Ev Almak için Devlet Desteği 2019

Resmi Gazete’de Ocak ayında yayımlanan 71 maddelik torba yasa ile beraber ilk defa ev alanlar için devlet desteği sunuluyor. Bu anlamda ev almak için devlet desteği 25 bin TL’ye kadar bankalar tarafından sunulan bu kredinin bazı şartları da bulunmaktadır. Ayrıca tüketiciler alternatif olarak en düşük faizli konut kredisi veren bankalar konusunda da araştırmalarına devam etmektedir.

Ev Alanlara Devlet Teşviği

Yasanın yürürlüğe girmesiyle beraber ev alanlara devlet desteği 25 bin TL olarak değiştirilmiştir. Bu kapsamda devlet teşvikli konut kredisi almak isteyenlerle ilgili olarak bazı güncellemeler de yapılmıştır. Gerek ödeme konusunda gerekse teşvikin özellikleri konusunda bazı bilgilere sahip olarak bu destekten faydalanabilirsiniz. Sadece konut hesabı açan tüketicilerin yararlanabildiği bu desteğin yeniden değerleme oranı yüzde 23,73 üzerinden hesaplanmıştır.

Ev Alacaklara Devlet Desteği Şartları 2019

Standart kredi şartlarına ek olarak ev almak için devlet desteği şartları da belirtilmiştir. Öncelikle TC vatandaşı olmak ve 18 yaşını doldurmak kaydıyla aşağıdaki şartlara uyum sağlayan herkesin bu destekten yararlandığı bilinmektedir;

 • İlk defa ev sahibi olmak isteyenler
 • Sadece bir bankada konut hesabı açtıranlar
 • Farklı bir konut tapusuna sahip olmayanlar

Elbette bu şartlara ek olarak 2015 tarihi itibariyle tüketicinin kendi adına kayıtlı bir konutu olmaması gerekir. Ek olarak konut edinim süresine kadar asgari 3 sene boyunca konut hesabına düzenli bir şekilde ödeme yapılmış olma şartı da vardır. Son olarak konut edinim tarihi itibariyle 6 ay içinde bankaların talep ettiği belgelerle beraber başvurunun yapılması gerekmektedir.

Devlet Konut Desteği Genel Özellikleri

Konut hesabı açacak olan tüketiciler bu hesaba aylık ödemede bazı alt sınırlar belirlenmiştir. Bu sınır 312 TL’den 388 TL’ye çıkarılmıştır. Üst sınır ise 3 bin TL’den 3 bin 881 TL’ye yükselmiştir. Katılımcılar konut hesabının açılış sürecinde 2018 yılında azami olarak 37 bin 645 TL’ye kadar para yatırmakta idi. Ancak bu rakam da 46 bin 579 TL’ye yükselmiştir.

Devletin katkısı da üst sınıra yükseltilmiştir. Düzenli ödeme süresine göre verilen katkılar için 36 ile 47 ay vadeli 20 bin TL, 48 ile 59 vadeli 21 bin 736 TL ve 60 ay vade ve üzerinde olanlar için 24 bin 746 TL katkı sunulmaktadır.

Ev Alana Devlet Desteği Veren Bankalar

Son zamanlarda ev almak için devlet desteği veren bankalar konusunda da birtakım bilgiler sunulmaya başlanmıştır. Bu bankaları sıralayacak olursak;

 • Garanti Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Akbank
 • İş Bankası
 • Ziraat Katılım
 • Vakıfbank
 • Yapı Kredi
 • Halkbank
 • Kuveyt Türk
 • Albaraka Türk şeklinde sıralayabiliriz.

Devlet Desteği ile Ev Almak

Katılımcılar bu süreçte bazı durumlara dikkat etmelidir. Öncelikle birden çok konut hesabının açtırılamayacağı unutulmamalıdır. Ayrıca konut hesabı bankalar arasında taşınamamaktadır. Ek olarak müşterilerin farklı bankalarda birden çok hesap açması halinde, ilgili hesaplarda birleşme yapılamaz. Ayrı ayrı hesapların açılmasıyla ayrı ayrı konut satın alınabilir. Elbette bu süreç için de tüm şartların yerine getirilme zorunluluğu vardır.

Konut hesabı açtırmak için bankalara başvurduğunuz zaman ortak hesap açılamayacağını da bilmenizde yarar var. Zaten ev almak için devlet desteği almak isteyenler aynı konuta farklı bir başvuru sahibi için katkı payı ödeyemez. Tüm bu süreçlere dikkat ederek yukarıda sıralanan bankalara başvurabilir ve konut hesabı açtırarak devlet desteğinden faydalanmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Alternatif arayanlar ise konut kredisi faiz oranları üzerinden araştırma yapmaya başlayabilir. Konuyla ilgili diğer içerikler için sitemizdeki konut kredisi kategorisine giriş yapmanız yeterlidir.