İcralık Araçlar için Kredi Çekilebilir mi?

Araç kredisi çekerek otomobil sahibi olan tüketiciler, 3 ay art arda borcunu ödeyemediği zaman krediyle sahip oldukları araç rehin tutulmaktadır. Yani bu araçlar ipotek karşılığı alınabildiği için icra satışı ile banka tarafından satışa çıkarılır. Haliyle bu durumla beraber icralık araçlar için kredi veren bankaların var olup olmadığı araştırılmaktadır.

İcralık Taşıtlarda İhale Süreci

İcralık olan araçları kredi çekerek satın almak isteyen pek çok tüketici bulunuyor. Öncelikle el konulan aracın satışının yapılabilmesi için bölgedeki icra müdürlüğüne başvurulmaktadır. Bu süreçte araç için ihale tarihi ve yeri belirlenir. İşlemlerin sonucunda düzenlenen ihalede araç satılmaz ise daha düşük bir ücretle yeni bir ihale açılmaktadır.

İhaleye konu olan otomobil, piyasa değerinin %60’ı olacak şekilde sunulur. İkinci bir ihalenin yapılması halinde araç bedelinin %40’ı üzerinden satışa sunulmaktadır. İhaleyi alan tüketici de aracı en çok 10 gün içinde almak zorundadır. Fakat araç üzerinde çekici ya da otopark gibi ücretler var ise bu borçlanmalar da aracı satın alan kişi tarafından ödenmelidir. Bu kapsamda icralık araçlar için kredi verilip verilmediği araştırılmaya başlanır.

İcralık Taşıtlar için Kredi Veren Bankalar

Bankalar bazı dönemlerde hacizli satış yaptığı araçları resmi web sitesinde paylaşmaktadır. Tüketiciler de her bankanın web sitesine giriş yaparak bu konuda detaylı bilgilere ulaşabilir. Ayrıca ihale tarihleri de aynı şekilde web sayfalarında paylaşılmaktadır. Açılış rakamlarının yer aldığı bu ilanlar için bütçenizi kontrol edebilir ve başvurularınızı yapabilirsiniz. Bankaların yanı sıra araç alım satım sitelerinde de bazen ihaleli araç ilanları görebilirsiniz.

İcralık olan aracın satışının yapılmasından sonra araç sahibi satışın iptali için dava açma hakkına sahiptir. Bu nedenle icralık araçlar için kredi vermek istemeyen bankalar belirli bir süre beklemektedir. Şartların yerine getirilmemesi halinde ya da hukuksuz bir ihale söz konusu ise icralık aracın satışı gerçekleşmemektedir. Bu nedenle bankalar icralık araçlara kredi vermeye yanaşmayabilir.

İcralık otomobil için kredi almak isteyenler daha çok bireysel kredilere başvurmalıdır. Belirtildiği üzere satışın iptali için bir dava süreci olacağından, bankalar bu tür kredileri sunmamaktadır. O halde her tüketici ihtiyaç kredisi çekerek ihalelere katılabilir ve araç sahibi olabilir.

Hacizli Araç ve Gayrimenkul İlanları

Hacizli araç, menkul ve gayrimenkul satışlarıyla ilgili İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığının web sitesi ziyaret edilebilir. Bu sitede marka ve hak satış ilanları, pazarlık usulüyle satışa sunulan araç listesi, hacizli araç listesi, gayrimenkul mallar ve ikinci el araç satışları ile yat ve kotralar listesine ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde bankaların buna benzer ilanlar oluşturarak tüketicileri bilgilendirdiği de bilinmektedir.

İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığının sitesinde satışlara ilişkin usul ve esaslar belirlenmiştir. Bununla beraber pazarlık usulü katılım formu, araç satış merkezi personel etik kuralları ve satış ilan panosu da vatandaşlarla paylaşılmaktadır. O halde icralık araçlar için kredi veren bankalar olmadığı için bu tür ilan sayfalarından yararlanarak daha doğru bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bankaların web sitelerine baktığınız zaman icralık ikinci el araçlar sıralanmaktadır. Bununla beraber tüketicilerin sunacağı teklifler de bankanın web sitesinde yayınlanmaktadır. Bu süreçte sunulacak teklifin olumlu olması halinde banka tarafından tüketiciye geri dönüş sağlanır ve araç satışı için gerekli süreçler başlar. Birçok bankanın satılık gayrimenkul, ekipman ve taşıt aracı gibi konularda vatandaşları bilgilendirdiğini söylemek mümkündür. Bu nedenle hacizli araçları araştırırken öncelikle bankalardan bilgi almanız gerekir. Bankaların yanı sıra farklı platformlar üzerinden de icralık araç satışı konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.