Hibe Kredisi Nereden Alınır?

Hibe kredileri yılın her döneminde gündeme gelen ve KOSGEB tarafından sunulan bir kredi türüdür. Aslında herkes bu terimle ilgili pek çok kampanya bilgisine sahiptir. Yine de kelime anlamı itibariyle ‘karşılıksız’ olan bu kredilerin ekonomik anlamda girişimcileri desteklediği biliniyor. Bu nedenle hibe kredisi nereden alınır sorusunun yanıtları da aranmaya başlanmıştır. Küçük ve orta işletmelerin desteklenmesi, kadın girişimcilerin desteklenmesi ve işsizlik rakamlarının düşürülmesi gibi pek çok konuya yarar sağlayan hibe kredileri, devletin sunduğu en önemi avantajlardan biridir. Genel olarak hibe kredisi nereden alınır sorusu ve tüm yanıtlarını yazımızın devamından takip edebilirsiniz.

Hibe Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hibe kredisi için uygulanacak bazı yöntemler bulunmaktadır. İlk olarak kredi şartlarına uyum sağlanması gerekir. Çünkü başvuru koşulları net olarak belirtilmiştir. Bu yüzden KOSGEB hibesiz kredi araştırması yapmalı ve kurumun talep ettiği şartları kontrol etmelisiniz. Geri ödemesiz kredi sunan KOSGEB, anlaşmalı bankalar üzerinden de bu krediyi sunmaktadır. Ayrıca anlaşmalı bankalar ile beraber genel takip süreci hakkında da hizmet alabilirsiniz. Bu yüzden KOSGEB’e yapacağınız başvurudan sonra kurum sizi diğer bankalara yönlendirecektir. O halde hibe kredisi nereden alınır sorusunun yanıtları da bu şekilde olacaktır.

Hibe Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Web üzerinden paylaşılan ilanlar üzerinden yapacağınız başvurular ilk olarak kurum tarafından değerlendirilmektedir. Daha sonra şartları sağlayan girişimciler eğitim sürecine çağrılır. Birkaç hafta sürecek olan bu eğitim süreciyle beraber girişimcilik sertifikası almaya hak kazanabilir ve ardından da hibe kredisinden faydalanabilirsiniz. Genç girişimciler bu kursları başarıyla tamamladıktan sonra projesini hazırlayarak kurumla paylaşır.

Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

Faizsiz kredi hizmeti de sunan KOSGEB en çok hibesiz krediler için başvuru almaktadır. Daha önceleri 50 bin TL’ye kadar verilen hibe kredileri şu sıralar daha düşük miktarlarla girişimcilere sunulmaktadır. İlk olarak kurumun veri tabanına kayıt olunması ve daha sonra internet başvurusunun yapılması gerekir. Ardından da kurumun ana sayfasında yer alan başvuru evrakların eksiksiz ve tam olarak doldurulması şarttır.

Evrakların doldurulmasından sonra tek bir dosya halinde hazırlayabilir ve KOSGEB şubelerine ulaştırabilirsiniz. Bu süreçte hibe kredisi nereden alınır sorusunun yanıtı için kurum tarafınıza dönüş sağlayacaktır. Eğer gerekli şartları sağlıyorsanız, geri ödemesiz kredi konusunda tüm desteklerden faydalanabileceğinizi unutmayın.

Hibe Kredisi Veren Kurumlar Hangileri?

Günümüzdeki pek çok kurum geri ödemesiz kredi vererek girişimcilere destek olmaktadır. Elbette devlet destekli olan bu kurumlara doğrudan başvuru yapma şansı her zaman vardır. O halde hibe kredisi nereden alınır sorusuyla beraber başvuru yapabileceğiniz kurumlar aşağıda sıralanmıştır;

  • Kalkınma Ofisleri
  • TÜBİTAK
  • Kırsal Kalkınmayı Destekleme Daire Başkanlığı
  • Hayvancılık kredisi için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Hibe Kredisinde Geri Ödeme Var mı?

Herhangi bir geri ödemesi olmayan bu krediler karşılıksız olarak sunulmaktadır. Haliyle krediyi almadan önce konuyla ilgili tüm değerlendirmeler yapılacaktır. Ek olarak son zamanlarda hibe kredisi nereden alınır araştırmasıyla beraber ne kadarlık bir kredinin verildiği merak konusudur. Bu süreçle ilgili en net bilgileri KOSGEB üzerinden alabileceğinizi unutmayın.

Kredi başvurusunun onay alması için mutlaka uygun projelerin seçilmesi gerekiyor. Yani üretim odaklı projelerin onaylanma süresi daha kısa ve garanti olacaktır. Buna ek olarak hazırlayacağınız iş planı için de uzmanlardan destek almanız şarttır. Özellikle genç girişimcilerin başvurduğu KOSGEB kredileri sayesinde yeni bir iş sahibi olabileceğiniz gibi ülke ekonomisine de katkıda bulunabilirsiniz. Bunun dışında kalkınmayı destekleyerek çok daha güzel kazançlar elde edebilirsiniz. Kurumun web sitesinden de güncel kurs başvuru tarihlerini ve girişimcilik programlarını anlık olarak takip edebilirsiniz.