bireylerin kredi skoru ve yıllık gelirine göre değişebilir. Ayrıca iş yeri kredisi de sunan Finansbank bu konuda bazı şartların yerine getirilmesini talep etmektedir. Yani iş yeri kredisi almak için en az 10 kişilik çalışan grubunun olması, iş yerinin minimum 6 ay, maksimum 5 yıldır aktif olarak hizmet veriyor olması ve cironun da maksimum 2 milyon TL’den az olması gerekmektedir. Başvuru belgeleri arasında;

  • İmza beyannamesi
  • Vergi levhası
  • Başvuru sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi gibi belgeler yer almaktadır.

Garanti Bankası Esnaf Kredisi

36 ay vadeye kadar 100 bin TL’lik esnaf kredisi sunan Garanti Bankası, müşterilerine özel olarak bu limiti artırabilmektedir. Güncel faiz oranlarını bankadan öğrenebileceğiniz bu kredideki taksitler aylık olarak ödenmelidir.

Ziraat Bankası Esnaf Kredisi

Esnaflar için birbirinden farklı paketler hazırlayan Ziraat Bankası, 150 bin TL’ye kadar düşük faiz oranıyla kredi sunmaktadır. Haliyle esnaf kefalet kredisi ve faiz oranları incelendiği zaman en düşük faizin Ziraat Bankasına ait olduğu görülmektedir. Yüzde 0,82’den başlayan bu oranlarla beraber kadın girişimci desteği de alınabilmektedir.

TEB Esnaf Kredisi

Taksitli ticari krediler, spot krediler, ticari taşıt, iş yeri yenileme ve rotatif krediler kapsamında esnaflara destek olan Türkiye Ekonomi Bankası, düşük faiz oranlarıyla dikkat çekmektedir. Her kredi türüne göre farklı faiz oranı sunan bankanın şubelerini ziyaret ederek daha detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Akbank Esnaf Kredisi

Aylık, 2 ayda bir, 6 ayda bir, ilk 3 ay ya da 6 ay ödemesiz olarak esnaf kredisi sunan Akbank, çiftçi kredileri ve yeni iş yeri almak kredilerinde de çokça tercih edilmektedir. Ayrıca esnaf kefalet kredisi ve faiz oranları bakımından biraz yüksek olan oranlar sunulsa da ciddi bir kitleye hitap edildiği unutulmamalıdır.

Esnaf Kefalet Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar?

Esnaf kredisi üst limiti, 2019 yılı itibari ile 150 bin lira olan üst sınır 200 bin liraya yükseltilmiştir. Esnaf kefalet kredisi ve faiz oranları 2019 avantajı ile yararlanılan kredinin vadesi ise en fazla 5 yıldır. Faiz oranları, bir yıla kadar ve bir yıldan uzun olmak üzere değişkenlik gösterir. Bir yıla kadar vadeli kredilerde faiz oranı yüzde 4, 1 yıldan uzun vadeli kredilerde ise faiz oranı yüzde 5 olarak belirlenmiştir.