Garanti Bankası İhtiyaç Kredisi Başvurusu

Garanti Bankası’nın kuruluşu 1946 yılına dayanmaktadır ve internet bankacılığını ilk sunan banka olan Garanti Bankası ihtiyaç kredisi başvurusu geniş kapsamlı bir şekilde online olarak yapılabilmektedir. Ankara’da 103 ortağın katılması ile anonim şirket olarak kurulan bankanın kurucuları, 2. Dünya Savaşındaki para birikimini savaş sonrası kârlı işlere yatırmak isteyen tüccarlardır. Garanti Bankası’nın kuruluş sermayesi 2,5 milyon liradır. Bu sermaye, her biri 100’er liralık 25 bin hisseye ayrılmıştır. Garanti Bankası’nın ilk şubesi, 21 Haziran 1946 tarihinde Ankara’daki Anafartalar Caddesi’nde, ikinci şubesi ise İstanbul’daki Bankalar Caddesi’nde açılmıştır. Banka, 7 yılda şube sayısını 22’ye yükseltmiştir. 1950 yılına gelindiğinde bankanın genel merkezi İstanbul Sirkeci’de bulunan Yeni Postane Caddesi’ndeki binasına taşımıştır. Banka sektörde ilklere imza atmıştır. 1995 yılında “Öğlen Açık Banka” uygulamasını başlatmıştır. 1997 yılında da internet ve telefon bankacılığını aynı anda sunan ilk Türk bankası olmuştur. Garanti, Türkiye’nin en büyük ikinci özel bankasıdır.

Garanti Bankası İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

Günümüzde Garanti Bankası ihtiyaç kredisi başvurusu birden fazla kanaldan yapılabilir. Garanti Bankası ihtiyaç kredisi faiz oranları da farklıdır. Ortalama aylık ihtiyaç kredisi faizi yüzde 2,52’dir. Ancak;

 • 25 bin TL ile 50 bin TL arasındaki 25 ile 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 2,49, 
 • 10 bin TL ile 25 bin TL arasında 25 ile 36 ay vadeli ihtiyaç kredisinde yüzde 2,57,
 • 25 bin TL ile 50 bin TL arasında 3 ile 24 ay vadeli ihtiyaç kredisinde yüzde 2,57,
 • 1000 TL ile 10 bin TL arasında 25 ile 36 ay vadeli ihtiyaç kredisinde yüzde 2,62,
 • 10 bin TL ile 25 bin TL arasında 3 ile 24 ay vadeli ihtiyaç kredisinde yüzde 2,62 aylık faiz oranı uygulanmaktadır. 

Garanti Bankası ihtiyaç kredisi başvurusu, bankanın internet sitesindeki “başvurular” menüsündeki “Kredi” ve daha sonra “İhtiyaç Kredisi” seçeneğinden yapılır. Başvurunun olumlu ya da olumsuz sonucu da anında öğrenilebilir. Yapılan değerlendirmenin ardından başvurunun onaylanmasını takiben kredi tutarı şubeye gitmeden hesaba aktarılır.

Bunun yanı sıra “Garanti.com.tr”deki “İhtiyaç Kredisi Başvuru Formu”, “Alo Garanti 444 0 335 Tam Destek Danışma Hattı aranarak, bankanın Facebook sayfasından ve ATM’lerinden ihtiyaç kredisi başvurusu yapılabilir. Garanti İnternet ya da Garanti Cep’ten yapılan ihtiyaç kredilerinde başvuru sahipleri, krediyi onaylanan tutar kadar kullanabilir. Maaş ödemesini Garanti Bankası’ndan almayanlar için Garanti İnternet ya da Garanti Cep’ten kullanılabilecek üst limit 25 bin lira ile sınırlandırılmıştır. Ayrıca Kredi Kayıt Bürosu (KKB) kredi risk raporu da Garanti İnternet’ten temin edilebilir. Garanti Bankası ihtiyaç kredisi başvurusu, bankanın internet sitesindeki “başvurular” menüsündeki “Kredi” ve daha sonra “İhtiyaç Kredisi” seçeneğinden yapılır. Başvurunun olumlu ya da olumsuz sonucu da anında öğrenilebilir. Yapılan değerlendirmenin ardından başvurunun onaylanmasını takiben kredi tutarı şubeye gitmeden hesaba aktarılır.

Garanti Bankası İhtiyaç Kredisi için Gerekli Belgeler

Garanti Bankası ihtiyaç kredisi başvurusu yaparken bazı belgeler de istenmektedir. Garanti Bankası ihtiyaç kredisi için gerekli belgeler arasında üzerinde TC Kimlik Numarası yer alan nüfus cüzdanı yeterlidir. Bunun yanı sıra ücret esasına göre çalışanlar için bordro veya gelir yazısı gereklidir. Bu yazıda 2 aydan eski olmayan bir adet güncel bordro ya da SGK sicil numarası, iş yeri sicil numarası, aylık net ücret ve maaşta haciz ya da kesinti olup olmadığına dair bilgiler olmalıdır. Ek olarak son bir ay içerisinde alınan gelir yazısı ile imza sirküleri de bulunmalıdır. Emekli olanlar için emekli belgesi istenmektedir. Emekli belgesi; emekli tanıtım kartı ve emekli aylığı tahsis belgesi ile emekli maaşını gösteren banka hesap cüzdanıdır. Şirket sahibi olanlar, güncel vergi levhası ve yıllık gelir vergisi beyannamesi ile güncel işletme hesap özeti sunmalıdır. Bankadan 3 ay ile 36 ay vadeye kadar ihtiyaç kredisi kullanılabilmektedir. İhtiyaç kredisi kullanılırken tahsis ücreti alınmaktadır. Bu ücret kredi tutarının yüzde 0,5’idir.

Garanti Bankası SMS ile Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Garanti Bankası’na SMS ile ihtiyaç kredisi başvurusu yapılmaktadır. Garanti Bankası SMS ile kredi başvurusu nasıl yapılır denildiğinde ilk yapılması gerekenin cep telefonunun kısa mesaj bölümüne girmek olduğu belirtilmektedir. Sonrasında ise TC Kimlik Numarası ve boşluk, çekilmek istenen kredi miktarı ve boşluk, vade süresi ve boşluk ile aylık gelir yazılmalı, 3390’a kısa mesaj olarak gönderilmelidir. Böylece Garanti Bankası ihtiyaç kredisi başvurusu tamamlanmaktadır.

Garanti İhtiyaç Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Garanti ihtiyaç kredisi hesaplama sürecinde öncelikle banka ile iletişime geçmeniz gerekecektir. Ya da süreçle ilgili olarak Garanti bankası ihtiyaç kredisi başvurusu yaparken online hesaplama yöntemlerinden yararlanabilirsiniz. Hesaplama yaparken aşağıdaki kredi ürünleriyle ilgili ek ücretler karşınıza çıkacaktır;

 • Dosya masrafı
 • Faiz oranları
 • Komisyon ücreti
 • Yıllık maliyet oranı
 • Toplam ödeme miktarı
 • Aylık taksit tutarı

Uzun vade süresi başta olmak üzere düşük faiz oranlarıyla dikkat çeken Garanti Bankasının aslında sağlık, eşya, tatil, evlilik ve eğitim kredileri sunduğu unutulmamalıdır. Bu kredi türleri de bir nevi ihtiyaç kredisi olduğu için başvuru sürecinde değerlendirilebilir.

Garanti Başvurusu İhtiyaç Kredisi Masrafları

İhtiyaç kredisinde 60 ay vadeye kadar hizmet alabileceğiniz bu bankada faiz oranları belirttiğimiz üzere değişmektedir. Örnek olarak 15 bin TL’lik kredi için aylık ödenmesi gereken taksit tutarı 532 TL olacaktır. Diğer masraflar;

 • Tahsis ücreti 75 TL
 • Faiz oranı %2,43
 • Sigorta ve vergi dahil olan tüm ücretler 281 TL
 • Yıllık maliyet oranı %41,58
 • Toplam maliyet 32 bin TL şeklindedir.

25 bin TL için rakamların değiştiğini söylemek doğru olacaktır. Faiz oranı %2,39 olan bu kredide yine 60 ay vade söz konusudur. Kredinin masrafları;

 • Aylık taksit tutarı 877 TL
 • Tahsis ücreti 125 TL
 • Sigorta ve diğer ücretler dahil 418 TL
 • Yıllık maliyet oranı %40,79
 • Toplam maliyet 52 bin TL’dir.

50 bin TL’lik 60 ay vadede alabileceğiniz kredi masrafları ise;

 • Faiz oranı %2,28
 • Aylık taksit tutarı 1705 TL
 • Kredi tahsis ücreti 250 TL
 • Sigorta ve diğer ücretler toplamı 837 TL
 • Yıllık maliyet oranı %38,39
 • Toplam maliyet 102 bin TL’dir.

Garanti Bankası Şubeye Gitmeden Kredi Veriyor mu?

Garanti, teknolojinin sunduğu tüm imkanları değerlendirmektedir. Bu yüzden şubeye gitmeden kredi seçenekleri bulunmaktadır. Öncelikle Garanti internete giriş yaptıktan sonra ‘başvurular’ ve ardından da ‘kredi’ sekmesine giriş yapılmalıdır. Burada ‘ihtiyaç kredisi’ seçeneği karşınıza çıkacaktır. Başvurunun hemen ardından değerlendirme sonucu sizlerle paylaşılır. Ayrıca değerlendirmeden sonra kredi onaylanırsa şubeye gitmenize gerek kalmadan banka hesabına yatırım sağlanacaktır. Son zamanlarda Garanti bankası ihtiyaç kredisi başvurusu yapanlar şubesiz bankacılıktan faydalanmaya başlamıştır.

Garanti İhtiyaç Kredisi Başvuru Takibi

Web üzerinden yapacağınız kredi başvurularını takip etmek için yine ‘başvurular’ ve ‘kredi’ sayfalarından ‘devam eden kredi başvuruları’ sekmesine gelmeniz yeterlidir. Ya da talep eden tüketiciler 444 0 335 numaralı destek hattını arayabilir.

Garanti Şubesiz Kredi Başvuru Belgeleri

Şubesiz kredi başvurusu yapacak olan tüketicilerin genel kredi bilgileri bankada bulunmaktadır. Ek olarak Garanti bankası ihtiyaç kredisi başvurusu yaparken bazen farklı belgeler de talep edilebilir. Genelde nüfus cüzdanı ile başvuru yapabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda emeklilerden emeklilik belgesi, şahıs şirketi sahiplerinden yıllık gelir vergisi beyannamesi ve ücretli çalışanlardan da SGK sicil numarası gibi belgeler istenebilir.

Garanti Şubesiz Kredi Özellikleri

60 ay vadeye kadar kredi alabileceğiniz Garanti bankasındaki tahsis ücreti kredi tutarının %0,5’i kadardır. Ayrıca vergi ve sigorta primleri kredi alınmadan önce tüketicilerle paylaşılmaktadır. Ek olarak yukarıda paylaştığımız bilgilerde %5 oranında BSMV dahil edilmemiştir. Banka yetkilileri bu süreci kapsamlı bir şekilde sizlerle paylaşacaktır. O halde artık Garanti bankası ihtiyaç kredisi başvurusu yaparken bu bilgiler ışığında daha hızlı ve uygun bir şekilde hizmet alabilirsiniz. Gerçekten de bankanın sunduğu hizmetler, diğer bankalara göre biraz daha avantajlı sayılabilir.