Halk Bankası Taşıt Kredisi Başvurusu

Halk Bankası diğer bankalarda olduğu gibi taşıt kredisi imkanlarından yararlandırmaktadır. Buna ek olarak Halk bankası taşıt kredisi başvurusu yapmak isteyen tüketiciler iki farklı krediyle karşılaşmaktadır. Bunlardan birincisi standart araç kredisidir. Diğeri ise yeşil ışık taşıt kredisi olarak adlandırılan çok daha uygun faiz oranlı araç kredisidir. Bu kredilerle ilgili tüm detayları yazımızın devamından takip edebilirsiniz.

Halk Bankası Yeşil Işık Taşıt Kredisi

Sıfır kilometre ve ikinci el araçlar için sunulan bu kredinin ödemeleri 3 ay sonra başlayabilmektedir. Yani ertelemeli taşıt kredisi olarak sunulmaktadır. 60 ay vadeye kadar sunulan bu kredinin faiz oranı %1,65’tir. Bu rakam diğer bankalarla karşılaştırıldığı zaman oldukça uygun olduğu anlaşılabilir. Örneğin, 20 bin TL’lik araç kredisini 60 ay vadede aylık 572 TL taksitlerle ödeyebilir ve araç sahibi olabilirsiniz.

120 bin TL üzerinde Halk bankası taşıt kredisi başvurusu yapıldığı zaman vade süresi 48 ayda düşmektedir. Yıllık maliyet oranı da bu kapsamda tahsis ücreti, faiz ve diğer vergileri kapsayarak tarafınıza aktarılmaktadır. Tahsis ücretine yüzde 5 BSMV yani banka sigorta muamele vergisi uygulanır.

İkinci el araçlar için de yeşil ışık kredisi sunulmaktadır. Aynı şekilde 3 ay ertelemeli olarak alınabilen bu kredideki faiz oranı ise %1,68’dir. Örnek olarak, 60 ay vadeli 20 bin TL tutarındaki araç kredisi için ödenecek miktar 577 TL olacaktır. Bu kredide de 120 bin TL üzerindeki vade gün sayısı 48 ay olarak belirlenmiştir. Yıllık maliyet oranı da diğer tüm tutarlar eklenerek sunulmaktadır. %5 oranındaki BSMV de tahsis ücretine eklenmektedir.

Halk Bankası Artan Taksitli Taşıt Kredisi

Artan taksitli araç kredisi sunan Halk Bankası aynı şekilde azalan taksitli olarak da hizmet vermektedir. Kredi taksitlerini gelirine uygun olarak belirleyen tüketiciler bu kredideki ilk taksiti 2 ay erteleme hakkına sahiptir. Artan ve azalan taşıt kredisinde sıfır kilometre araçlar için uygulanan faiz oranı %1,76’dır. Tahsis ücreti ise 105 TL’dir. Örnek olarak 20 bin TL’lik sıfır km araç alındığında %1,76 faiz oranıyla aylık taksit tutarı 591 TL olacaktır. Aynı kredinin 2. el araç satın alımında ise %1,77’lik faiz oranı söz konusudur. Bu kredide de ödenecek aylık miktar 592 TL olacaktır. Her iki kredide 60 ay vadeye kadar hizmet alınabilir. O halde Halk bankası taşıt kredisi başvurusu yapmadan önce hangi krediden faydalanacağınıza karar vermenizde fayda var. Detaylı bilgiler için www.halkbank.com.tr adresini ziyaret etmeniz yeterlidir.

Halk Bankası Araç Kredisi Başvuru Şartları

Bankalardan taşıt kredisi alabilmek için bazı şartlara uyum sağlanması gerekir. Öncelikle her tüketicinin 18 yaşını doldurma şartı vardır. Bununla beraber kredi notunun yüksek olması çok önemlidir. Çünkü kredi notu düşük olan tüketicilerden farklı şartların sağlanması talep edilebilir. Aynı durum finansal geçmişiniz için de geçerlidir. Yani daha önceki süreçte bankalarla ilgili herhangi bir sorun yaşamamız olmanızda yarar var.

Başvuru şartları arasında gelirin belgelenebilmesi gerekir. Gelir belgesi olarak araç kredisi sunan herhangi bir banka bulunmadığı için bu sürece dikkat etmeniz önemlidir. Halk bankası taşıt kredisi başvurusu yaparken hazırlayacağınız belgeler arasında ise;

  • Araç ruhsat fotokopisi
  • Nüfus cüzdanı
  • Gelir belgesi
  • İkametgah

Gelir belgesi özel sektör ve memurlar için maaş bordrosu şeklindedir. Şirket ortakları ise güncel vergi levhası ve gelir tablosunu bankaya sunmak durumundadır. Emekliler emeklilik belgesi, çiftçiler ise çiftçilik belgesiyle bu krediden yararlanabilmektedir. Son olarak gayrimenkul kira geliri olanlar da tapu belgesiyle Halk Bankası şubelerine başvurabilir.