Faizsiz Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileri?

Faizsiz kredi kartları son zamanlarda rağbet görmeye başlamıştır. Bunun ilk nedeni bu kartların katılım bankaları tarafından sunulmaya başlanmasıdır. Aslında uzun zamandır var olan bu hizmetlerin şu sıralar faizsiz kredi kartı veren bankalar olarak sıkça araştırıldığını söylemek mümkündür. Haliyle tüketiciler de faiz kullanmamak ya da faizli borç ödememek için bu tür kartlara ihtiyaç duyabilir.

2019 yılında kredi kartlarında önemli değişiklikler yaşanmıştır. Bu değişiklikler aynı zamanda nakit kullanımlı kredi kartı ve buna benzer süreçlerde de ortaya çıkmıştır. Haliyle tüketiciler de bu süreçte daha iyi bir hizmet alabilmek adına bankalarla görüşmeye başlamış ve faizsiz kredi kartıyla ilgili bilgiler elde etmek istemiştir.

Faizsiz Kredi Kartı Ne Demek?

Günümüzdeki katılım bankaları bu konuda hizmet sunmakla beraber tüketicilerin taleplerine göre hareket etmektedir. Örneğin, tüketiciler daima yüksek faiz oranlarından dert yanmaktadır. Haliyle kredi çekemeyen bireyler genelde harcamalarını kredi kartıyla yapmaktadır. Buna ek olarak faizsiz kredi kartı veren bankalar da araştırıldığı için başvuru sürecinde bu tür bankaların tercih edildiği unutulmamalıdır.

Katılım bankaları dışında faizsiz kart veren bankalar bulunmamaktadır. Çünkü özel bankaların tamamı faiz odaklı hizmet sunmaya devam eder. Ancak bu konuda kapsamlı bir hizmet almak için tüketicilerin dikkat etmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Bu durumlardan ilki, masrafsız kartlardır. Pek çok kişi masrafsız kartların faizsiz kart olduğunu düşünmektedir. Oysa faizsiz kartlarda taksit ve aylık ödemelerde faiz yoktur. Masrafsız kartlar ise sadece işlem ücreti almaz. Yani diğer süreçlerde faiz uygulamaları devam etmektedir.

Faizsiz Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileri?

Katılım bankalarının tamamı faizsiz kredi kartı veren bankalar arasındadır. Bu konuda yıllık kart aidatı uygulanmadığı gibi bazı bankalar herhangi bir ücret talep etmeden de kredi kart imkanı sunabilmektedir. O halde bu bankalar;

  • Ziraat Katılım
  • Vakıf Katılım
  • Türkiye Finans
  • Kuveyt Türk
  • Albaraka şeklinde sıralanabilir.

Sıraladığımız bu bankalar kredi kart başvurularında herhangi bir ek ücret talep etmemektedir. Bununla beraber kart aidatı ödemek istemeyenler de bu bankalara başvurabilir.

Faizsiz Kredi Kartından Nakit Çekilebilir mi?

Tüm kredi kartlarında nakit çekim hizmeti bulunmaktadır. Haliyle faizsiz kredi kartı veren bankalar tarafından sunulan kartlardan da acil nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ayrıca aylık gerçekleştirdiğiniz harcamalar üzerinden de bir miktarda nakit çekimi sağlanabiliyor. Aylık oranlar bankadan bankaya değişmekle beraber %20’ye kadar sunulduğu bilinmektedir. Zaten başvuru sürecinde bu tür konularla ilgili detaylı bilgiler tarafınıza aktarılacaktır.

Faiz uygulanmayan kredi kartlarından alışverişler de dilediğiniz gibi yapılabilir. Yani normal bir kredi kartında olan hizmetlerin tamamı faizsiz kartlarda da karşınıza çıkmaktadır. Haliyle bu kartlardaki tek özellik, faiz ödeme durumunun olmamasıdır. Genelde muhafazakar insanların tercih ettiği bu kartlar ülkemizde çokça kullanılmaktadır.

Faizsiz Kredi Kartında Borç Gecikmesi

Faizsiz kartlarda asgari ödeme tutarı yoktur. Bu nedenle aylık hesap özetinin gelmesi halinde direkt olarak borcun ödenmesi şarttır. Borcun ödenmemesi halinde bir miktar gecikme cezası miktarı borca yansıtılabilir. Bu rakamlar her bankada farklı olduğu için mutlaka banka ile görüşme yapmanız gerekiyor. Ayrıca bankalar buna benzer uygulamalar için kendine has hizmetler geliştirmiştir. Yani faizsiz kredi kartı veren bankalar tüketicileri bankada tutabilmek amacıyla çeşitli kampanyalar sunmaya devam etmektedir.

Bu kartlar ile puan da kazanabilirsiniz. Sadece katılım bankalarının sunduğu faizsiz kartlar hakkında temel bilgilere ulaşmak adına banka şubelerine gidebilir ve çok daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Genelde bu bankaların aynı gün içinde hizmet verdiği bilinmektedir.