HSBC Konut Kredisi Faiz Oranları

Konut kredilerinde uygun koşullarla hizmet sunan HSBC bankası, tamamı bitmiş olan konut alımlarına kredi vermektedir. Bu anlamda HSBC konut kredisi faiz oranları konusunda yapacağınız araştırmalarla beraber başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bankacılık ürün ve hizmetleri konusunda birbirinden farklı alternatifler sunan bu bankanın konut kredisindeki faiz ve vade oranları da sabittir.

HSBC Konut Kredisi Özellikleri

En az 5000 TL olmak koşuluyla tamamı bitmiş olan konut alımlarında bu krediden yararlanabilirsiniz. Ayrıca satın alınacak konutun ekspertiz değerinin en çok %80’ini konut kredisi olarak kullanabileceğinizi unutmayın. Bu kredide maksimum vade 120 ay olarak belirlenmiştir. Buna ek olarak kefilsiz kredi kullanma ve uygun faiz oranlarının yanı sıra ara ödeme ve erken ödeme gibi seçeneklerden de tüketiciler yararlanabilmektedir. O halde HSBC konut kredisi faiz oranları dışında ara ve erken ödemeler konusunda detaylı bilgiler için bankaya başvurmanız yeterlidir.

Tüketicilerin taleplerine istinaden kaza sonucu yaşam kaybı, kredili hayat sigortası ve daimi ve tam maluliyet durumlarına karşı banka tarafından güvence sağlanmaktadır. Buna ek olarak riskin gerçekleşmesi halinde kredi borcu da HSBC tarafından teminat altına alınır. Kredi vadesi boyunca geçerli olan ve düşük tutardaki sigorta prim ödemesi avantajı da bu bankada sunulmaktadır.

HSBC Konut Kredisi Faiz Oranı Ne Kadar?

Bankadan konut kredisi almak isteyenler %2,30’luk faiz oranından yararlanmaktadır. 100 bin TL’lik konut kredisinin 120 ay vadede alınması durumunda kredi tahsis ücreti olarak 500 TL tahsil edilmektedir. Ekspertiz ücreti ise 950 TL’dir. Buna ek olarak ipotek tesis ücreti 190 TL, DASK 166 TL, konut sigortası 157 TL olarak alınmaktadır. Aylık toplam maliyet %2,50 oranı üzerinden, yıllık toplam maliyet ise %29,94 üzerinden hesaplanmaktadır. Son olarak kredili hayat sigorta primi de 4,540 TL olarak belirlenmiştir.

HSBC Konut Kredisi Başvuru Belgeleri

HSBC Mortgage kredisinden yararlanmak için öncelikle başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Bununla beraber Türk uyruklu kişiler nüfus cüzdanı ya da sürücü belgesiyle bankaya başvurabilir. Yabancı uyruklu kişilerden ise oturma izni belgesi ile pasaport talep edilmektedir.

Gelir belgesi de başvuru evrakları arasındadır. Bu kapsamda ücretli çalışanlar için son aya ait maaş bordrosu gerekmektedir. Serbest meslek sahipleri ise vergi levhasıyla HSBC şubelerine başvurabilir. Serbest meslek ve işletme sahiplerinden ayrıca ticaret sicili gazetesi talep edilir. Diğer belgeler;

  • Son aya ait SGK bildirgesi
  • Satın alınacak konutun tapu fotokopisi
  • Başvuru formunda yer alan ev adresine ait su, telefon ya da doğalgaz faturası şeklindedir.

Söz konusu faturalar kişinin kendi adına düzenlenmelidir. Ayrıca bankanın talep ettiği kredi koşullarına göre ek teminat ve belgeler istenebilir. Bu konuda kredi notunun oldukça önemli olduğu bilinmelidir. Kredi notu düşük olan tüketicilerden farklı belgeler talep edileceği unutulmamalıdır.

HSBC konut kredisi faiz oranları incelendikten sonra kredi açılışı için sözleşme imzalanmaktadır. Bu kapsamda şirket ortakları, çiftçiler ve emekliler için de istenen belgeler vardır. Emekliler emekli aylık dökümü, şirket ortakları gelir tablosu, bilanço, imza sirküleri, çiftçiler ise çiftçilik belgesi ile başvuru yapmalıdır.

Başvuru formunun doldurulmasından sonra bankanın talep ettiği evraklar hazırlanmalıdır. Bununla beraber bankadan ipotek evrakları da alınmalıdır. Ekspertiz ücretinin ödenmesi ve raporun çıkmasından sonra tapu devir işlemleri için tapuya başvurulmalıdır. Tüm bu süreçlerin ardından tapu devir işlemi tamamlanacaktır. Son olarak kredi açılışı için yeniden bankaya gidebilir ve sözleşmeyi imzalayarak kredinizi alabilirsiniz. HSBC konut kredisinin yanı sıra araç ve ihtiyaç kredilerinde de çokça tercih edilmektedir.