Faizsiz Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Faizsiz krediler aslında her tüketicinin merakla araştırdığı konulardan biridir. Çünkü günümüz bankalarının neredeyse tamamı faiz karşılığında kredi vermektedir. Ancak bazı kurum veya kuruluşlar kampanyalar oluşturarak faizsiz kredi sunabilmektedir. O halde faizsiz kredi veren bankalar konusunda sizlerle paylaşacağımız bilgileri takip ederek hizmet alabilirsiniz. Bu krediler kişiden kişiye farklılık göstermekle beraber iş yeri açmak, hayvancılık yapmak ya da tarımla uğraşmak için de bu tür kredilerden yararlanılabilir.

Hangi Bankalar Faizsiz Kredi Veriyor?

Bankalar bazı dönemlerde mevduat limitlerini düzenlemektedir. Ayrıca kredi kartı promosyonları da sunulmaya başlanır. Faizsiz kredi sunan bankalar ülkemizde katılım bankaları olarak adlandırılır. Bu bankalar sıfır faizli finansmanlar sağlarken tamamen karlılık oranına göre tüketicilere kredi vermektedir. O halde faizsiz kredi veren bankalar aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Kuveyt Türk Katılım Bankası
  • Ziraat Katılım Bankası
  • Albaraka Türk Katılım Bankası
  • Vakıf Katılım
  • Türkiye Finans Katılım Bankası

Bu bankalar kar payı oranına göre faizsiz kredi vermektedir. Bu bankalar dışında KOBİ’lere özel faizsiz kredi veren Halk Bankası bulunmaktadır. Ayrıca otomatik ödeme talimatı veren tüketicilere 1000 TL’ye kadar faizsiz kredi sunan Denizbank da değerlendirilebilir. Son olarak Garanti Bankası belirli dönemlerde 2000 TL’ye kadar kredi sunarken Odeabank da buna benzer imkanlar sağlamaktadır.

Faizsiz Kredi Şartları

Bu krediden faydalanmak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Öncelikle her bankanın başvuru programına göre hareket etmeniz önemlidir. Ayrıca TC. vatandaşı olmanız şarttır. Buna ek olarak tarım kredisi için başvuranların kırsal kesimde ikamet ediyor olması gerekmektedir. Son olarak bu kredi için gelir durumunu ispatlayan belgeler sunulmalıdır. Çünkü gelir belgesiz kredi veren bankalar arasında katılım bankaları bulunmamaktadır. Ayrıca bankaların talebi doğrultusunda ipotek ya da kefil şartı aranabilir.

Faizsiz Çalışan Katılım Bankaları

Katılım bankaları kamusal ve özel olmak üzere iki farklı kategoride incelenmektedir. Kamusal olanlar Ziraat ve Vakıf Katılım bankalarıdır. Yani bu bankalar devlete aittir. Özel olanlar ise Kuveyt Türk, Albaraka Türk ve Türkiye Finans katılım bankalarıdır. Bu bankalar faizsiz kredi veren bankalar arasında olmakla beraber sadece kar payı sistemiyle çalışmaktadır. Yani tüketicilerin satın almak istediği araç, konut ya da iş yeri için öncelikle banka olarak satın alma işlemleri gerçekleştirirler. Daha sonra kar marjı talebine göre satın almak isteyen tüketiciye satışı gerçekleştirirler.

Faizsiz Taşıt Finansmanı

Katılım bankaları tarafından sunulan kredilere finansman adı verilmektedir. Bu kapsamda faizsiz kredi veren bankalar aynı zamanda taşıt finansması sağlamaktadır. 50 bin TL’ye kadar 24 ay vade ile sunulan bu finansman ayrıca 48 ay vadeye kadar çıkarılabilir. Buna ek olarak her bankada uygulamaların farklı olduğu unutulmamalıdır.

Faizsiz bir şekilde araç ahibi olmak isteyenler günümüzde pek çok araç markasının mağazasını ziyaret edebilmektedir. Katılım bankaları da bu araç markalarıyla anlaşmalı olduğu için rahatlıkla kredi imkanı sağlar.

Faizsiz Konut Finansmanı

Konut finansmanları için öncelikle satın satın alınacak ev tespit edilmektedir. Daha sonra katılım bankalarına başvuru yapılarak evraklar hazırlanır. Bu süreçte eksper incelemesi de tamamlanır. Banka eksperi evi kontrol ettikten sonra değerini tespit eder ve söz konusu değerin ne kadarlık finans sağlayacağı tüketiciyle paylaşılır. Gerekli imzalar atıldıktan sonra kar payı sözleşmesinde kar oranı belirlenir ve tüketici için konut finansmanı sağlanır. Günümüzde faizsiz kredi veren bankalar gerek konut gerek iş yeri gerekse araç finansmanlarında bu gibi yöntemlerden yararlanarak yılın her döneminde tüketicilere yardımcı olmaktadır.