Esnaf ve Sanatkarlar Kredisi Alma Şartları

Esnaf ve Sanatkarlar için hazırlanan bir kredi kefalet sistemi bulunmaktadır. Bu sistemle beraber esnaf ve sanatkarlar kredisi alma şartları da her zaman merak edilmektedir. Ülkemizdeki esnaflar TESKOMB yani Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifleri birlikleri yönetimindeki resmi bilgilere ulaşarak kredi çekebilmektedir.

Öncelikle Esnaf ve Sanatkarlar kefalet kooperatifleri kredisi almak için bazı şartlara uyum sağlanmalıdır. Ayrıca Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifleri ülkemizde 1951 yılında kurulmuştur. Bir süre sonra kanunlar tarafından desteklenmiş ve faaliyetlerini sürdürebilmesi için finansman desteği de sağlanmıştır. Bu kapsamda mesleki faaliyetlerde bulunanlar söz konusu krediden yararlanabilmektedir.

Kredi ve Kefalet Sistemi Nasıl İşler?

Bu sistemde esnaf ve sanatkarlara destek sağlanması amaçlanmıştır. Ayrıca işleyiş ile ilgili aşağıdaki bilgilere sahip olmanız gerekmektedir;

 • TESKOMB uygulamasında esnaf ve sanatkar olan vatandaşlara sadece kooperatif kefil olabilir.
 • Devletin sunacağı kaynakların kullandırılabilmesi için Halk Bankası ile anlaşma yapılmıştır. Yani esnaf ve sanatkarlar kredi talepleri için Halk Bankasına başvurmalıdır.
 • Bu kredinin faiz oranları ile ticari kredi faiz oranları arasındaki fark, devlet tarafından karşılanmaktadır.

Kredi ve kefalet sisteminde ortaklık şartlarının da sağlanması gerekiyor. Bu kapsamda kredi alabilmek için esnaf ve sanatkar olmakla beraber esnaf ve sanatkarlar sicil kaydının yapılması da gerekiyor. Ek olarak esnaf ve sanatkarlar kredisi alma şartları arasında iş yeri ya da ikametgah bilgilerinin kooperatif çalışma alanında olması da önemlidir. Son şart ise vatandaşın farklı bir esnaf ve sanatkar kredi ortaklığında bulunmamasıdır.

Vatandaşların ortaklığa giriş şartları da belirlenmiştir. Öncelikle yazılı olarak kooperatiflere başvurular sunulmalı ve bu süreç yönetim tarafından araştırılmalıdır. Başvurudan sonra en geç 15 gün içinde vatandaşlara ortaklığa kabul ya da ret kararı yazılı olarak iletilmektedir.

Kredi Talebi Nasıl İletilir?

Kooperatife ortak olan kişinin mali ve ekonomik durumu incelenmektedir. Bu kapsamda kişinin kefalet haddi tespit edilir. Ayrıca kredi teklif ve başvuruları da Halk Bankasına iletilmelidir. Banka tarafından incelemeye alınan teklifler daha sonra başvuru sahiplerine iletilir.

Kredi için Gerekli Başvuru Evrakları

Diğer kredilere göre daha fazla başvuru belgesi bulunan esnaf ve sanatkarlar kredisinde esnaf ve sanatkarlar kredisi alma şartları tamamlandıktan sonra aşağıdaki evraklar hazırlanmalıdır;

 • İkametgah belgesi
 • Vergi levhasının aslı ve fotokopisi
 • Bağlı olunan odanın faaliyet belgesi
 • Kooperatiften alınacak olan ortaklık beyannamesi
 • Esnaf sicil belgesinin aslı ve fotokopisi
 • SGK ya da Bağ-Kur belgesinin fotokopisi
 • 4 adet yeni çektirilmiş fotoğraf
 • Kimlik fotokopisi ve aslı
 • Muhasebeden kaşeli ve imzalı olarak alınacak son dönem hesap özeti

Kredi Faiz Oranları Ne Kadar?

Kredideki faiz oranları belirli dönemlerde değişmektedir. Ayrıca 2019 yılı itibariyle en çok 200 bin TL’ye kadar esnaf ve kefalet kredisi alınabilmektedir. Mevcut kredinin vadesi ise en çok 5 yıldır. 1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeler için faiz oranları farklıdır. Esnaflar 1 yıla kadar yaptıracakları vadelerde %4 faiz oranında kredi almaktadır. 1 yıldan uzun vadelerde ise bu oran %5’e çıkmaktadır.

O halde esnaf ve sanatkarlar kredisi alma şartları kontrol edildikten sonra gerekli başvurular kısa sürede yapılmalıdır. Bu başvuruların ardından belirtildiği üzere 15 gün içinde esnaflara dönüş sağlanmaktadır. Kredi teklifleri kooperatif tarafından bankaya iletildiği için dönüşler de yine kooperatif tarafından gerçekleştirilir. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken tek şey, kredi ve kooperatif sicilinin bozuk olmamasıdır. Bozuk siciller hiçbir banka tarafından desteklenmediği gibi kooperatifler için de problemli durumlar arasındadır.