Esnafa Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Esnaf kredileri, bazı esnaflar için son derece önemlidir ve büyümelerini sağlayan desteklerden biridir ancak esnafa kredi veren bankalar hangileri araştırması yapılırken, bankalar ile devletin verdiği krediler arasında fark olduğu bilinmelidir. Kredi çekerken güvenilir banka olması önceliktir. Esnafa verilen krediler ticari kredi olarak nitelendirilmektedir ve faiz oranları da hemen hemen aynıdır. Vergi levhası olan her işletmenin esnafa verilen krediden yararlanması mümkündür. Esnafa kredi veren bankalar hangileri denildiğinde QNB Finansbank, ING Bank, Garanti Bankası, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası öne çıkmaktadır. Halkbank, kooperatife kayıtlı olan esnafa faizsiz 150 bin TL kredi imkanı sunmaktadır. Bu kredi, KOSGEB kredisi ile karıştırılmamalıdır. Kredi Esnaf Kefalet Kooperatifi üzerinden verilmektedir ve 60 ay vade imkanı sunulmaktadır. Esnaf Kefalet Kooperatifi üzerinden başvurulan kredi, Halkbank’tan alınmaktadır. 60 ay vade ile 150 bin TL kredi kullanıldığında aylık ödemeler 2 bin 500 TL olmaktadır.

Esnafa Uygun Kredi Veren Bankalar

Esnafa uygun kredi veren bankalar arasında yer alan QNB Finansbank, “KOBİ Cepte” kampanyası başlatmıştır. Kolay bir şekilde başvurulan bu krediden yararlanmak için TC kimlik numarasının 7647’ye kısa mesaj gönderilmesi yeterlidir. SMS ile 50 bin TL’ye kadar anında kredi başvurusu yapılabilmektedir. Kredinin ön onay alması durumunda en yakın QNB Finansbank şubesine gidilerek kredinin kullanılması söz konusudur. Bu kredi isteğe bağlı olarak 3 ay ertelemeli kullanılabilmektedir. QNB Finansbank, esnaf kredisinde vadeyi 36 ay şeklinde belirlemiştir. QNB Finansbank, ipotekli esnaf kredisi avantajı ile bir milyon TL’ye kadar kredi vermektedir. Ancak bu miktardaki krediden yararlanmak için cironun 20 milyon TL olması gereklidir. İpotekli esnaf kredisinde de vade süresi 36 aydır. Bu nedenle ciro şartı yüksek tutulmuştur.

ING Esnaf Kredisi

Esnafa kredi veren bankalar hangileri denildiğinde karşınıza çıkan bankalardan biri de ING Bank’tır. ING Bank’ın esnaf kredisinden yararlanmak için bankanın dönem dönem hayata geçirdiği esnaf kampanyasına başvurulması mümkündür. Bu krediden yararlanmak için cep telefonun kısa mesaj bölümüne KOBİ yazıp boşluk bıraktıktan sonra TC kimlik numarası yazılmalı ve 2205’e SMS gönderilmelidir. SMS ile yapılan kredi başvurusunun onaylanması durumunda 3 ay erteleme imkanı sunulmaktadır. Cep telefonundan kısa mesaj işe başvurulan kredinin üst limiti 15 bin TL’dir. Daha fazla kredi ihtiyacı olduğunda ING Bank şubesine gidilmeli ve ticari krediler bölümüne başvurulmalıdır. Yeterli şartların olması durumunda istenilen kredi kolayca alınabilmektedir.

Garanti Bankası Esnaf Kredisi

Esnafa kredi veren bankalardan biri olan Garanti Bankası, KOBİ kredisi ile küçük ve orta ölçekli işletmelere nefes aldırmaktadır. Garanti Bankası müşterileri internet bankacılığı üzerinden KOBİ kredisine başvurabilmektedir. Esnafa kredi veren bankalar hangileri sorusunun cevabı olan Garanti Bankası, KOBİ kredisini 48 ay vade ile sunmakta, 100 bin TL’ye kadar kredi vermektedir. İpotek gösterilmesi durumunda daha fazla miktarda kredi almak söz konusudur. Garanti Bankası, kredi limiti ve vadesine göre farklı faiz oranları uygulamaktadır. Kredi, Garanti Bankası’nın şubelerinden alınmaktadır.

Denizbank Esnaf kredisi

Denizbank da esnafa kredi veren bir bankadır. Denizbank, esnafa özel avantajlarla kredi vermektedir. Banka, farklı sektörlere yönelik kredi desteği sunmaktadır. Denizbank, turizm sektörü kredisi, mobilya sektörü kredisi, kırtasiye sektörü kredisi, servis ve taşımacılık sektörü kredisi, otomotiv sektörü kredisi, eczane sektörü kredisi, tarım sektörü kredisi olarak birbirinden farklı krediler sunmaktadır. Denizbank 150 bin TL limitli kredi vermektedir. Bankanın uyguladığı vade sayısı ise azami 72 aydır. Esnafa kredi veren bankalar hangileri denilerek yapılan aramalarda bankanın esnaf kredisinde 3 ay taksit ödemesinin ertelenmesine iman sağladığı, ayrıca ödemelerin de 3 ay sonra başlayabildiği görülmektedir. Kredi başvuruları Denizbank’ın internet sitesinden ya da bankanın şubelerinden yapılabilmektedir.