Evden Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Evden yapılan işlerle ilgili olarak girişim fikri olan bireylerin pek çok avantajı beraberinde yakaladığını söyleyebiliriz. Yani evden çalışmanın avantajları konusunda elde edeceğiniz verilere göre hareket edebilirsiniz. Ayrıca reelde çalışan insanlar bile akşamları evden ek iş yaparak aile ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Bu yüzden paylaşacağımız avantajlardan faydalanarak bütçenizi daha iyi bir şekilde yönetebilirsiniz.

Evden Çalışmak Avantajlı mı?

Elbette evden çalışmak pek çok masrafı azalttığı gibi daha güzel bir ortamda çalışma fırsatı sunmaktadır. Ancak avantajı olduğu kadar dezavantajlarının da olduğu unutulmamalıdır. O halde evden çalışmanın avantajları aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Büyük şehirde yaşayanlar için trafik sorunu yaşanmıyor.
 • Anne adayları ya da emziren anneler için kolaylık sağlıyor.
 • Ekstra iş yükü oluşmuyor.
 • Araç sahipleri için benzin masrafı azalıyor.
 • Yol masrafları bulunmuyor.
 • Herhangi bir hastalık durumunda izin alma endişesi yaşanmıyor.
 • En önemlisi de Pazartesi sendromu tamamen ortadan kalkabiliyor.

Evden çalışmanın bu gibi avantajları bulunmaktadır. Öte yandan kendi çalışma alanınızı da oluşturabildiğiniz için farklı bir sorunla karşılaşmadan kazanç elde edebilirsiniz. Türkiye’de evden ek iş yapan kişi sayısı artmaya devam etmektedir. Buna ek olarak tercih edilecek işlerle ilgili alternatif sayısı da artmaktadır.

Evden Çalışmanın Diğer Avantajları

Her şeyden önce kendi işinizi yaparken özgür olacağınızı unutmayın. Bu durumda gücü elinizde tutacağınız için istediğiniz şekilde çalışma şansı yakalayabilirsiniz. Yapacağınız işin teslim tarihini ayarlayabilir ya da hedeflerinize yönelik farklı çalışmalar da gerçekleştirebilirsiniz.

Meslek seçimi konusunda da pek çok avantaja sahip olabilirsiniz. Her gün iş arayan insanların arttığı ülkemizde, evden çalışmak istediğiniz alana kişisel olarak karar verebilirsiniz. Elbette başarılı olmak için hem cazip hem de sizi yormayacak işlere yoğunlaşmalısınız.

Artık evden çalışmanın avantajları arasında girişimcilerin en çok rahatladığı konu, işe gidiş geliş saatlerinin ortadan kalkmasıdır. Bu durum aynı zamanda yoğun iş trafiğini de engellemektedir. Sonuç olarak işe geç kalma ya da işten geç çıkma gibi sorunlar yaşanmamaktadır.

Tatil konusu da evde çalışmanın en güzel avantajlarındandır. Kendi çalışma saatlerinizi belirlerken tatil gününü de belirleyebilir ve bunu müşterilerinizle paylaşabilirsiniz. Ayrıca tatilinizi sabit olarak haftas onu kullanarak yeni haftaya daha verimli başlayabilirsiniz.

Evden Çalışmanın Dezavantajları Nelerdir?

Avantajlarıyla beraber bazı dezavantajları beraberinde getiren evden çalışma ilk olarak ev ve iş yaşamını birbirine yakınlaştırıyor. Yani daha sonra reel sektörde işe başlamanız halinde alışma süreci zorlaşacaktır. Buna ek olarak diğer dezavantajlar;

 • Esnek çalışma saatleri nedeniyle geç saatlere kadar çalışma durumu söz konusudur.
 • Çevrenizdeki kişiler tarafından yaptığınız iş küçümsenebilir.
 • Çalışma arkadaşlarınızla daha rahat bir iletişim kurulamayabilir.
 • Evden çalışan kişilerin sosyal hayatı olumsuz etkilenmektedir.
 • Çocuk sahibi olan kadınlar için çok daha ciddi bir dezavantaj haline gelebilir.

Son zamanlarda evden çalışmanın avantajları konusunda sürekli araştırma halinde olan girişimciler aslında beceri sahibi olduğu işlerde hizmet sunmalıdır. Çünkü bir işi severek yapmak, dezavantajları zamanla ortadan kaldırabilir. Fakat sürekli evde olacağınız için özellikle de sosyal hayatın olumsuz etkileneceği unutulmamalıdır. Buna rağmen programlı bir şekilde ilerleyerek kendinize de vakit ayırabilirsiniz.

Evden Para Kazanma Yolları Nelerdir?

Bu konuda sıralanabilecek çok sayıda iş fikri vardır. Evden makale yazmak, sanal sekreterlik yapmak, e-ticaret işiyle uğraşmak, çocuk bakıcılığı, yemek yapmak ve buna benzer fikirlerle karşılaşabilirsiniz. Asıl önemli olan durum evden çalışmanın avantajları değerlendirildikten sonra sürece dahil olmaktır. Bunun dışında çalışma saatlerinizi ve tatil günlerinizi belirleyebilir ve çalışmalarınıza göre aylık kazancınızı hesaplayabilirsiniz.