HSBC İhtiyaç Kredisi Başvurusu

HSBC Türkiye, 1990 yılından beri faaliyet göstermektedir ve HSBC ihtiyaç kredisi başvurusu farklı kanallar üzerinden yapılabilmektedir. Başta kurumsal bankacılık ve yatırım bankacılığı olmak üzere bireysel bankacılık ile birikim yönetimi alanlarında hizmet sunan HSBC Türkiye, şubelerinin yanı sıra telefon bankacılığı, ATM bankacılığı ve dijital bankacılık üzerinden finansal çözüm sunmaktadır. Bankanın merkezi İngiltere’nin başkenti Londra’dadır. Banka, dünyanın en büyük bankacılık ve finans kuruluşlarından biridir. Avrupa, Asya-Pasifik bölgesi, Kuzey ve Güney Amerika, Ortadoğu ve Afrika olmak üzere 66 farklı ülke ve bölgede hizmet veren HSBC’nin kuruluş tarihi 1865’tir. HSBC 1990 yılında Midland Bank’ı satın almıştır ve böylece Türkiye’de açılan ilk İngiliz bankası olmuştur. 1999’de HSBC adı altında faaliyetlerine başlayan bankanın Türkiye’de 311 şubesi vardır.

HSBC İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

Günümüzdeki HSBC ihtiyaç kredisi başvurusu, ihtiyaç kredisi, ipotekli ihtiyaç kredisi, evlilik kredisi, eğitim kredisi, tatil kredisi olmak üzere 5 farklı türde yapılabilir. HSBC ihtiyaç kredisi faiz oranları ise sigortalı ve sigortasız olmak üzere iki farklı türdedir.

Kredili Hayat Sigortası müşterinin kendi inisiyatifindedir. Kredili Hayat Sigortasının teminat olarak tercih edilip edilmemesine bağlı olarak faiz oranları değişmektedir.

Sigortalı HSBC ihtiyaç kredisi başvurusu kampanyasından Premier ve Advance müşteriler yararlanır. Advance müşterilerinin vadesiz hesaplarından, biri otomatik fatura talimatı olmak üzere en az 3 düzenli ödeme talimatını vermeleri ve kredi başvurusundan önceki ay her bir talimattan en az 500 TL ödemeleri gereklidir. Bu kampanya tüm HSBC şubelerinde geçerli. HSBC, bireysel kredi değerlendirmede ek belge ve teminat isteyebilir, faiz oranlarında ve kampanya koşullarının tamamında değişiklik yapabilir ya da kampanyayı durdurabilir.

Sigortalı İhtiyaç Kredisi Kampanyası’nda 12 ay vadeli 20 bin liralık ihtiyaç kredisinde aylık yüzde 2,45, 36 ay vadeli 20 bin liralık ihtiyaç kredisinde aylık yüzde 2,40 faiz oranı uygulanmaktadır.

HSBC İhtiyaç Kredisi için Gerekli Belgeler

HSBC ihtiyaç kredisi için gerekli belgeler arasında öncelik başvuru formudur. HSBC ihtiyaç kredisi başvurusu yapılırken Türk uyruklu gerçek kişiler için; TC Nüfus Cüzdanı, TC Sürücü Belgesi ya da TC pasaportu, yabancı uyruklu gerçek kişiler için pasaport ve oturma izni belgesi sunulmalıdır. Gelir belgesi ise ücretli çalışanlar son ayın maaş bordrosu, maaş bordrosunun firma antetli kağıdına düzenlenmesi halinde çalışılan firmanın imza sirküleri, serbest meslek sahipleri ise için vergi levhası vermelidir. Serbest meslek ya da işletme sahiplerinden ise Ticaret Sicil Gazetesi istenmektedir. Başvuru formunda vurgulanan ikamet adresine ait, son dönem elektrik, su, doğalgaz ya da sabit telefon veya cep telefon faturasının aslı istenmektedir. Faturaların başvuran kişinin kendi adına düzenlenmesi gereklidir. Bunun yanı sıra son aya ait SGK bildirgesi de şarttır. Talep edilen ihtiyaç kredisinin şartlarına göre ilave belgelerin ve teminatların istenmesi söz konusudur. Kefil istendiğinde aynı belgeleri kefil de hazırlamalıdır.

HSBC SMS ile Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

HSBC ihtiyaç kredisi başvurusu SMS ile de yapılabilir. HSBC SMS ile kredi başvurusu nasıl yapılır denildiğinde belirtilen SMS numarası 4477’dir. İhtiyaç kredisi kampanyasından kredi başvurusu yapacaklar önce büyük harflerle “AVANTAJ” yazmalı, ardından bu mesajı 4477’ye göndermelidir. Gönderilen kısa mesaj sonrasında banka kredi başvurusu yapanlara ulaşmakta ve kredi ile ilgili bilgi alışverişi yapılmaktadır. Bilgi alışverişinin ardından değerlendirme yapılmakta, bu değerlendirme verilecek olan kredi miktarını etkilemektedir. SMS ile kredi başvurusunun haricinde bankanın internet bankacılığı, telefon bankacılığı, şubeler aracılığı ile de ihtiyaç kredisi başvurusu yapılabilir.

HSBC İnternet Bankacılığı Hizmetleri

Bankanın internet bankacılığı hizmetlerini kullanmak isteyen tüketiciler ilk olarak şifre ve kullanıcı kodu ile parola bilgilerine ulaşmalıdır. Bu uygulamaya mobil güvenli anahtar, SMS tek kullanımlık şifre ve güvenli anahtar ile giriş yapılabilir. Mobil güvenli anahtar ve güvenli anahtar elde ettikten sonra ilk giriş işlemlerinde hızlı bir şekilde işlem yapabilirsiniz. Ayrıca SMS tek kullanımlık şifreyle beraber daha sınırlı uygulamalar kullanabilirsiniz.

İnternet Bankacılığı Şifresi Nasıl Alınır?

HSBC web şifresi almak için farklı alternatifleri kullanabilirsiniz. İlk olarak anında şifre özelliği sayesinde banka kartı, kredi kartı veya kimlik bilgileriyle şifre alınabilmektedir. Alternatif olarak ATM’leri de kullanabilirsiniz. HSBC ATM’sine giderek kartınızı kullanarak şifreyi kısa sürede alabilirsiniz.

HSBC ihtiyaç kredisi başvurusu konusunda şubelerden destek alırken aynı zamanda hazır şifrenizi de talep edebilirsiniz. Ya da 0850 211 0 111’i arayarak telefon bankacılığı şifrenizi girebilir ve ardından da 5, 1, 4 ve 1’i tuşlamanız yeterli olacaktır.

HSBC Mobil Bankacılık Hizmetleri

Mobil cihazlarınızın özelliğine göre Google Play ya da App Store’den uygulamayı indirerek anında kullanmaya başlayabilirsiniz. Mobil bankacılık üzerinden hisse senedi işlemleri, para transferleri ve fatura ödemeleri yapılabilmektedir. Teknolojinin sunduğu avantajları başarılı bir şekilde kullanmaya devam eden bankanın müşteri kitlesi de artmaya devam etmektedir.

HSBC İşlem Limitleri

Bankadan yapacağınız işlemlerin limiti bir hayli yüksektir. Öncelikle ileri tarihli EFT işlemlerinde 50 bin TL’den 600 bin TL’ye kadar işlem yapılabilmektedir. İsme ya da bankaya havale uygulamalarında da aynı rakamlar geçerlidir. Fakat Advance müşterileri 750 bin TL’ye kadar, Premier müşteriler ise 1 milyon 200 bin TL’ye kadar işlem yapabilmektedir.

HSBC Mevduat Ürünleri

Yatırım konusunda birbirinden farklı ürünler sunan HSBC, altın hesaptan e-mevduat hesaba, vadesiz hesaptan fonlu mevduat hesabına kadar çok sayıda üründen yararlanabilirsiniz. İlk olarak modern hesap uygulamasını kullanan bankanın vade bozdurma derdi olmadan para çekip yatırabileceğiniz bu sisteminde ayrıca fatura ödeme talimatı verebilirsiniz. Modern hesaptaki faiz oranları şu an için aşağıdaki gibi uygulanmaktadır;

  • 2000 ile 50 bin USD arasında yüzde 2 standart faiz oranı
  • 2000 ile 50 bin EUR arasında yüzde 0,75 standart faiz oranı
  • 2000 ile 50 bin GBP arasında ise yüzde 1,50 faiz oranı uygulanmaktadır.

Modern hesap HSBC ihtiyaç kredisi başvurusu sırasında banka yetkililerinin de sunduğu avantajlardandır. Bu hesap sayesinde EFT ve havale işlemleri rahatlıkla yapılmakta ve gün içerisinde acil nakit çözümleri için para yatırma ve çekme uygulamalarından yararlanılmaktadır.

Bankadan vadesiz altın hesabı da açtırabilirsiniz. Bu hesabın genel özellikleri ise;

  • En az 0,01 gram ve katları şeklinde vadesiz altn hesabı açabilirsiniz.
  • Açacağınız altın hesabından altın alım ve satım işlemleri yapabilirsiniz.
  • ATM, internet ve telefon bankacılığında günlük işlem limiti 3000 gram altındır.
  • 7/24 işlem yapma şansı bulunmaktadır.

Vadesiz altın hesabının yanı sıra vadeli altın hesabı da bulunmaktadır. Bu hesapta ise en az 300 gramdan başlayarak 32 gün ve üzerinde vadeler açtırabilirsiniz.

HSBC Fonlı Mevduat Hesabı

Fonlu mevduat hesabı üzerinden daha avantajlı faiz oranları sunulmaktadır. Ayrıca portföy çeşitlendirmesine imkan sağlarken yatırım fonlarının getirilerinden yararlanma imkanı da sunar. Bu uygulamada bakiyenin belirlenen bir kısmını yatırım fonlarında değerlendirebilirsiniz. Vade seçenekleri ile beraber bakiyenin geri kalan bölümüne ise avantajlı mevduat faiz oranlarından yararlanabilirsiniz. O halde HSBC ihtiyaç kredisi başvurusu ile beraber sunulan diğer hizmetlerle ilgili kapsamlı bilgileri de bankadan alarak hizmet talebinde bulunabilirsiniz.