Hangi Sektörlere Yatırım Yapmalıyım?

İş potansiyeli olarak Türkiye’de farklı sektörler mevcuttur. Bu nedenle yatırımcılar çoğu zaman hangi sektörlere yatırım yapmalıyım şeklinde sorular sormaktadır. Bu araştırmaları sonucunda birbirinden farklı sektörlerle karşılaşan yatırımcılar tamamen sermayesine göre hareket etmektedir. Ayrıca farklı yatırım fikirlerinin sürekli ortaya çıktığı günümüzde ciddi kazançlar elde edilebilmektedir. Elbette her yatırımın aynı zamanda bir risk olduğu da unutulmamalıdır. Bu yazımızda sizlere yatırım yapılabilecek sektörlerle beraber kapsamlı bilgiler sunuyor olacağız.

İnşaat Sektörü

Ülke nüfusu sürekli olarak arttığı için inşaat sektörüne olan ihtiyaç da aynı şekilde artmaktadır. Sektörde yatırım yapmak isteyenler yüksek sermaye ile birlikte rahatlıkla yatırım gerçekleştirebilir. Ayrıca bu sektördeki geri dönüşümler uzun vadeli olsa da ülkemizde kısa sürede inşaat sektöründen güzel kazançlar elde edilebilir. Bununla beraber Türkiye’de en çok yükselen sektörlerden biri olan inşaat, bankacılık sektöründen sonra yine en çok rağbet gören sektördür.

Kargo Bayiliği Almak

Türkiye’de bireylerin kullandığı kargo sayısı her geçen gün artmaktadır. Ayrıca PTT verileriyle de desteklenen bu durumla ilgili olarak hangi sektöre yatırım yapmalıyım sorusunun yanıtı, kargo bayiliği almak olabilir. Ülkemizde 10 kadar kargo firması bulunmaktadır. Binlerce TL’lik yatırımlarla açılan bu firmalar oldukça hızlı ve güvenilir bir şekilde hizmet sunmaktadır. Bu nedenle kargo bayiliği veren firmaları da araştırarak daha kapsamlı bilgilere ulaşılabilir.

Giyim Sektörü

Şüphesiz giyim sektörü de hangi sektörlere yatırım yapmalıyım araştırmasını yapan yatırımcılar için verilecek en uygun yanıtlardan biridir. Ciddi bir kârlılık oranı olan bu sektör için büyük sermayelere ihtiyaç yoktur. Başlangıçta butik giyim açarak daha sonra mağazalar zinciri haline gelen onlarca firma bulunmaktadır.

Fatura Ödeme Hizmetleri

Her geçen gün artan fatura ödeme noktaları ciddi kazançlar sağlamaktadır. Buna ek olarak teknolojinin imkanlarını kullanarak fatura ödeyen kişi sayısı fazla olduğu gibi halâ fatura ödeme noktalarından hizmet alan bireyler de bulunmaktadır. Bu yüzden hangi sektörlere yatırım yapmalıyım konusunda mutlaka değerlendirilmesi gereken yatırım fikirleri arasındaki yerini almıştır.

Kişisel Bakım Mağazası

Türkiye’de kişisel bakım sektöründe birçok mağazanın hizmet verdiği bilinmektedir. Özellikle de bayanlar için önemli olan kişisel bakım artık bir sektör haline geldiği için yatırım sektörü olarak düşünülebilir. Bu süreçte en iyi kozmetik firmalarını araştırarak bayilik almaya çalışabilirsiniz. Elbette sermaye bakımından diğer sektörlere göre biraz daha fazla olan kişisel bakım mağazalarının kârlılık oranı bir hayli fazladır.

Oto Ekspertiz Hizmetleri

Son zamanların dikkat çeken sektörü olan oto ekspertiz hizmetlerinde ciddi bir piyasa bulunmaktadır. Maddi değeri her geçen gün artan araç sektöründe oto ekspertiz hizmetlerinin zorunlu olduğu bilinmektedir. Oldukça güzel cirolar elde eden bu sektörde 200 bin TL’lik yatırımlarla adım atabilirsiniz. Ayrıca hangi sektörlere yatırım yapmalıyım sorusu için verilecek uygun yanıtlardan biri olduğu da bilinmektedir.

Enerji ve Doğal Kaynaklar

Dünyadaki ekonomik faaliyetlerin sorunsuz olarak devam edebilmesi için enerji sektörünün olması şarttır. Bu bakımdan Türkiye’de enerji sektörüne olan ihtiyaç artmaya devam etmektedir. Ülkemizde yatırımcılara bu sektörde ciddi teşvikler de sunulmaktadır. %40’a kadar vergi indirimi başta olmak üzere KDV istisnası, gümrük muafiyeti, faiz desteği ve SGK pirim işveren payı gibi teşvikler sayesinde sektöre giriş yapılabilir.

Enerji ve doğal kaynakların yanı sıra çevre ve geri dönüşüm, tekstil, emlak ve teknoloji üzerine de yatırım yapılabilir. Elbette gerekli sermaye hazır olduktan sonra teşvik ve desteklerden yararlanarak bu süreç daha rahat bir şekilde yönetilebilir. O halde hangi sektörlere yatırım yapmalıyım konusunda paylaştığımız bu bilgilere istinaden hangi sektörde daha kazançlı olabileceğinizi düşünebilir ve gerekli aksiyonları alabilirsiniz.