Hisseli Tapuya Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Hisseli tapular için kredi veren bazı bankalar bulunmaktadır. Son zamanlarda ciddi bir merak konusu olmakla beraber herhangi bir gayrimenkulü ipotek göstererek kredi alan kişi sayısında artış yaşanmıştır. Haliyle hisseli tapuya kredi veren bankalar hangileri şeklinde sorulan sorularda da artmaya başlamıştır. Bununla beraber birtakım durumlarda gayrimenkulün tapusunun hisseli olması gibi bir durum söz konusu olabilir. Bu şekilde kredi çekmek isteyenlerin ipotek göstermesi daha uygun olacaktır. Elbette ipoteğin güçlendirilmesi, kredinin çok daha kısa sürede onaylanmasını sağlayacaktır.

Hisseli Tapuya Konut Kredisi Veriliyor mu?

Ülkemizde faaliyet gösteren bankaların tamamı hisseli tapulara kredi hizmeti sunmamaktadır. Bu nedenle bazı şartlara dikkat edimesi gerekir. Öncelikle tapuların hissli olması halinde bankalar farklı şartları öne sürebilir. Bu konuda ilk olarak hissedarların tamamının krediye kefil olması gerekebilir. Bankalar, kredinin takibe düşme ihtimalini göz önünde bulundurarak satışın kolaylaşmasını bu sayede sağlar. Ek olarak tüm hissedarların kefil olması, ipotek gücünü artıran önemli bir faktördür.

Kredi başvurusu yapacak olan kişilerin tapuyu tek bir tapu haline getirmesi önemlidir. Arazinin parsellere ayrılması anlamına gelen bu sürecin sonunda parsellerden birinin sahibi de tek kişi olacaktır. Yani tek bir kişinin imzasıyla beraber kredi işlemleri sürdürülebilir. O halde hisseli tapuya kredi veren bankalar hangileri sorusuyla ilgili daha detaylı bilgileri yazımızın devamından takip edebilirsiniz.

Hisseli Tapuya Hangi Bankalar Kredi Veriyor?

Ziraat Bankası başta olmak üzere Denizbank, TEB, HSBC ve Vakıfbank, hisseli tapu kredisi vermektedir. Ziraat Bankası ‘ipotekli bireysel finansman’ kredisi sunarak bu konuda tüketicilere destek olmaktadır. Bankadan ayrıca tapunun hisseli olması halinde tek tapuya dönüştürme uygulaması da bulunuyor.

Ziraat Bankası hisseli tapu kredisinde konut için ekspertiz değerinin %80’ine kadar kredi vermektedir. İmarlı arsa için %50, iş yeri için de %75’e kadar kredi kullandırmaktadır. Vade boyunca konut, deprem ve hayat sigortası da yaptırılmaktadır. Toplam vade gün sayısı ise 36 aydır.

Denizbank Hisseli Tapu Kredisi

Gayrimenkulün ekspertiz değerinin %80’ine kadar kredi kullandıran Denizbank, bu krediyi 36 ay vadede sunmaktadır. Diğer bankalar gibi hissenin tapulu olması durumunda tüm hissedarların kefil olması talep edilir. Faiz oranı ise %2,99 olarak belirlenmiştir.

TEB Hisseli Tapu Kredisi

Çokça araştırılan hisseli tapuya kredi veren bankalar hangileri sorusunun bir diğer yanıtı, TEB Bankasıdır. Ekspertiz değerinin %60’ına kadar kredi sunan TEB bankasında tapu bölünerek hizmet verilmektedir. 36 ay vadeye kadar kredi kullanılabilir. Ek olarak gerekli belgeler maaş bordrosu, gelir belgesi, nüfus cüzdanı ve satın alınacak konutun tapu fotokopisi talep edilmektedir.

HSBC Hisseli Tapu Kredisi

Hisseli tapu kredisi almak isteyenler alternatif olarak HSBC bankasına da başvurabilir. Gayrimenkul değerinin %65’ine kadar kredi sunan bu bankada 48 ay vade seçeneği bulunmaktadır.

Vakıfbank Hisseli Tapu Kredisi

Hisseli tapu kredisini Vakıfbank’tan almak isteyen tüketiciler ekspertiz değerinin %75’ine kadar kredi kullanabilmektedir. Kredi notu yüksek olan ve daha önce bankalarla ilgili sorun yaşamayan kişilerin kullanabileceği bu krediyle ilgili olarak düzenli gelir şartının olduğu unutulmamalıdır.

Elbette her kredide kredi notu önemlidir. Ayrıca sicili bozuk olanların hisse senedi kredisi alma şansı yoktur. İhtiyaç kredisinden biraz daha farklı olan bu krediyle ilgili olarak hissedarların tamamının banka siciline bakılmaktadır. Gerekli şartların sağlanması halinde uygun faiz ve vade seçenekleriyle hizmet sunulmaktadır. Ayrıca sizlerle paylaştığımız hisseli tapuya kredi veren bankalar hangileri konusunda faiz oranlarının değişken olduğunu unutmayın. Bu nedenle yeteri kadar araştırma yaparak ve bankalarla bizzat görüşerek kredi başvurusu yapmanız daha doğru olacaktır.