Fakirlik Belgesi Nereden Alınır?

Devletin sunduğu yardımlardan yararlanmak adına tüketiciler bazı belgelere sahip olmak zorundadır Bu belgelerin başında da fakirlik belgesi yer alır. Bu yazımızda fakirlik belgesi nereden alınır sorusuyla beraber merak edilen tüm başlıkların yanıtlarını sizlerle paylaşıyor olacağız. Ayrıca belgenin alınma süreciyle ilgili de bilmeniz gerekenleri aktarmaya devam edeceğiz.

Günümüzdeki pek çok kişi yaşamlarını devam ettirmek adına sosyal yardımlara ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle devlet tarafından da yardım süreçleri başlatılmaktadır. Elbette söz konusu yardımlardan yararlanmak isteyenlerin de fakirlik belgesi alması gerekir. Yine de süreç hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız mutlaka yazımızın devamını takip etmelisiniz.

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır?

Bu belgeyi vermekle görevlendirilen kişiler muhtarlardır. Yani bulunduğunuz mahallenin muhtarına giderek fakirlik belgesi çıkarmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Öte yandan muhtar bu süreçte ne için belgenin lazım olduğunu soracak ve daha sonra şartları kontrol ederek belgeyi verecektir.

Dar gelirli vatandaşların merak ettiği fakirlik belgesi nereden alınır sorusunun yanıtı bu şekilde olmakla beraber dikkat edilmesi gereken bazı noktalar da bulunmaktadır. Muhtar bu süreçte talebinize istinaden çalışıp çalışmadığınızı kontrol etmekle beraber sigortanızın yatıp yatmadığına da bakacaktır. Elbette hane halkı gelirini de kontrol ederek muhtaçlık belgesi tarafınıza sunulacaktır.

Fakirlik Belgesi Alma Şartları Nelerdir?

Muhtarlıklara yapacağınız başvurularda ilk olarak kimlik belgesini yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Başvurular kimlik belgesi olmadan kabul edilmemektedir. Ayrıca muhtaçlık belgesi almak için aşağıdaki şartların sağlanması gerekir;

  • Fakirlik belgesi almak isteyen kişinin üzerine kayıtlı bir mal ya da gayrimenkul olmamalıdır.
  • Başvuru sahibinin emekli sandığı, Bağ-Kur ya da SGK’ya bağlı olmaması gerekir.
  • Başvuru yapan kişinin 18 yaşından büyük olması gerekir.

Bu şartlara uyum sağlanması halinde hızlı bir şekilde muhtar tarafından fakirlik belgesi tarafınıza sunulacaktır. Küçük yerleşim yerlerinde muhtarlar genelde kişileri tanıdığı için ekstra belge talep etmemektedir. Bu sayede çok daha kısa bir sürede talepleriniz karşılanabilir.

Bazı durumlarda muhtarlar fakirlik belgesi için form doldururken ücret talep edebilir. Elbette muhtarlar bazı belgeler için ücret talebinde bulunabilir. Ancak fakirlik belgesi çıkarırken herhangi bir ücret ödenmemesi gerektiği unutulmamalıdır.

Fakirlik Belgesi Nasıl Doldurulur?

Fakirlik belgesi günümüzde internetten indirilebilir. Ayrıca e-devlet üzerinden de belgeyi indirerek uygun bir şekilde doldurmanız gerekiyor. İlk olarak muhtarlıktan alınacak belgenin sadece muhtar tarafından doldurulduğunu unutmayın. Dilerseniz kendi formunuzu doldurarak daha sonra muhtar onayı almanız yeterli olacaktır. Web üzerinden doldurulmuş olan belge örneklerini anında kontrol edebilirsiniz.

Kendiniz bu belgeyi doldurduktan sonra muhtarlığa gitmeniz gerekiyor. Muhtar belgeyi ve kimliğinizi alarak detaylı bir kontrol gerçekleştirecektir. Eğer bilgilerde herhangi bir sorun yok ise ve gerçekten bu belgeyi çıkarmaya uygunsanız, mühür ve imza atılarak belge size takdim edilecektir. Son zamanlarda fakirlik belgesi nereden alınır sorusuyla ilgili olarak karşınıza çıkan tüm araştırmaların yanıtı o halde hem muhtarlıklar hem de e-Devlet uygulamasıdır.

Fakirlik Belgesi Nerede Kullanılır?

Bu belge sosyal yardım almayı talep eden kişilerin başvuru esnasında kullandığı bir belgedir. Haliyle belediyeler başta olmak üzere Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı gibi yerlerde kullanılabilir. Ayrıca bankaya borcu olan tüketicilerin borçlarını ödeyemeyeceğine dair bu belgeyi çıkararak icra avukatına göndermesi gerekebilir. Çünkü banka borçlarının günümüzde ciddi bir sorun olduğu unutulmamalıdır. Haliyle borçlular da herhangi bir gelirinin olmadığını göstermek için bu yöntemden yararlanabilir. Sonuç olarak fakirlik belgesi nereden alınır ve nerede kullanılır gibi soruların yanıtı bu şekildedir.